Odlični Dario Šarić, Hezonji pobjeda

Prošla NBA večer prošla je uz dosta zanimljivih utakmica, ali i iznenađujućih konačnih ishoda. Tako su aktualni prvaci Golden State Warriorsi izgubili, na domaćem terenu, od OKC-a, što im je 3. poraz u zadnje 4 utakmice. Ni na istoku nije bilo mirno. Susret prve dvije ekipe otišao je na stranu Raptorsa, koji bi se, nastave li ovako, mogli popeti na 1. mjesto i svrgnuti za sad nedodirljivi Boston. Trojica naših bili su sinoć na parketima najjače košarkaške lige svijeta, a nešto više o njihovim nastupima možete pročitati u tekstu koji slijedi.

Orlando Magic – Cleveland Cavaliers  116:98 (31:43;20:24;41:22;24:9)

(J.Simmons 34k 7sk, E.Fournier 19k 6sk 3as, M.Hezonja 10k 6sk; L.James 25k 10sk 5as, T.THompson 12k 9sk, I.Thomas 11k 8as)

Bolan poraz i produbljenje krize u Cleveland Cavaliersima (30-22) ne prestaje. Nakon što su vodili i do 21 razlike u 1. poluvremenu, katastrofalnom igrom u nastavku (što u obrani, što u napadu) možemo reći kako su pobijedili sami sebe. Magic (17-36) je imao čak 15 skokova (50-35) i 8 asistencija više (27-19) u odnosu na goste iz države Ohio. Pobijedili su 2 utakmice zaredom odličnom timskom igrom (10. su u ligi po broju asistencija što je sjajan broj za lutrijsku momčad). Najbolju utakmicu, od dolaska iz Spursa prošlog ljeta, odigrao je Jonathon Simmons. Čovjek, kojeg je otkrio veliki Gregg Popovich, u NBA je došao zaobilaznim preko razvojne lige. U zadnjih 5 utakmica igra vrlo dobro i na prosjeku je od skoro 19 poena po utakmici. Nije ni Cavsima ostao dužan, zabivši sam 22 poena od ukupno 34 (rekord karijere) u 3. četvrtini kao i cijela ekipa Clevelanda. Domaćini su uskraćeni za usluge tri vrlo važna igrača (Vučević,Gordon,Issac) , a kada je tako priliku dobivaju drugi. Tako je i Mario Hezonja ponovno bio starer, odigravši solidnu utakmicu.  Za 26 minuta postigao je 10 poena (šut 4/9, 2/4 za 2, 2/5 za 3) uz 6 uhvaćenih skokova i 2 asista, valorizacija +10.  U zadnjih 5 utakmica igra odlično bilježeći 15 poena prosječno (najbolja utakmica protiv Miamija s 20 poena) s ludim šuterskim brojkama (57% za tricu, točnije 16/28). Neka samo tako nastavi i u idućoj utakmici koju igraju u gostima protiv posljednje plasiranih Atlanta Hawksa. Cavsi su, s druge strane, u velikom rasulu. Rezultatski igraju očajno, omjer nakon Božića im je 6-19, a uz to agresivno se spominju u potencijalnim tradeovima (sutra je trade deadline i bit će prava ludnica zasigurno) kako bi pokušali spasiti sezonu. Najbolji u njihovim redovima bio je, tko drugi nego LeBron James , već na poluvremenu s double-doubleom. Već sutra ih čeka težak, 2. okršaj s Minnesotom ove sezone. Prvi je otišao na stranu mladih Wolvesa i to dosta uvjerljivo. Hoće li se prošlogodišnji finalisti uspjeti probuditi i napokon pobijediti malo konkurentniju ekipu ostaje za vidjeti.

Philadelphija 76ers – Washington Wizards 115:102

(37:20;28:35;29:29;21:18)

(J.Embiid 27k 12sk 3as 3bl, D.Šarić 20k 7sk , J.J.Redick 18k 6as; B.Beal 30k 7sk 5as, O.Porter 17k 8sk, I.Mahinmi 13k 4sk)

Vrlo važna pobjeda za tim Bretta Browna protiv 4. momčadi Istočne konferencije. Nakon što su se Detroit Pistonsi pojačali dovođenjem Blakea Griffina doigravanje im je imperativ. Prava borba vodit će se do kraja sezone između njih i Sixersa (26-25), koji su ipak u manjoj prednosti, čisto na račun pobjede više od 9. Detroit i 5 domaćih utakmica u nizu. Tako su furiozno i ušli u utakmicu odmah napravivši osjetnu razliku. Wizardsi (31-23) igraju 6 utakmicu bez svojeg prvog razigravača Johna Walla zbog operacije lijevog koljena. Očekuje se da će propustiti 6-8 tjedana, ali za to vrijeme Washington niže trijumfe, ponajviše zaslugama Bradleyja Beala. Niz od 5 pobjeda prekinut je u Philadelphiji, gdje su izgledali dosta nemoćno. Loša šuterska večer (44% iz igre, ali samo 26% za tricu), limitiranost određenih igrača i/ili tanka klupa uvelike su otežale stvari gostima u ovoj utakmici. S druge strane 76ersi su izgledali onako kako bi trebali. Odlične mlade snage ponovno su predvodile momčad, a od igrača koje sam gore napomenuo, vrijedi još istaknuti i sjajnu all-around partiju Bena Simmonsa sa 15 poena, 6 skokova i 8 asistencija. U početnoj petorci našao se i Dario Šarić, kojeg smo već naviknuli gledati u toj ulozi. Za 39 minuta (najviše kod domaćih) Dario je utrpao 20 poena (šut 8/14, 2/2 za 1, 6/10 za 2 i 2/4 za 3), uhvatio 7 skokova uz 1 asistenciju i ukradenu, 2 izgubljene lopte, valorizacija +11. Još jedna odlična utakmica za Šibenčanina koji sve više i više postaje miljenik navijača Philadelphije. Nakon Washingtona, 76ersi će u svom Wells Fargo Centru ugostiti oslabljene Pelicanse, dok će Wizardsi kući na ogled s Bostonom.

Los Angeles Lakers – Phoenix Suns  112-93  (33:28;24:29;31:22;24:14)

(B.Ingram 26k 4sk 5as, J.Randle 21k 8sk 5as, J.Hart 15k 11sk 3as, T.Warren 24k 6sk 3as, J.Jackson 16k 10sk, D.Bender 8k 6sk 4as)

Bila je ovo 3. pobjeda u nizu za Los Angeles Lakerse (22-31) i u potpunosti zaslužena. Kontrolirali su utakmicu gotovo cijelo vrijeme, pogotovo u 2. poluvremenu (završilo 55-36 za domaćine). Sunsi (18-37) su šutirali samo 38% iz igre i 28% s linije za 3 poena. Veliki hendikep im je predstavljao izostanak Devina Bookera zbog problema s kukom. U svojoj 3. sezoni 21-godišnjak s Kentuckyja bilježi 24 poena 4 skoka i skoro 5 asistencija u prosjeku, te je definitivno prvo lice tima iz Arizone. Zanimljivo je da su gosti imali 3 izgubljene lopte manje i 5 asistencija više , ali su ipak uspjeli izgubiti. Skakački nisu mogli parirati Lakersima, koji su u tom segmentu pri samom vrhu lige. U njihovim je redovima ponovno najbolji bio Brandon Ingram, šutirajući 75% iz polja uz sjajnu igru u oba smjera. Njegov napredak vidljiv je iz sezone u sezonu i bit će ga pravi gušt gledati kada dosegne puni potencijal. Osim njega istaknuli su se Julius Rnadle (2 skoka su mu falila za 14. double-double u sezoni) i rookie Josh Hart koji igra sve bolje u zadnje vrijeme. Priliku je dobio i hrvatski centar Ivica Zubac upisavši 1 blokadu i promašeni šut za samo minutu provedenu na terenu. Kod gostiju se Dragan Bender našao u početnoj petorci zauzimajući mjesto četvorke. Dosta minuta proveo je i na petici kako bi svojim šutom raširio skupljenu obranu domaćih, donoseći prijeko potrebni prostor u sredini za ulaze Josha JacksonaT.J. Warrena. Za 38 minuta (također najviše u ekipi kao i Šarić) upisao je 8 poena uz dosta loš šut iz igre 2/10 (3/4 za 1, 1/6 za 2 i 1/4 za 3), 6 skokova, 4 dodavanja i 2 izgubljene lopte, valorizacija -10. Sigurno će se i njegova igra popraviti kada dođe šut na koji se Bender dosta oslanja, ali veseli vidjeti broj minuta pored njegova imena koji raste iz utakmice u utakmicu. Sunsima slijedi težak okršaj za 2 dana kada dočekuju stare znalce San Antonio Spurse. S druge strane Lakersi isto igraju doma protiv Oklahoma City Thundera dan poslije.

Rezultati ostalih utakmica:

Atlanta Hawks – Memphis Grizzlies  108:82 (22:15;29:20;29:19;29:28)

(D.Schroeder 22k 3sk 5as, J.Collins 15k 10sk; M.Chalmers 13k, I.Rabb 10k 11sk)

Brooklyn Nets – Houston Rockets  113:123 (31:38;32:27;23:31;27:27)

(D.Carroll 21k. S.Dinwiddie 18k 3sk 9as. J.Okafor 15k 6sk; J.Harden 36k 4sk 5as, C.Paul 25k 7sk 5as, C.Capela 18k 11sk 4bl)

New York Knicks – Milwaukee Bucks  89:103  (26:25;20:25;17:26;26:27)

(E.Kanter 19k 16sk, C.Lee 14k 4sk; E.Bledsoe 23k 5sk 8as G.Antetokounmpo 23k 11sk 6as, K.Middleton 20k 4sk)

Toronto Raptors – Boston Celtics  111:91  (22:18;36:19;25:23;28:31)

(K.Lowry 23k 8sk 4as, C.Miles 20k, D.DeRozan 15k 3sk 6as; T.Rozier 18k 5sk 4as, K.Irving 17k 3as, M.Morris 12k)

Golden State Warriors – Oklahoma City Thunder  105:125  (30:42;27:28;20:29;28:26)

(K.Durant 33k 6sk, S.Curry 21k 5sk 5as, K.Thompson 12k 4sk; P.George 38k 5sk 3as, R.Westbrook 34k 9sk 9as, J.Grant 14k 4sk 3bl, S.Adams 14k 10sk 3uk)