Pobjeda Slavonskog Broda u Križevcima

Košarkaši Slavonskog Broda u 9. kolu Lige za ostanak zabilježili su prvu gostujuću pobjedu u sezoni. U za njih, takoreći, pripremnoj utakmici uoči kvalifikacijskih dvoboja za popunu A1 lige, Brođani su ove sezone prvi put svladali Križevce. Podsjetimo, Križevčani su bili bolji u prethodna tri ogleda, posljednji put prije mjesec dana u Slavonskom Brodu.

U odnosu na taj dvoboj, kada su upisali uvjerljivu pobjedu, za Žapce sinoć nije nastupio njihov udarni dvojac Ivan Grgat i Roko Čiklić, dok su kod Slavonskog Broda dvoboj zbog ozljeda propustili Matej i Marko Karlović te Davor Galić i Nikola Blažević, koji su ranije napustili momčad.

Križevci – Slavonski Brod  80:95 (22:23; 35:46; 59:64)

Križevci: Konjević 16, Matoić, Palčić 17 (5as), Palac 4 (6sk), Čusek 3, Fodor 11, Hrženjak, Prstec, Maslić 10, Šipić, Jurjević 10, Kapusta 9.

Slavonski Brod: Kljaić 13, Ćosić 15 (11as), Čelebija 16 (13sk), Živković 10, Šamija 12, Tokić, Trepalovac 10, Mat. Karlović, Šango 16, Šebalj 3.

Brođani su s tri uzastopne trice na samom početku utakmice (dvije Šango, jedna Živković) najavili sjajnu šutersku večer i već u 2. minuti poveli 9:2, da bi nova trica Petra Ćosića za 14:6 natjerala domaćeg trenera Viktora Kovača na prvu minutu odmora. To kao da je probudilo Križevce, koji su ubrzo sustigli vodstvo gostiju, a u 8. minuti zakucavanjem Davora Konjevića zabilježili i prvo vodstvo na utakmici (19:18). Konjević je postigao i tricu za 22:20, no Dominik Šamija se novom brodskom tricom pobrinuo da njegova momčad na prvi odmor ode s prednošću 23:22.

Nastavak je započeo ravnopravno, koš za koš, sve do polovice četvrtine, kada kreće brodska serija 11:2, u koju je deset koševa ugradio Matej Kljaić i tricom zaključio prvo poluvrijeme za dvoznamenkasto vodstvo gostiju (46:35). Koševima Brune Čelebije u 22. minuti poveo je Slavonski Brod i plus 15 (52:37), međutim, nije uspio prelomiti utakmicu. To su iskoristili Križevci i serijom 15:5 stigli na samo tri koša zaostatka (59:62) te tako najavili uzbudljivi završni dio susreta.

A tamo ipak nije bilo očekivane neizvjesnosti. Koševi Šange u 33. minuti ponovno su digli Brođane na plus 10, što domaćin do kraja susreta nije uspio ozbiljnije ugroziti. Čak dapače, trice Ćosića i mladog Tina Šebalja u posljednjim minutama dvoboja osigurali su gostima iz Slavonskog Broda uvjerljivu pobjedu 95:80.

Lišeni neizvjesnosti oko konačnog plasmana u Ligi za ostanak i u iščekivanju dodatnih kvalifikacija, brodski košarkaši zabilježili su u ovom susretu najbolji postotak šuta iz igre u ovoj sezoni, čak 77% za dva poena, a pogodili su i 12 trica iz 27 pokušaja (44%).

Najzapaženiji od čak sedam igrača s dvoznamenkastim brojem koševa bili su dvojica Brođana, obojica s double-double učinkom, Bruno Čelebija (16 koš, 13, skok) i Petar Ćosić (15 koš, 11 asist). Franko Šango postigao je također 16, Matej Kljaić 13, a Dominik Šamija 12 koševa. Kod Križevaca, Dino Palčić je bio najefikasniji sa 17 poena i 5 asista. Davor Konjević je dodao 16, a Goran Fodor 11 koševa uz tri trice.

U sljedećem, ujedno i posljednjem kolu A1 lige za ostanak, Slavonski Brod će u srijedu u 18 sati dočekati momčadi Vrijednosnica OS Darde, dok će Križevci sutra od 19 sati gostovati na Gripama kod splitskih Žutih.