Ludbreg: Juniori uvjerljivi protiv Španjolaca

Četiri dana prije početka U18 Europskog prvenstva u Litvi i Latviji, najbolji hrvatski i španjolski juniori u Svetom Martinu i Ludbregu su odigrali dvije pripremne utakmice.

U prvoj utakmici zatvorenoj za javnost Hrvatska je započela agresivno, kako u obrani tako i u napadu, što je rezultiralo vodstvom od 14 poena u prvih pet minuta igre. Od tog trenutka Španjolska igra bolje i postupno smanjuje razliku do minus osam. U posljednjim minutama prvog poluvremena Španjolci se nisu snašli na našu zonsku obranu te odlazimo na 41:28.

U drugom dijelu protivnici uspijevaju odigrati bolje u obrani te smanjuju razliku na pristojnih 69:67.

Najučinkovitiji u našim redovima bili su Dario Šarić sa 27 poena i Mislav Brzoja sa 16. Kod Španjolaca Guillermo Hernagómez je upisao 15, a Albert Homs 13.

U drugoj pripremnoj utakmici Hrvatska je u Ludbregu ostvarila uvjerljivu pobjedu od 91:65, a susret je pokazao da su naši juniori mnogo nadmoćniji i samo zahvaljujući čestim rotacijama trenera Jakše Vulića gosti su ostali na koliko toliko pristojnoj razlici.

Prvi strijelac utakmice bio je  Dominik Mavra sa 22 poena, Jakov Mustapić je dodao 19, Dario Šarić 16, Karlo Lebo 10, Marko Proleta 7, mladi Karlo Žganec 6, Daniel Zovko 5 te Lovro Demo i Marin Marić po 3. Posebne pohvale zaslužuje ponajbolji svjetski junior Dario Šarić, odlični organizator Dominik Mavra, potentni playmaker sa sjajnim osjećajem za šut Jakov Mustapić, a dosta su pokazali Karlo Lebo i njegov imenjak Žganec.

Podsjetimo da se ova generacija (1994. i mlađi) okitila titulom kadetskog Europskog prvaka na prije dvije godine održanom prvenstvu u Crnoj Gori. Tada su Šarić, Brzoja, Junaković, Lebo, Bundović i ekipa pobijedili Španjolsku u polufinalu te Litvu u finalnoj utakmici. U pripremnom ciklusu za ovo Europsko prvenstvo dobro smo odigrali protiv finalista Litve na gostujućem terenu (pobjeda i poraz) kao i sada protiv Španjolaca. Dobar predznak?

Ovu utakmicu odlično je organizirao KK Grafičar, a događaju je prisustvovalo oko 300 gledatelja koji su u poluvremenu mogli uživati i u nastupu mažoretkinja iz Ludbrega i Donjeg Kraljevca te neizostavnog Tihomira Bendelja.

Hrvatska na Europskom prvenstvu igra u skupini D u kojoj su još reprezentacije Poljske, Rusije i Slovenije. Utakmice naše skupine igraju se u Latviji, a prvu utakmicu igramo u četvrtak protiv Poljske.

Prema informacijama sa priprema u Latviju putuje 12 od slijedećih 13 igrača: Dario Šarić (Zagreb), Mislav Brzoja (SAD), Martin Junaković (Cedevita), Marko Proleta (Cibona), Jakov Mustapić (Cedevita), Dominik Mavra (Zagreb), Antonio Črnjević (Zabok), Lovro Demo (Cibona),  Karlo Lebo (Cedevita), Marin Marić (Split), Daniel Zovko (Široki), Tomislav Gabrić (Jolly) i Karlo Žganec (Feniks)