Pobjeda Hrvatske za potvrdu četvrtfinala

Pobjedom nad reprezentacijom Italije od 76:68 reprezentativci Hrvatske izborili su četvrtfinale Eurobasketa u Sloveniji i u ponedjeljak će u utakmici s Grčkom odlučivati hoće li tamo krenuti s prve pozicije u skupini.

Hrvatska – Italija 76:68 (8:17; 31:36; 57:45)

Hrvatska: Tomić 8, Andrić, Draper 12, Bogdanović 18, Šarić, Rudež 2, Ukić 13, Simon 14, Markota 2, M. Delaš, Žorić 7, A. Delaš.

Italija: Aradori 12, Gentile, Roselli, Vitali, Poeta, Melli 2, Belinelli 9, Diener 5, Cusin 7, Datome 24, Magro, Cinciarini 9.

Naši košarkaši utakmicu otvaraju promašajima Bojana Bogdanovića i Roka Ukića. Prve poene na utakmici ubacuje Pietro Aradori, a odmah na drugoj strani uzvraća Ante Tomić. Talijani su potom tricom Luigija Datomea poveli 2:5, a naši podignuli ritam utakmice s nekoliko kontri i polukontri, ali više ih je iscurilo iz koša nego ušlo u njega.

Nakon nešto više od polovice igre Jasmin Repeša prisiljen je pozvati minutu odmora, nakon što su Talijani stigli na 6:11. Nova trica Datomea i poeni Aradorea i Marca Belinellija, donijeli su Italiji lijepih +9 (8:17) na isteku prvih deset minuta utakmice.

Drugu četvrtinu otvorio je Dontaye Draper košem i pogođenim dodatnim slobodnim bacanjem, ali Talijani odmah uzvraćaju i preko Marka Cusina nakon tri i pol minute nastavka postavljaju najviših +13 (11:24). Bogdanović zakucavanjem ponovno smanjuje razliku na jednu znamenku, a već u sljedećem napadu zabija tricu za 20:28, što je ujedno bila i prva trica naših na utakmici iz sedam pokušaja. Nastavili su naši tricama Ukića i Drapera smanjivati vodstvo, ali Azzuri su uzvraćali gotovo svaki napad dvicom i održavali rezultat na svojoj strani. Pri rezultatu 29:34, naši su košarkaši promašili pet uzastopnih slobodnih bacanja, ali kazna ih nije sasvim sustigla, jer je Luka Žorić nakon lijepo izrađene posljednje akcije, poentirao sa zvukom sirene za 31:36 na poluvremenu.

A u nastavku potpuno drugačija slika na terenu. Najprije je Bogdanović tricom izjednačio prvi puta od početka utakmice na 38:38, a Krunoslav Simon novom tricom donio i prvo vodstvo Hrvatskoj na utakmici. Novim tricama ovog dvojca, naši su košarkaši došli do +6 (49:43) sredinom treće četvrtine, a sa četiri uzastopna poena kapetana Ukića prvi puta dolazimo na dvoznamenkastu prednost minutu prije isteka posljednje četvrtine i prisiljavamo Simonea Pianigianija na novu minutu odmora. Do kraja četvrtine Ukić je novim polaganjem postavio 57:45 na isteku 30. minute.

Naši s odličnom igrom nastavljaju i početkom nastavka, pa uz četiri uzastopna poena Tomića i novom tricom Drapera odlazimo na najvećih +15 (64:49). Nakon toga smo upali u jednu krizu u kojoj tri i pol minute nismo poentirali iz igre, ali to srećom nije rezultiralo talijanskim preokretom. Nešto manje od tri minute prije kraja Aradori je poenima s crte slobodnih bacanja smanjio na 70:66, ali to je bilo najbliže čemu su se Azzuri približili do kraja susreta. Konačnih 76:68 postavio je Ukić s pogođena oba slobodna bacanja.

Bogdanović je s 18 ubačaja predvodio hrvatske strijelce, a dvoznamenkasti su bili još i Simon s 14, Ukić 13 i Draper s 12 poena. Datome je s 24 poena i sedam skokova danas bio daleko najbolji Talijan, a najbližu pratnju imao je u Aradoriju koji je ubacio 12 poena.