Split bolji u susjedskom derbiju, Medveščaku bodovi iz Dubrovnika

Vremenske (ne)prilike odgodile su neke utakmice A1 košarkaške lige Hrvatske koje su se trebale odigrati večeras. Na Baldekin nije došao Gospić pa će se ta utakmice odigrati u naknadnom terminu. Medveščak se, zahvaljujući činjenici da je dan prije prometnog kolapsa krenuo na put, probio do Dubrovnika i u Gospinu polju zabilježio još jednu pobjedu. U gostima su bili uspješni Novi Zagreb i Split.

[rezultat zid=52]

Domaće košarkašice su odlično ušle u utakmicu i koševima večeras svojih najboljih i najefikasnijih igračica Ivone Matić i Andree Malada u četvrtoj minuti povele 6:0. Medveščak je „započeo igrati“ tek u četvrtoj minuti kada su, prvo Anja Majstorović pa potom Petra Perić, smanjile rezultat na 4:6. U šestoj minuti košem Anje Majstorović Medveščak je izjednačio na 6:6 i to je bilo jedino izjednačenje. Košem kapetanice ekipe Petre Perić Medveščak je prešao u vodstvo 8:6 i od tada zagrebačka ekipa ne ispušta vodstvo nego prvu četvrtinu završava prednošću 19:12 i stalno biva u prednosti desetak-dvanaest koševa.

Mada je igrala dovoljno neoporavljena od prehlade i pod temperaturom, najbolja igračica susreta bila je Ana-Marija Begić sa 18 koševa i 10 skokova, a osim nje double-double učinak imala je i Ivona Matić (16 koševa i 11 skokova). U redovima Dubrovčanki efikasna je bila i Andrea Malada sa 13 koševa, a kod gošći su dvoznamenkaste učinke imale Silva Šeda 11, koja je bila raspoložena u gađanju trica (tri od pet), Anja Majstorović 10 i Petra Perić 10 koševa.

Umjesto Braslava Turića, koji je imao neodgodive obveze, ekipu Medveščaka u Dubrovniku je vodio Željko Alatović koji je po završetku utakmice izjavio: “Ragusa je svakome neugodan protivnik na svom terenu. Protiv nas su igrali iznimno nadahnuto, rekao bih čak iznad svojih dosadašnjih mogućnosti. Nama je ova pobjeda važna, ostvarili smo je i vraćamo se kući zadovoljni.”

[rezultat zid=53]

Znalo se da utakmica u Trnskom niti u jednom trenutku neće biti neizvjesna pa je trener Novog Zagreba Vladimir Ivanković načinio lijepu gestu. Od napornih euroligaških utakmica odmarao je Sandru Mandir, Leilani MitchellMirnu Mazić, Mateu Vrdoljak i Latoyu Williams, a ukazao povjerenje mladim igračicama, kadetkinjama Anji Kukolja, Tihani Stojsavljević i Ivani Dojkić, koje u A2 ligi uspješno brane boje Novog Zagreba II. Svoju minutažu najbolje je iskoristila Tihana Stojsavljević i za deset minuta provedenih na parketu postigla šest koševa.

Kod domaće ekipe, Agrama-ZG, tradicionalno efikasna, i uz osam promašenih trica, bila je Iva Mežnarić s 18 koševa te je uz 14 skokova postigla double-double učinak, zatim Iva Belošević s 12 i Ema Meštrović s 9 koševa i 10 skokova. Sena Pavetić je bila najefikasnija kod Novog Zagreba s 25 koševa, a dvoznamenski učinak imale su i Ana Čačić 15, Lana Pačkovski 13 i Gordana Bedalov 11 koševa.

[rezultat zid=55]

Košarkašice trenera Ivana Đukića zabilježile su važnu pobjedu protiv Pletera iz Rijeke sa 63:58 nakon uzbudljive završnice u kojoj su se domaće košarkašice bolje snašle. Za Rockwool Pulu nije igrala jedna od njihovih najboljih igračica Tanja Ličina zbog određenih nesuglasica, odnosno, kako saznajemo, jer je otpuštena iz kluba odlukom trenera. Time je ova pobjeda još značajnija i još vrijednija.

Tijekom cijelog meča ni jedna ekipa se nije odvojila na neku veću prednost osim što je Rockwool u jednom trenutku imao devet poena, ali se Pleter pri samom kraju približio na 59:58. Međutim, Puljanke su iz slobodnih bacanja Maje Ramljak, Martine Zubak i Chelseae Pickering povećale razliku do konačnih 63:58. Ekipa Rockwool Pule je već u prvom poluvremenu bila opterećena osobnim pogreškama (Đikić 4, Ramljak 3) ali su se ipak uspjele sačuvati  do kraja utakmice. Kod domaćih najbolja i najefikasnija Ramljak sa 15 koševa, a slijedile su je Pickering sa 14 i Zubak 12 koševa.

[rezultat zid=50]

Nakon jedne jako zanimljive i uzbudljive utakmice u Omišu Splićanke odnose dva boda na svoje Gripe. No, sam početak susreta nije dao naslutiti takav rasplet. Već od samog starta gostujuće igračice počinju graditi svoju prednost i u petoj minuti susreta  prvi puta odlaze na dvoznamenkastu prednost. U tom trenutku su vodile 13:2. Do kraja četvrtine ta je prednost ostala ista te je rezultat bio 19:8. Druga četvrtina je donijela izjednačenu igru s obje strane gdje se igralo koš za koš pa se na poluvrijeme otišlo s prednošću Splićanki 39:27. U trećoj četvrtini smo i dalje gledali malo bolju igru domaće ekipe koja je polako topila prednost da bi do kraja tog razdoblja igre došla na zaostatak od samo pet poena. I tad je uslijedila potpuno ujednačena posljednja četvrtina u kojoj su domaće igračice pokušavale zaprijetiti Splićankama, i u tome uspijevale, ali nikako nisu mogle prijeći u vodstvo. U dva navrata su došle na jedan poen zaostatka no nikako nisu uspijevale prelomiti utakmicu i povesti. Nakon isključujuće pogreške jedne domaće igračice sve je bilo riješeno i na kraju konačan rezultat na semaforu je pokazivao 82:77 u korist gostujuće ekipe i njihovo veliko slavlje u dvorani je počelo.

U pobjedničkim redovima najefikasnije su bile Tea Buzov sa 21 poenom i Josipa Zovko sa postignutih 18 poena , dok je kod poražene ekipe Karla Kalajžić postigla 19 a Marta Perlić 17 poena.