Osmina finala: Slovenija uvjerljivo protiv Ukrajine

Prvu utakmicu osmine finala odigrali su Slovenija i Ukrajina. Slovenci nakon pet pobjeda u Helsinkiju, nastavljaju pobjedom i u Istanbulu. Pobijedili su Ukrajince koji su u osminu finala došli kao četvrta ekipa skupine B. Ukrajinci su po skupinama upisali dvije pobjede (Izrael, Gruzija) i tri poraza (Njemačka, Litva, Italija) . Protivnik Slovenije u četvrtfinalu bit će bolji iz susreta Latvija – Crna Gora.

Osmina finala, 9.rujna:

Slovenija – Ukrajina 79:55 (26:17, 16:10, 26:16, 11:12)
(statistika)

Slovenci započinju u sastavu Blažić – Dončić – Dragić – Murić – Vidmar, dok je kod Ukrajine prva postava Koniev Korniyenko – Kravtsov – Lukashov – Lypovyy.

Odmah na početku utakmice trica i s jedne i s druge strane, Dončić za Sloveniju te Lukashov za Ukrajinu. Sloveniju predvodi Dončić te nakon pet minuta igre ima +6. Ukrajina ne dopušta da se Slovenija odlijepi na veću razliku, Korniyenko za -4. Tri minute prije kraja prve dionice, Slovenija odlazi na dvoznamenkastu prednost, +10. Do kraja četvrtine Ukrajinci se ne uspijevaju značajno približiti Slovencima te se na minutu odmora odlazi pri rezultatu 26:17.

Drugu dionicu započinje Čančar, +11 za Sloveniju. U drugoj četvrtini vidimo razliku od prve, puno promašaja,izmjena i faula s jedne i s druge strane. Nakon šest minuta igre Slovenija ima +14. Do kraja druge četvrtine utakmica se nastavlja istim tokom te druga dionica završava uspješno realiziranim slobodnim bacanjima Kravtsova, 42:27 u korist Slovenije. Najbolji pojedinci prvog dijela su Dončić s 10, odnosno Pustozvonov s 8 poena.

Treća se dionica otvara koševima Vidmara i Dragića i tricom Pustozvonova, 46:30 za Sloveniju. Četiri minute prije kraja Slovenija radi mini-seriju 9:0 te ima vodstvo od +23. Ukrajina pokušava smanjiti zaostatak ali bezuspješno. Zadnje dvije minute treće četvrtine Slovenija je odigrala na najvišem nivou, te još jednom dokazala zašto je favorit ovog susreta. Nakon 30 minuta igre semafor pokazuje velikih +25 za Sloveniju, 68:43.

Posljednja četvrtina ne donosi ništa što već nije viđeno u protekle tri. Slovenija povećava svoju prednost, nakon tri minute igre već je na +29. Ukrajina je punih pet minuta bez koša te se zove time-out. Nakon time-outa, prvi koš u ovoj četvrtini za Ukrajinu daje Pustovyi. Do kraja utakmice Slovenija nije ni u jednom trenu popuštala te utakmicu završava pobjedom rezultatom  79:55. Pojedinci koji su obilježili ovu utakmicu su Randolph s 21 i Prepelić s 14 poena.Važno je spomenuti ime Luke Dončića,osamnaestogodišnjaka, koji je za 24 minute igre postigao 14 poena, 10 skokova i 6 asistencija! Kod Ukrajine najbolji Pustoznonov s 11 poena.