Lokomotiv i Bilbao obranili prednost i plasirali se u finale Eurocupa

Protekla dva dana odigrali su se uzvratni susreti polufinala Eurocupa koji su nam dali imena finalista, koji će se u belgijskom Charleroiu 14. travnja boriti za naslov u drugom najjačem europskom košarkaškom natjecanju i time osigurati nastup u Euroligi iduće sezone. To su ruski Lokomotiv Kuban i španjolski Uxue Bilbao Basket, a za obje momčadi ovo će biti prvo finale Eurocupa.

Lokomotiv Kuban – Valencia Basket 63:68

Unatoč porazu na domaćem parketu, košarkaši Lokomotiva obranili su deset poena prednosti iz prvog susreta (87:97) i u utorak navečer postali prvi finalisti Eurocupa.

Susret su bolje otvorili gosti, ali vrlo brzo ruski sastav uspostavlja ravnotežu na terenu ne dopustivši nikakvo rezultatsko odvajanje te se na prvi odmor otišlo čak s vodstvom domaćina 16:15. Obje momčadi igrale su čvrstu obranu, ali i važnost susreta odigrala je svoju ulogu u velikom broju promašaja kroz cijelo prvo poluvrijeme koje je završilo rezultatom 26:28. Nadodajmo i da je Valencia početkom druge dionice ostala bez bitnog igrača Florenta Pietrusa koji je napustio parket s ozljedom ramena.

Španjolski je sastav mnogo agresivnije ušao u nastavak susreta, zadržavši visoki intenzitet obrane, što im je donijelo nekoliko laganih poena i najvišu prednost na utakmici, +8 na ulasku u 30. minutu (35:43), ali je Nick Calathes slobodnim bacanjima smanjio rezultat prije odlaska na posljednji odmor.

Nada Valencije tada je još uvijek živjela, imali su prednost u svojim rukama i igru na svojoj strani, a sredinom posljednje četvrtine ubačajem Bojana Dubljevića stigli su i do magičnih deset koševa razlike (43:53). Međutim, naš trener Velimir Perasović tada ostaje bez nove dvojice ozlijeđenih igrača Justina Doellmana i Serhiya Lishchuka, što domaćini iskorištavaju i daju gas na obje strane terena, tako da se u posljednju minutu ušlo rezultatom 55:62. Iako je gostima do kraja susreta ušlo nekoliko teških šuteva, domaćin je bio miran sa linije slobodnih bacanja, zadržao prednost iz prvoga susreta i osigurao put u Charleroi.

Calathes je s 19 koševa i sedam skokova bio najbolji igrač Lokomotiva, dok su se s po 14 poena kod gostiju istakli Dubljević (11 skokova) i Stefan Marković.

Uxue Bilbao Basket – Budivelnyk Kyiv 75:53

Baski su imali puno lakši posao budući da ukrajinski sastav ipak nije toliko snažan kao Valencia da bi ih ozbiljnije ugrozili u uzvratu. Završilo je 75:53, što je samo odraz onoga što se događalo na parketu Bilbao Arene.

Domaćin je već na startu dao do znanja tko je ovdje favorit i već nakon osam minuta nošeni raspoloženim Lamontom Hamiltonom i Axelom Hervelleom poveli dvoznamenkastom razlikom (20:9), ali serijom 5:0 gosti smanjuju zaostatak do prvog odmora. Do poluvremena razlika je samo rasla, gosti su promašili nekoliko otvorenih šuteva pa su domaćini do isteka 20 minuta stigli na visokih 37:23.

Ista razlika održavala se i većim dijelom drugog poluvremena, osim u dva navrata u posljednjoj četvrtini kada su gosti oba puta preko Lea Lyonsa smanjili na -9, a upravo je to drugo približavanje na 62:53 bio i posljednji ubačaj Ukrajinaca na utakmici i to pet minuta prije isteka vremena.

Najbolji su kod domaćina po 13 poena bili Hamilton i Alex Mumbru, a jedini naš predstavnik u finalu Fran Pilepić ubacio je 10, uz tri ukradene lopte. Kod gostiju se jedino istaknuo već spomenuti Lyons, koji je susret završio s 20 koševa.