Zadar novim porazom sve dalje od ostanka u ligi

Zadar je protiv Crvene Zvezde Telekom odigrao dobro prvo poluvrijeme, ali opet je kobno bilo drugo poluvrijeme u kojem su gosti bili puno bolji, a pet minuta prije kraja susreta došli su do dvoznamenkaste prednosti koju nisu ispuštali. Slavili su na kraju s 14 poena prednosti.

Zadar – Crvena Zvezda Telekom 53:67 (13:15, 30:30, 39:46)

Zadar: Sobin 17, Kraljević 12, Bašić 8, Lyons 7, Ramljak 5, Ivanov 2, Dijan 2, Šutalo, Prostran, Đugum, Lawrence, Batur.

Crvena Zvezda Telekom: Katić 12, Marjanović 11, Blažić 9, Radenović 8, Jenkins 7, Rebić 6, Lypovyy 6, Simonović 5, Nelson 3, Mitrović, Tejić, Dragičević.

Problem za Zadar uoči ovog susreta bila je ozljeda Josipa Sobina u petak navečer na treningu. Ozlijedio je skočni zglob i bilo je upitno hoće li moći igrati protiv Crvene zvezde. Umjesto njega u petorci je počeo Filip Kraljević. Na prve poene na susretu čekali smo nešto manje od dvije minute kada je Marko Ramljak doveo Zadar u vodstvo 2:0. Na drugoj strani za Crvenu zvezdu poentira visoki Boban Marjanović, a novu prednost zadranima donosi večera raspoloženi Kraljević. Sljedeći napad novi poeni Kraljevića za 6:2. Marko Simonović smanjuje tricom na minus jedan, a Kraljević nakon promašaja Marka Lyonsa skače u napadu i postiže nove poene za 8:5. Bio je to njegov već šesti koš na susretu. Zbog brze dvije osobne pogreške morao je napustiti teren, a zamijenio ga je Sobin, koji je ipak igrao unatoč ozljedi. Do kraja četvrtine gosti nešto bolji i prvu dionicu riješavaju u svoju korist rezultatom 13:15.

Prvih pet minuta druge četvrtine gledali smo puno promašaja sa jedne i druge strane, a rezultat je bio 5:5. Nešto više od dvije i pola minute do poluvremena, novi trener Zadra, Rajko Vidaković umjesto neraspoloženog Lyonsa uvodi mladog Lovru Bašića i bio je to pun pogodak. Mladi Lovre uzvratio mu je sa dvije trice i dva pogođena slobodna bacanja, a na odmor se otišlo rezultatom 30:30. Nakon prvog poluvremena Kraljević je postigao 10 poena, a gore spomenuti Bašić osam. Kod Crvene zvezde najbolji Marjanović s sedam koševa, a trener Dejan Radonjić tempira minutažu svojim igračima zbog vrlo bitne utakmice četvrtfinala Eurocupa u Kaunasu protiv ukrajinskog Budiveljnika.

Jako loše krenuo je Zadar u treću četvrtinu. Crvena zvezda krenula je serijom 8:0, a čak tri i pola minute bile su potrebne Zadru da poentira. Dvicu je pogodio Sobin. Spomenimo kako je odmah na početku četvrtine na klupu morao Kraljević zbog četvrte osobne pogreške. Problem Zadra je loš vanjski šut jer je samo mladi Bašić pogodio dvije trice dok je opet potpuno indisponirani Marko Šutalo u 15 minuta igre do tog trenutka utakmice šutirao dvije trice, promašio je obje i nije zabio niti koš dok je Lyons na samo dva koša. Treća četvrtina završila je vodstvom gostiju 39:46. Zadar je postigao samo devet poena u tom periodu, a od toga ih je šest bilo Sobinovih. Pod kraj četvrtine opet u igru ulazi Bašić i opet je dobro odigrao, osvojio je jednu loptu i jednom je lijepo asistirao.

Poenima Sobina otvorena je posljednja četvrtina, a nakon obranjenog napada opet bilježimo lijepu asistenciju Bašića za kapetana Ivu Ivanova Zadar dolazi na samo minus tri. Nakon što je Raško Katić napravio osobnu u napadu, Zadar je imao priliku doći do potpunog povratka u utakmicu, ali promašio je Kraljević. Katić još jednom griješi, a Bašić je na drugoj strani odigrao pick and roll sa Kraljevićem, asistirao mu iza leđa za zakucavanje i erupciju oduševljenja u dvorani. Zadar je došao na 45:46, a onda je opet uslijedio pad. Gosti su serijom 6:0 otišli na sedam poena prednosti, a do kraja su samo povećavali prednost i na kraju potpuno zasluženo pobjedili rezultatom 53:67.

Opet je za Zadar katastrofalno odigrali Šutalo koji je ostao bez i jednog jedinog poena. Više ni ne pamtimo njegovu dobru partiju u ABA ligi, a kako trenutno izgleda, ne može pogoditi ni bazen. Andrew Lawrence također nastavlja sa lošim partijama pa je i on ostao bez poena na ovom susretu. Lyons je po prvi puta od dolaska u Zadar odigrao loše i postigao je samo sedam poena, od toga je većina bila na kraju susreta. Jedini koji su nešto odigrali za Zadar u ovom susretu bili su Sobin s 17 koševa, pet skokova, tri blokade i tri izgubljene lopte, Kraljević je postigao 12 koševa uz dva skoka i blokadu, a treba spomenuti i 18-godišnjeg Bašića koji je odigrao odlično i u nekoliko navrata dizao je navijače Zadra na noge. Postigao je osam poena, tri je puta asistirao, a imao je i dva skoka te jednu osvojenu loptu uz valorizaciju od 13 indeks bodova. Kod gostiju koji su ovom pobjedom osigurali i teoretski prvo mjesto nakon regularnog dijela najbolji Katić s 12 poena i šest skokova te Marjanović s 11 koševa i sedam skokova.