Euroliga: Nova Tabakova pobjeda, Fenerbahče deklasiran

U četvrtom kolu Top 16 Eurolige, u petak su se odigrala tri susreta skupine F. Khimki je na domaćem terenu svladao Maccabi, unatoč lošoj igri Zorana Planinića. Turski Fenerbahče nije bio ni do koljena Tabakovoj Caji Laboral, a Montepaschi je u napetoj završnici uspio uzeti pobjedu Olympiakosu.

BC Khimki MR – Maccabi Electra Tel-Aviv 88:67 (19:25; 46:34; 70:50)

Khimki je sjajnom igrom Kelvina Riversa došao do treće pobjede u nastavku natjecanja. Zoran Planinić je imao mirnu večer, a bolji nije bio ni njegov prezimenjak Darko. Ovom pobjedom, Khimki je ostao neporažen na domaćem terenu.

Utakmica je započela košem Liora Eliyahua za gostujuću ekipu, a svojim koševima odmah su uzvratili Zoran Planinić i Krešimir Lončar. Nakon podosta izmjena koševa, Vyaltsev i Logan svojim tricama dovode Maccabi u vodstvo 19:25 i tim rezultatom zaključuju prvu četvrtinu.

U drugoj četvrtini, nošeni domaćom publikom igrači Khimkija se bude i rade nevjerojatnu seriju od 16:0, a Izraelci punih 6 minuta nisu uspjeli postići koš. Pri rezultatu 40:29 gosti su bili prisiljeni pozvati time-out. Nakon toga nisu uspjeli napraviti ništa konkretno, tako da Rusi na poluvrijeme odlaze s rezultatom 46:34.

Nastavak je donio malo nade za goste. Koš-faulom Eliyahua uspijevaju se približiti na jednoznamenkastu razliku u koševima, ali Kaponen i Vyaltsev brzim realizacijama vraćaju prednost domaćinima. Od tog trenutka nadalje razlika u korist Khimkija samo se povećavala. U zadnju četvrtinu otišli su s rezultatom 70:50.

Zadnja četvrtina nije donijela nikakve promjene. Dvadeset poena razlike bilo je jednostavno nemoguće vratiti, a sjajna igra Riversa samo je bila šlag na torti ovoj uvjerljivoj pobjedi Khimkija.

Moskovska momčad trenutno ima tri pobjede i jedan poraz i time su sve bliže doigravanju, dok Maccabi ima upravo suprotan omjer i sve se više čini da će ovo biti njihov najveći doseg ove sezone.

Fenerbahče Ulker – Caja Laboral 75:97 (19:20; 32:48; 51:71)

Do nove pobjede došli su i košarkaši Caje Laboral koji su petnaestu uzastopnu žrtvu našli na vrućem parketu Sinan Erdem dvorane gdje ih je dočekao uzdrmani Fenerbahče.

Otvaranje utakmice donijelo je brzu i atraktivnu košarku s obje strane, a momčadi su se često izmjenjivale u vodstvu. S istom igrom nastavilo se i u prvih par minuta nastavka. Tada Nemanja Bjelica i Fabien Causeur s dvije trice pokreću seriju 15:2, s kojom su gosti iz Vitorije na odmor otišli s visokih 32:48.

Iako su domaćini u prvom poluvremenu promašili svih sedam pokušaja za tricu, drugo su otvorili preko Emira Preldžića prvim ubačajem iza linije 6,75. Nakon slijedeće trice Preldžića i teškog pogotka Bojana Bogdanovića, domaćini su se približili na do kraja utakmice najmanjih -8, ali Andres Nocioni s četiri uzastopna poena vraća goste u mirnije vode.

Posljednja četvrtina otvorena je Bjeličinim pogotkom, kojim je zaključena 10:0 serija započeta u trećoj četvrtini, a prekinuta je s četiri uzastopna pogođena slobodna bacanja Boa McCalebba.

Igrači našeg stručnjaka Žana Tabaka mirno su održavali prednost do kraja susreta i s konačnih 75:97 došli do sedme uzastopne euroligaške i petnaeste ukupno pobjede. Do iste ih je vodio Tabakova produžena ruka na terenu Nocioni s 19 ubačaja, a 16 uz četiri trice je dodao Bjelica.

Kod domaćeg sastava, koji sada s omjerom 0-4 dijele s Bešiktašem posljednje mjesto skupine F, po 16 koševa ubacili su Bogdanović i Preldžić, a hrvatski je reprezentativac tome pridodao dva skoka i dvije asistencije.

Olympiakos Piareus – Montepaschi Siena 72:74 (25:20; 36:38; 51:52)

Konačno nas je dočekala napeta utakmica u ovom kolu, i to u Grčkoj. Tamo je Montepaschi u napetoj završnici svladao Olympiakos, predvođen opet sjajnim Bobbyjem Brownom. Grcima je to treći poraz u najboljih šesnaest, dok je Montepaschi svoj niz produžio na četiri pobjede za redom.

Domaćini su dobro otvorili utakmicu. Mantzaris je ubacio tricu za početno vodstvo, a ubrzo nakon toga bilo je 8:2 za Olympiakos. Uslijedilo je nekoliko izmjena koševa, da bi se prednost Grka povećala na 23:15, ali gosti iz Siene nisu dopustili protivnicima da se odlijepe. Četvrtina je završila 25:20.

U drugoj četvrtini Montepaschi kreće agresivnije i radi seriju 0:8 nakon čega se tempo utakmice nešto usporio i padalo je puno manje koševa. Na poluvrijeme se otišlo s ne prevelikih 36:38.

Treća četvrtina bila je potpuno izjednačena. Padao je koš za košem i nijedna momčad nije izgledala kao da će popustiti. Nekoliko puta je bio i izjednačen rezultat, a polaganjem Acieja Lawa u zadnji period utakmice gosti ulaze s minimalnom prednošću.

Zadnja četvrtina bila je ujedno i najzanimljivija. Svaki koš se kod obje momčadi slavio kao da je posljednji. U toj drami je Olympiakos, nošen domaćom publikom, preuzeo vodstvo od pet koševa prednosti, minutu i pol prije samog završetka. Nevjerojatna je činjenica da je baš u tih 90 sekundi Siena upisala 7 koševa, dok domaćini više niti jedan. Pri rezultatu 72:72, Hines je promašio iz velike blizine što je iskoristio Bobby Brown koji je pobjegao u kontru i zabio za vodstvo 72:74.

Ostalo je nešto više od jedne sekunde za Grke da se pokušaju izvući, ali potencijali pobjednički šut Lawa blokirao je Hackett i tako zaključao ishod utakmice.