Kvalifikacije za SP: BiH slavila u Skenderiji, Grčka jedva savladala Britance

Sinoć su započele i europske kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo u Kini 2019. Godine, a na parketu su se osim naših i Nizozemaca našli i reprezentativci 30 preostalih zemalja koje sudjeluju u kvalifikacijama.

Skupina A

Crna Gora – Španjolska 66:79 (Ivanović 10 p, 8 as; Colom 15 p, Vasquez 15 p)

Slovenija – Bjelorusija 87:74 (Čančar 20 p, Blažič 14 p; Wayns 14 p, Meshcharakou 13 p, 9 sk, 5 as)

Oslabljeni Španjolci nisu imali previše problema u Podgorici. Slavili su protiv Crne Gore sa 66:79 uz po 15 poena Joaquima Coloma i Frana Vazqueza, dok je jedini dvoznamenkasti Crnogorac sa deset poena bio Nikola Ivanović, koji je tom učinku dodao osam asistencija.

Slovenci su u ljubljanskoj dvorani Stožice sa 87:74 savladali autsajdera ove skupine Bjelorusiju. Odličnu utakmicu odigrao je mladi Vlatko Čančar ubacivši 20 koševa, dok se kod Bjelorusa istaknuo Nikita Meshcharakou s lijepim all-round učinkom od 13 koševa, devet skokova i pet asistencija..

Skupina B

Turska – Latvija 85:73 (Mahmutoglu 24 p; Peiners 25 p, 6 sk)

Švedska – Ukrajina 76:84 (Czerapowicz 26 p; Kravtsov 17 p, Gladyr 16 p)

U dvoboju favorita ove skupine i reprezentacija koje su nastupale u Skupini D ovogodišnjeg Eurobasketa, Turska je sa 85:73 savladala Latviju i tako se osvetila za poraz na europskoj smotri. Melih Mahmutoglu predvodio je Turke s 24 ubačaja, dok je poen više za Latviju ubacio Zanis Peiners.

Do pobjede su došli i košarkaši Ukrajine. Oni su sjajno odigrali prvo poluvrijeme na gostovanju u Švedskoj, pa ni bolja igra domaćina u nastavku nije urodila plodom. Na koncu 76:84 za Ukrajinu uz 17 poena Vyaecheslava Kravtsova kod pobjednika, odnosno čak 26 koševa Chrisa Czerapowicza za Švedsku.

Skupina C

Poljska – Mađarska 70:60 (Ponitka 17 p, 7 sk; Perl 18 p)

Kosovo – Litva 61:99 (Berisha 19 p, Bamforth 17 p; Juskevicius 16 p)

Poljska je dugo muku mučila s Mađarskom, ali napadački su sjajno odigrali posljednju četvrtinu, u kojoj su gotovo udvostručili dotadašnji broj ubačenih poena i na koncu slavili sa 70:60. Predvodio ih je Mateusz Ponitka sa 17 koševa i sedam skokova, dok je poen više za Mađare ubacio Zoltan Perl.

Iako oslabljena, Litva je i takva gigant u odnosu na košarkaške liliputance s Kosova. Domaćini su stvorili žestoku atmosferu u Prištini, ali nošeni istom domaćini su se držali u igri tek prvo poluvrijeme. Litva je nastavak odigrala uraganski i na koncu slavila sa 61:99. Za pobjednike je 16 poena ubacio Adas Juskevicius, dok je kod Kosova najbolji bio bivši igrač Cibone Dardan Berisha s 19 postignutih koševa.

Skupina D

Nizozemska – Hrvatska 68:61 (Franke 24 p; Šakić 24 p, 6 sk, Krušlin 19 p)

Italija – Rumunjska 75:70 (Aradori 16 p, Della Valle 16 p; Cate 16 p, 8 sk)

U našoj Skupini D, osim poraza Hrvatske od Nizozemske, igrala se i druga utakmica, u kojoj je Rumunjska dobro namučila Italiju. Talijani su imali ugodno vodstvo tokom čitavog susreta, ali opuštanje na kraju susreta ih je dovelo do toga da sa svega pet poena prednosti uđu u posljednju minutu. To im je ipak bilo dovoljno da istom razlikom upišu konačnu pobjedu. U konačnih 75:70 po 16 su poena ugradili Pietro Aradori i Amedeo Della Valle, a isti broj poena za Rumunje je ubacio Emanuel Cate.

Skupina E

Bosna i Hercegovina – Rusija 81:76 (Musa 18 p, 7 sk, Gordić 16 p; Fridzon 25 p)

Belgija – Francuska 59:70 (Obasohan 16 p; Jackson 14 p)

U Skupini E Bosna i Hercegovina je u sjajnoj atmosferi sarajevske dvorane Skenderija sa 81:76 porazila Rusiju. Izabranike Duška Vujoševića je sa 18 poena i sedam skokova predvodio igrač Cedevite Džanan Musa, dok je za Rusiju 25 poena ubacio Vitaliy Fridzon.

Iako s brojnim izostancima u sastavu, Francuzi su i dalje za koplje iznad Belgije. To su dokazali i sinoć savladavši ih u Antwerpenu sa 59:70, uz 14 poena Edwina Jacksona, odnosno 16 ubačaja Retina Obasohana za Belgiju.

Skupina F

Bugarska – Finska 80:82 (Wilson 20 p, 7 as, Kanervo 18 p; Marinov 18 p)

Češka Republika – Island 89:69 (Bohačik 20 p; Hermannsson 29 p)

Nakon neizvjesne završnice u Botevgradu, Finci su odnijeli pobjedu nad Bugarima 80:82. U lutriji slobodnih bacanja Skandinavci su se bolje snašli i slavili na krilima 20 poena i sedam asistencija Jamara Wilsona, dok je za Bugare 18 poena ubacio Stanimir Marinov.

Češka je odigrala sjajnu napadačku utakmicu, njeni reprezentativci šutirali su sa čak 57 posto preciznosti iz igre i savladali Island sa 89:69. Jaromir Bohačik ubacio je 20 poena za Island, dok je Martin Hermannsson sa 29 poena bio najbolji strijelac prvog kola kvalifikacija.

Skupina G

Srbija – Austrija 85:64 (Paunić 16 p, Raduljica 15 p, 8 sk, Simonović 15 p; Mahalbašić 15 p)

Njemačka – Gruzija 79:70 (Benzing 25 p, Zirbes 17 p; Dixon 23 p)

Srbija nije imala većih problema te je uz 16 poena Ivana Paunića u beogradskom Pioniru sa 85:64 savladala Austriju, za koju je 15 koševa ubacio Rašid Mahalbašić.

Njemačka je žilave Gruzijce slomila tek u posljednjoj četvrtini, ostavila ih na svega devet poena u istoj i na koncu slavila sa 79:70. Do pobjede ih je sa 25 poena vodio Robin Benzing, a dva poena manje je za Gruziju ubacio naturalizirani Amerikanac Mike Dixon.

Skupina H

Izrael – Estonija 88:68 (Howell 19 p, 7 sk, 7 as; Kitsing 14 p, Veideman 14 p, 6 sk, 5 as)

Velika Britanija – Grčka 92:95 p. (Clark 17 p; Bourousis 27 p, 8 sk, Larentzakis 22 p)

Na krilima sjajne partije Richarda Howella koji je ubacio 19 poena i dodao po sedam skokova i asista, Izrael je sa 88:68 savladao Estoniju, kod koje su po 14 poena ubacili Kristijan Kitsing i Rain Veideman.

Tek nakon dodatnih pet minuta igre, Grčka je u Leicesteru savladala Veliku Britaniju. Susret je u produžetak ubačajem sa zvukom sirene odveo Tatik Phillip, a tamo je tricom tri sekunde prije kraja pobjedu Grčkoj donio Giannis Athinaiou. U konačnih 92:95 Ioannis Bourousis je ugradio 27 poena i osam skokova, a 22 poena je ubacio Giannoulis Larentzakis, dok je za Britance 17 poena ubacio Daniel Clark.