Maccabi na krovu Europe!

Nakon 50 naslova prvaka Izraela, 41 domaćeg Kupa, po jedne ABA lige i Suprolige, košarkaši Maccabija večeras su stigli i do petog naslova prvaka Europe, prvog nakon 2005. godine. Večeras im je za pobjedu nad madridskim Realom trebalo dodatnih pet minuta produžetka, u kojem ih je fantastični Tyrese Rice odveo do konačnih 86:98.

Real Madrid – Maccabi Tel Aviv 86:98 p. (16:15; 35:33; 55:53; 73:73)

Real: Fernandez 15 (8 sk), Reyes 12 (6 sk), Diez, Mirotić 12 (7 sk), Rodriguez 21, Carroll 5, Darden 7 (7 sk), Llull (7 as), Bourousis 12 (9 sk, 4 bl), Slaughter 2, Mejri.

Maccabi: Rice 26, Smith 15 (7 sk), Hickman 18 (6 sk), Ingles, Tyus 12 (11 sk, 3 bl), Pnini, Žižić, Ohayon 4, Blu 14, Altit, Landesberg, Schortsanitis.

Prve tri minute gledali smo napadački dvoboj Rudya Fernandeza i Sofoklisa Schortsanitisa, dok je Ioannis Bourousis dominirao u obrambenom dijelu, udijelivši u tom razdoblju čak tri blokade. U 8. minuti Maccabi je poveo 7:13, ali Real tada ulazi u seriju 19:2, koju tek u 14. minuti slobodnim bacanjima prekida David Blu. Bolja igra Reala se nastavlja, te oni četiri minute prije odlaska na odmor dolaze do jedinog dvoznamenkastog vodstva na utakmici (33:22). Međutim, izraelska momčad bolje je odigrala završnicu poluvremena i tricom Blua zaključila prvih 20 minuta zaostatkom 35:33.

Treća četvrtina donijela nam je izjednačenu košarku u kojoj niti jedna momčad nije uspjela rezultatski iskočiti, a uz to smo vidjeli čak deset izmjena u vodstvima. U posljednjih deset minuta ulazi se vodstvom Madriđana 55:53, a nakon izjednačenih gotovo devet minuta Blu i Rice dovode Ponos Izraela do 69:73 na 57 sekundi do kraja. Već dvije sekunde kasnije Sergio Rodriguez pogađa oba slobodna bacanja, a isto čini Bourousis 22 sekunde prije sirene za izjednačenje 73:73. Do kraja susreta Maccabi je imao puni napad, ali Rice promašuje tricu za pobjedu.

Kako nije uspio biti heroj Maccabija nakon osnovnog dijela susreta, Rice je to odlučio postati u produžetku. Sjajni Amerikanac sa crnogorskom putovnicom u dodatnih je pet minuta ubacio čak 14 od 22 koša izraelskog sastava, odnosno poen više od cijele momčadi Reala. Igrači Pabla Lasa u posljednjoj su minuti pokušavali brzim prekršajima sustići već dvoznamenkastu prednost Maccabija, ali igrači u plavim dresovima ostali su mirne ruke i na kraju slavili sa 86:98.

Rice je susret završio s 26 poena, Ricky Hickman dodao je 18, a Devin Smith 15. Andrija Žižić nije ulazio u igru. Kod Kraljevskog kluba istaknuo se Rodriguez s 21 košem, a Fernandez je dodao 15.

Rice je ujedno proglašen i za najkorisnijeg igrača Final Foura, naravno sasvim zasluženo s obzirom da je upravo njegov koš odlučio polufinalni susret protiv CSKA, a i večeras je odigrao sjajnu utakmicu.