MZT zasluženo slavio u Domu sportova

Cedevita je u 21. kolu ABA lige dočekala makedonski MZT kojem je ovo bila možda i ključna utakmica gledajući njihove šanse i plasman na Final Four. Gosti iz Makedonije došli su s omjerom 10-10, domaćini su bili nešto bolji s 12-8 nakon “bonus” pobjede protiv Igokee u Laktašima prije dva tjedna. Gosti su neočekivano slavili i tako zadržali kakve-takve šanse za Final Four, a Cedevita si je po tko zna koji put zakomplicirala stvari, do kraja ju čeka osrednje težak raspored.

Početna petorka Cedevite: Derwin Kitchen, Bracey Wright, Marko Tomas, Predrag Šuput i Miro Bilan.

Prvih 9 koševa gostiju postigli su Damjan i Ognjen Stojanovski čime su gosti bili ravnopravni veći dio prve četvrtine, nijedna se momčad nije odvajala na više od 4 koša prednosti. Todor Gečevski je tek pred kraj četvrtine prvi put došao na liniju slobodnih bacanja, zabio jedno, njegov jedini koš u prvih 10 minuta.

Gotovo sa sirenom, Tomas je zabio prvu tricu Cedevite za 22:20 nakon sjajne asistencije Kitchena koji je u prodoru na sebe navukao trojicu gostujućih obrambenih igrača.

Gečevski zabija svoje prve koševe iz igre i prve u drugoj četvrtini, da bi Cedevita potom dva puta zaredom otima loptu, no Wright je jednom položio, a drugi put promašio. Vanjski šut u ovoj fazi utakmice bio je relativno slab kod obje momčadi, kombinirano su šutirale tricu 2/14. Cedevita je nakon 3 minute i 10 sekundi iskoristila bonus, gosti su do tada imali jedan prekršaj, no nisu išli na prodore i traženje kontakta već su neobjašnjivo počeli šutirati.

Igrači MZT-a su izgubili dosta lopti, no osjetio se umor i kod Tomasa nakon jednog lošeg dodavanja, odmah je reagirao Aleksandar Petrović i zamijenio ga s Lukom Babićem. Tricom Gorana Sutona, Cedevita se odvojila na 6 razlike, 35:29. Cade Davis potom polaže nakon brze kontre, a Ognjen Stojanovski zabija nakon prvog napadačkog skoka gostiju za -2.

Domaćini su također do poluvremena imali jedan jedini napadački skok, no to je možda i plod umora Bilana i Šuputa koji su igrali bez predaha. MZT manjak napadačkih skokova može barem opravdati svojim stilom igre gdje su i igrači na višim pozicijama vani te se do skoka jako teško dolazi. Gosti su u zadnjem napadu izgubili loptu, a Kitchen zabio za 41:36 na poluvremenu.

U minutu i pol treće četvrtine, košarkaši MZT-a rade 3 prekršaja, dva su bila potrebna da se spriječe lagani poeni iz kontre. Desetim košem Bilana, Cedevita ima osjetniju prednost, 44:36. Tempo igre se digao u odnosu na drugu četvrtinu, momčadi su počele griješiti u napadu pa je bilo dosta jurnjave na terenu. Gosti su se skoro vratili u egal, no Gjorgi Čekovski je napravio prekršaj u napadu, svoj četvrti.

Na polovici četvrtine, tricom Ognjena Stojanovskog, gosti izjednačuju, zabija Tomas tri poena, no Nikolovski opet uzvraća za 50:50. Cedevita se uspjela opet odvojiti na 6 koševa razlike nakon tehničke pogreške dosuđene treneru gostiju, no Kiril Nikolovski svojom drugom tricom vraća goste. Na posljednji predah se odlazi s istom razlikom kao i na poluvremenu, 61:56.

Cedevita je počela lomiti utakmicu u zadnjoj četvrtini kad je košem Šuputa došla na 9 razlike nakon što je Nikolovski promašio 3 slobodna bacanja zaredom. Kod 67:58, na Baždariću je napravljena nesportska, činilo se da je utakmica riješena, no MZT rade seriju 10-2 i rezultat je s četiri minute do kraja 71:68.

U zadnju minutu ulazi se sa 76:76, Gečevski zabija dva slobodna za vodstvo gostiju nakon dugo vremena. Treba napomenuti da je Cedevita sama kriva za povratak gostiju, nerezonskim napadima i tricama u zadnjim minutama, primjerice airballom Wrighta u stilu Mirze Teletovića. Loši napadi Cedevite kulminirali su izgubljenom loptom u zadnjih 20 sekundi, Stojanovski je 3 sekunde do kraja zabio za 78:80.

Išlo se potom na izolaciju Tomasa koji se nije uspio osloboditi svog čuvara i bio je prisiljen šutirati s nekih 8 metara te je promašio i zasluženo slavlje makedonske momčadi je počelo.