Novi domaći poraz Zadra

Košarkaši Zadra ponovno su razočarali svoju publiku. Naoko je podgorička Budućnost rutinski odradila posao, iako se u nekoliko navrata Zadru nudila prilika da ugroze i preokrenu konstantno vodstvo gostiju. Na kraju sa konačnih 61:73 i nova dva boda, gosti se vraćaju kući.

Zadar – Budućnost 61:73 (13:22; 34:36; 42:47)

Zadar: Bašić 1, Segarić, Ivanov 8 (6 sk), Kraljević 5, Šango, Sobin 26 (13 sk), Špaleta, Bubalo, Ramljak 12, Bošnjak, Florence 9 (3 ol).

Budućnost: Cook 9 (5 as), Šehović 15 (7 sk), Dašić 8 (8 sk, 5 ol), Planinić 7, Subotić 13 (6 sk), Čarapić, Sheehey 4, Vitkovac 3, Popović 12, Ćapin, Rikić.

Otvaranje utakmice pripalo je centrima obaju momčadi, koji su od prvih ukupno 14 poena ubacili čak 12, a Josip Sobin je u prvo zadarsko vodstvo 8:6 ugradio svojih šest. Marko Ramljak je u 5. minuti ubacio slobodna bacanja za 10:9 i to je bilo posljednje zadarsko vodstvo na utakmici. Gosti su tada ubacili u višu brzinu, najviše baziravši igru na visoke igrače, koji su iskoristili svoju visinsku prednost nad Zadranima i na prvi odmor otišli s prednošću 13:22.

Drugu četvrtinu Zadrani otvaraju serijom 7:0, ali potom dvaput zaredom griješe u napadu, što gosti kažnjavaju brzim poenima. Međutim, dobra se igra s početka četvrtine nastavila i Sobin u 16. minuti pogađa za izjednačenje (26:26). Međutim, do konačnog preokreta Zadrani nisu stigli, pa se na poluvrijeme odlazi s minimalnom prednošću Crnogoraca 34:36.

Vrlo lošu i za oko ružnu košarku vidjeli smo početkom drugog poluvremena, a do sredine treće četvrtine ubačeno je svega pet poena (36:39). Iako su stisnuli u obrani, Zadrani su se dosta mučili u napadu, a otprilike se isto može napisati i za goste, koji su do isteka perioda ipak malo konsolidirali redove i u posljednjih deset minuta ulazi se s rezultatom 42:47.

Posljednja dionica bila je otužna za zadarske košarkaše, koji su na terenu izgledali kao razbijena vojska. Gosti su se u nekoliko navrata nudili, stigli su Zadrani dvaput i do pet poena, ali kad je Bojan Subotić ubacio za 51:61 četiri minute prije kraja, priči je bio kraj. Do kraja utakmice bilo je samo pitanje s koliko će razlike Budućnost slaviti, ali srećom po Zadrane da ni gosti nisu bili posebno napadački raspoloženi.

Suad Šehović na kraju je bio prvi strijelac u pobjedničkim redovima sa 17 poena, a Subotić je dodao 13. Darko Planinić ubacio je sedam koševa za goste, dok Robert Rikić nije ulazio u igru. Kod Zadra je jedino Sobin zaslužio aplauz, a sa 26 koševa i 13 skokova bio je blizu polovice učinka cijelog zadarskog sastava u obje kategorije, a njegova valorizacija 36 gotovo je dvostruko veća od ostatka zadarske momčadi, koja je zbrojila 20 indeksnih poena.

Dvorana Krešimira Ćosića pala je tako treći puta uzastopce, peti puta zaredom zadarski košarkaši napuštaju parket pognutih glava, odnosno šesti puta u prvih osam kola. Reakcija publike na kraju utakmice dovoljno govori o tome što ljubitelji košarke u Zadru misle o stanju u klubu, iako su igrači najmanje krivi za trenutnu situaciju. Pitanje je zašto su se dovodili pojedinci, za neke čak plaćana i odšteta, da bi potom većinu utakmica grijali klupu ili skupljali mrvice. Zašto se novcem koji se potrošio za dva-tri grijača nije dovelo konkretno pojačanje na očito deficitarnoj šuterskoj poziciji ili onoj centra, gdje Sobin iz sebe izvlači i više od maksimuma, ali u borbi sa višim i snažnijim igračima nema snage za cijelu utakmicu. Mnogo se pitanja vrti u glavama navijača, ali pitanje je da li išta od navedenog brine odgovorne u klubu, one koji slažu klupsku politiku i one koji su birali te igrače? Gdje je njihova odgovornost u općem kaosu, koji u Košarkaškom klubu Zadar ne stanuje od jučer?