Neizvjesni dalmatinski derbi pripao Zadru

U neizvjesnoj završnici koja već poslovično karakterizira utakmice Zadra, uspio je klub iz Donatovog grada doći do pobjede nad dalmatinskim rivalom Splitom u 13. kolu regionalne lige, a krajnji rezultat iznosi 75:78. Premda je kraj susreta obilježio skoro pa „infarktni“ ritam, činjenica je kako je gostujuća momčad imala prednost tijekom većine odigranog susreta i bila bolji protivnik.

Zadar je dvoboj u poprilično popunjenim Gripama, gdje ga je s tribina bodrio i Tornado, otvorio bez Romea Travisa u petorci, dok je na klupi ostao i Goran Vrbanc. Na parketu su se početkom utakmice tako nalazili Allen, Delaš, Krasić, Ramljak i Kaštropil. Također, prinova u zadarskim redovima, Jordan Burgason, nije bio uključen u dvanestoricu odabranih, s obzirom da je trener Ante Nazor naglasio kako mu treba još vremena ne bi li se adaptirao na europski stil igre. Split susret otvara petorkom: Subotić, Mimica, Vukušić, Dijan i Sobin.

Prvu četvrtinu obilježava bolji šut Zadra i skok u napadu, koji mu donosi blagu prednost tijekom cijelog perioda, do samog njegovog kraja. S druge strane, Split se od početka susreta mučio s realizacijom. Kod gostiju ističu se Bariša Krasić koji se iskazuje preciznim šutom te Vrbanc koji u kratkom vremenu nakon ulaska zabija četiri poena. Domaću momčad do izjednačenja rezultata na 13:13 dovodi legenda splitske košarke Nikola Vujčić tricom pa nakon toga zabijenim jednim slobodnim bacanjem za svojih šest koševa, a u zadnjim sekundama prednost od jednog poena donosi Ivan Mimica sjajnom tricom preko ruke za 17:16.

Drugi period utakmice otvara Vujčić s realizacijom za dva poena čime se Split diže na 19:16, no odmah nakon smanjuje Ramljak lijepim šutem za 19:18. Označilo je to povratak Zadra prednosti iz prve četvrtine, koja je u drugoj čak i podignuta. Istakli su se prilikom toga Chaisson Allen koji je jednostavno bio nezaustavljiv za obranu domaćina, te je prodorima stvarao višak igrača za svoju momčad i iznuđivao prekršaje te Goran Vrbanc koji je današnjom izvedbom pokazao naznake onog „starog“ Vrbanca. Općenito, Zadar je karakterizirala brza i žustra igra s efikasnom tranzicijom, dok se kod ekipe Splita trudio Vukušić, no njegovi napori nisu bili dovoljni za sustizanje prednosti gostiju. Na predah se tako odlazi rezultatom 31:42, što je ujedno označavalo i najveću prednost Zadra dotad.

Predzadnju dionicu susreta Split uspijeva pobijediti rezultatom 24:18 te tako smanjiti prednost gostujuće momčadi. Iako je Zadar održavao prednost s poluvremena tijekom većine perioda, u zadnjim minutama Splićani uspijevaju napraviti seriju 6:0 i tako dovesti rezultat na 55:60. Čine to preko pogođena dva slobodna bacanja Vukušića (koji ih je tijekom susreta ispucao čak 11 uz 100 % efikasnosti) a zatim i privatnom serijom Vujčića koji najprije dva puta biva precizan s linije slobodnih bacanja te nakon toga jednom i iz igre. Ivanov jednostavno nije mogao zaustaviti trofejnog hrvatskog centra.

Rezultatsko približavanje Splita obilježilo je posljednju četvrtinu. Zadar se u nekoliko navrata „gubio“ te doslovno gubio lopte koje je Split pretvarao u poene, no mirna ruka Bariše Krasića donijela je momčadi s „Višnjika“ pobjedu. Zabio je Hercegovac 10 poena u zadnjoj četvrtini, od kojih čak sedam slobodnih bacanja, iz isto toliko pokušaja. Pri rezultatu 67:72, domaćini rade seriju 6:0 i prelaze u prednost 73:72. Ante Nazor odmah zove time-out, a nakon minute odmora igrači Splita rade strašan propust u obrani gdje ostavljaju samog Antu Delaša ispod koša, pa on na asistenciju Romea Travisa zabija čisti „zicer“ i vraća Zadru prednost. Bio je to možda i ključni trenutak završnice, s obzirom da u sljedećem napadu Mimica ne uspijeva zabiti, a do kraja već spomenuti Krasić realizira sva četiri slobodna bacanja koja je pucao i postavlja krajnji rezultat 75:78. U zadnjim pokušajima za izjednačenjem, Mimica promašuje tricu a Toni Dijan čisti koš nakon skoka u napadu.

Kod Zadra je bilo danas nekoliko igrača koji su pružili dobre partije, a posebno se istakao Vrbanc s 18 koševa, dok je ipak ključna figura susreta bio maestralni veteran Krasić s 15 poena na svom kontu. Uz njih, treba spomenuti i Chaissona Allena koji pokazuje kako svojim igrama može biti pravi dobitak za Zadar. Romeo Travis bio je standardno dobar, ovaj put s 13 koševa. U splitskoj momčadi, prvo ime bio je Vedran Vukušić s 22 poena, od kojih je polovica došla s linije nakon iznuđenih prekršaja, a pratio ga je Ivan Mimica, kojem Zadrani u obrani nisu dali da se „razmaše“ pa je susret završio s 15 poena. Subotić i Vujčić pridodali su po 10 koševa.

Ovom pobjedom Zadar se izjednačio sa svojim današnjim protivnikom na omjeru pobjeda i poraza 5-8. U sljedećem kolu oba kluba igraju protiv beogradskih klubova – Split putuje Crvenoj Zvezdi, dok Zadar pred dobro ispunjenom dvoranom Krešimira Ćosića dočekuje Partizan.