OI (M): Mills za pobjedu Australaca, novi poraz Španjolske

Posljednje kolo u grupnoj fazi natjecanja na ovogodišnjoj Olimpijadi otvorili su Australci i Rusi. Danas nas još očekuju dvije odlične utakmice, a najzanimljivije će biti u dvoboju Španjolske i Brazila, jer ekipa koja izgubi izbjegava SAD do eventualnog finala.

Skupina A

Tunis – Litva 63:76 (18:7, 35:29, 54:50)

Tunis: Slimane 3, Laghnej 3, Knioua 2, El Mabrouk 6, Hadidane 2, Ghayaza 2, Ben Romdhane 12, Rzig 17, Mejri 16
Litva: Kaukenas 10, Kalnietis 5, Maciulis 2, Seibutis 10, Songaila 13, Jasaitis 10, Kleiza 4, Kavaliauskas 6, Jasikevičius 13, Jankunas 3

U susretu 5. kola u skupini A Litva ipak nije dopustila iznenađenje te je pobjedom protiv Tunisa osigurala četvrtfinale i utakmicu s Rusijom.

Tunižani su odlično odigrali tek prvi period igre koji su dobili sa 18-7. Prvi dio igre obilježio je Salah Mejri koji je sa 9 poena predvodio Tunis do ozbiljnije prednosti u prvom periodu. Drugi period sjajno otvaraju Litavci koji su se serijom 13-3 u potpunosti vratili u utakmicu. U nastavku Tunis ipak uspostavlja ravnotežu u igri te se na poluvrijeme odlazi sa rezultatom 35-29 u korist Tunisa.

Sve do početka četvrtog perioda igre ekipe su bile u velikoj mjeri ravnopravne na parketu. Tada početkom zadnjeg perioda igre Litavci sjajno otvaraju posljednji period igre te sjajnom obranom dolaze do na kraju lagane pobjede. Zadnji period Litavci su dobili rezultatom 26-9 i tako osigurali četvrtfinale.

Litavce su predvodili Songaila i Jasikevičius sa po 13 poena te Jasaitis, Seibutis i Kaukenas po 10 poena. Kod Tunižana uvjerljivo najbolji je bio Salah Mejri sa 16 poena i 12 skokova. Uz njega dobru utakmicu odigrao je Rzig ubacivši 17 poena.

Litavci u četvrtfinalu igraju protiv Rusa dok je za Tunižane turnir završen.

Francuska – Nigerija 79:74 (23:10, 41:30, 56:54)

Francuska: Seraphin 9, Batum 23, Diawara 8, Traore 7, Parker 3, de Colo 8, Diaw 10, Gelabale 11
Nigerija: Diogu 6, Oguchi 35, Oruche 3, Obasohan 18, A. Aminu 9, Oyedeji 2

Francuska je pobjedom nad Nigerijom 79-73 osigurala drugo mjesto u skupini A. Iako Argentina i SAD još moraju odigrati svoju utakmicu, Francuska radi poraza od Amerike i pobjede na Argentinom ne može biti niti prva niti treća.

Francuzi odlično otvaraju utakmicu serijom 9-0 i prvu četvrtinu završavaju s 13 poena prednosti. Druga četvrtina se većinom igrala koš za koš, a Nigerija je do poluvremena smanjila zaostatak na 11 poena.

Početkom drugog poluvremena Nigerija se potpuno vraća u utakmicu zahvaljujući 15-3 seriji, a od tih 15 poena čak 12 ih je zabio Chamberlain Oguchi. Nigerija je 10 sekundi prije kraja treće četvrtine imala 54-54, no zahvaljujući košu Mickaela Gelabalea u zadnjoj sekundi Francuska ipak u zadnju četvrtinu odlazi s 2 poena prednosti. Iako se Nigerija borila do zadnje sekunde, Francuzi su ipak uspjeli zadržati koncentraciju i odnijeti pobjedu.

Najbolji u redovima pobjednika bio je Nicolas Batum s 23 poena i 6 skokova. Možemo još spomenuti i Tonyja Parkera koji je zabilježio 3 poena i 7 asistencija te Borisa Diawa koji je pridodao 10 poena i 6 skokova. Kod Nigerije je najbolji bio već prije spomenuti Chamberlain Oguchi koji je utrpao 35 poena, a dobru utakmicu imao je i Derrick Obasohan koji je pridodao 18 poena.

Argentina – SAD 97:126 (32:34, 59:60, 76:102)

Argentina: Ginobili 16, Delfino 13, J. Gutierrez 12, Nocioni 12, L. Gutierrez 11, Scola 11, Campazzo 8, Jasen 8, Mata 4, Kammerichs 2
SAD: Durant 28, James 18, Paul 17, Love 13, Iguodala 13, Bryant 11, Harden 7, Anthony 5, Williams 5, Westbrook 4, Chandler 3, Davis 2

Posljednji susret dana odigrali su SAD i Argentina, a Argentinci su se u utakmici držali prvo poluvrijeme, a nakon toga SAD je ubacio u višu brzinu i ubrzo riješio susret.

Prvo poluvrijeme okončano je vodstvom SAD od samo jednog poena razlike i činilo se da će Argentina uspjeti namučiti SAD do kraja utakmice, ali treća četvrtina je bila presudna za utakmicu. SAD je konačno počeo pogađati trice i Argentina ih više nije mogla zaustaviti. Kevin Durant samo u trećoj četvrtini pogodio je pet trica i postigao ukupno 16 koševa, dok je cijela momčad Argentine ubacila 17. Amerikanci su pak ubacili 42, tako da je susret bio riješen i posljednja četvrtina bila je samo odrađivanje posla.

SAD je predvodio sjajni Kevin Durant s 28 poena (trice 8/10), a dobar je bio je LeBron James s 18 poena. Argentinu je predvodio Manu Ginobili sa 16 poena, 6 asistencija i 5 skokova.

Poredak: SAD 5-0 (+191), Francuska 4-1 (-3), Argentina 3-2 (+24), Litva 2-3 (-4), Nigerija 1-4 (-117), Tunis 0-5 (-91)

Skupina B

Australia – Rusija 82:80 (29:20, 46:45, 69:64)

Australia: Mills 13, Ingles 20, Newlwy 9, Dellavedova 10, Baynes 5, Andersen 13, Nielsen 4, Marić 8
Rusija: Shved 13, Mozgov 10, Fridzon 5, Kaun 18, Khryapa 5, Antonov 8, Monya 2, Ponkrashov 6, Kirilenko 13

Nakon odlične utakmice i pobjede protiv Španjolaca reprezentacija Rusije upisala je i prvi poraz na Olimpijskim igrama. U 5. kolu skupine B od Rusa je bolja bila reprezentacija Australije. Australija je nakon pobjede protiv Velike Britanije i Kine upisala i pobjedu protiv vodeće reprezentacije u skupini te tako pokazala ozbiljnost i namjeru da ostvari veoma dobar rezultat te možda dobije priliku da se bori i za medalju.

Reprezentativci Australije sjajno su otvorili otvorili utakmicu te su prvi period igre dobili rezultatom 29-20. Nakon prvog perioda gdje su Australci dominirali Rusi se u drugom periodu vraćaju sjajnim otvaranjem i serijom 10-3. Nakon veoma zanimljivog prvog poluvremena rezultat je bio 46-45 u korist Australije.

Drugo poluvrijeme za Australiju sjajno otvaraju Marić i Ingles. Prvo je Marić serijom od šest poena u nizu otvorio drugo poluvrijeme dok je njegovu seriju nastavio Ingles sa sedam poena i tako pomogao Australiji da dobije treći period igre sa četiri poena razlike. Rusi u četvrtoj četvrtini stižu Australce, a 4 sekunde prije kraja utakmice slobodnim bacanjima Vitaliyja Fridzona prelaze u vodstvo, ali odmah u slijedećem napadu Patrick Mills zabija pobjedničku tricu za tijesnu pobjedu Australaca.

Kod Australije najefikasniji su bili Ingles sa 20 poena te Mills i Andersen koji su postigli po 13 poena. Kod Rusa je Kaun postigao 18 poena dok su Kirilenko i Shved upisali po 13.

Velika Britanija – Kina 90:58 (27:15, 46:31, 72:48)

Velika Britanija: Achara 16, Reinking 12, Sullivan 11, Freeland 10, Boateng 10, Johnson 9, Archibald 8, Lawrence 6, Deng 6, Clark 2
Kina: Z. Wang 11, J. Yi 10, S. Wang 9, Zhou 8, L. Yi 6, Liu 6, Zhang 4, Guo 2, Ding 1, Zhu 1

Domaćini Olimpijskih igara, Britanci konačno su upisali pobjedu na košarkaškom turniru. U dvoboju dviju ekipa bez pobjeda Britanci su očigledno bili više motivirani i više im je značila ta pobjeda, iako je za obje ekipe nakon ove utakmice natjecanje završeno.

Utakmica nije dugo bila neizvjesna. Kina je otvorila susret sa 7:0, te je čuvala prednost do sredine prve četvrtine, nakon čega Britanci prelaze u vodstvo i samo ga povećavaju iz minute u minutu. Na kraju prve četvrtine Britanci su vodili s 12 poena razlike, na poluvremenu s 15, a na kraju treće četvrtine s 24 poena. Do kraja utakmica popeli su se do 32 poena prednosti (90:58).

Britanski trener ravnomjerno je rasporedio minutažu igračima a najefikasniji je bio Kieron Achara sa 16 poena, dok je 12 poena postigao Nate Reinking. Najbolji kod poraženih bio je Jianlian Yi s 10 poena i 14 skokova.

Španjolska – Brazil 82:88 (26:17, 44;38, 66:57)

Španjolska: P. Gasol 25, M. Gasol 20, Ibaka 14, Navarro 7, Reyes 6, San Emeterio 3, Llull 3, Sada 2, Rodriguez 2
Brazil: Barbosa 23, Vieira 13, Splitter 11, Giovannoni 7, Varejao 7, Taylor 7, Torres 6, Neto 6, Machado 3, Garcia 3, Huertas 2

U izravnoj borbi za drugo mjesto skupine B Brazil je svladao Španjolsku rezultatom 88:82 te će u četvrtfinalu igrati protiv treće momčadi skupine A, a to je Argentina. Španjolci će pak u sljedećem krugu za protivnika imati momčad Francuske.

Utakmica je bila dosta zanimljiva s nekoliko preokreta. Odmah od početka utakmice stvar su u svoje ruke preuzeli Španjolci i već do kraja prve četvrtine izgradili prednost od 9 poena razlike. Drugi period igre nastavlja se u sličnom ritmu, no Brazilci se ipak polako podižu i malo po malo smanjuju tu prednost. Uspjeli su doći na samo 2 poena zaostatka, ali pred kraj poluvremena braća Gasol postižu 7 poena i Španjolska na velikom odmoru ima prednost od 6 poena.

Ni početak drugog poluvremena nije donio ništa novo, Španjolci su kontrolirali susret te u nekoliko navrata došli i do dvoznamenkaste prednosti. Ipak, u posljednjoj četvrtini situacija se mijenja te Brazilcima počinje sve polaziti za rukom. Barbosa je sredinom posljednjeg dijela ubacio 10 uzastopnih poena te je Brazil prešao u vodstvo 4 minute prije kraja. Odmah su Brazilci napravili prednost od 8 poena, tako da Španjolci više nisu imali vremena za povratak u utakmicu te je Brazil tako upisao svoju četvrtu pobjedu.

Pobjednike je predvodio Leandro Barbosa s 23 poena, dok je Pau Gasol bio najbolji s druge strane postigavši 25 poena i 7 skokova.

Poredak: Rusija 4-1 (+41), Brazil 4-1 (+54), Španjolska 3-2 (+20), Australija 3-2 (+33), Velika Britanija 1-4 (-25), Kina 0-5 (-126)