Svjetsko prvenstvo 2014: Australija

Array

Ovaj tjedan u našem serijalu na redu je Australija – reprezentacija koja je započela “hrvatsko prokletstvo četvrtfinala” koje je trajalo 17 godina.


Košarka se u Australiji pojavila početkom 20. stoljeća, a u prva dva desetljeća postala je jedan od popularnijih sportova u zemlji. Međutim, uz ostale sportove kao što su ragbi i kriket, godinama je padala važnost košarke. 1956. prvi se put pojavila reprezentacija Australije, na Olimpijskim igrama u Mlebourneu, gdje su završili samo ispred Singapura i Tajlanda. Svake četiri godine bili su sudionici na Igrama, bez znatnih uspjeha, sve do 1968. kada se čak nisu ni uspjeli kvalificirati. Što se Svjetskog prvenstva tiče, prvi put su zaigrali 1970. godine i završili na 12. poziciji. Od tog trenutka postizali su sve veće uspjehe, a najbolji je došao 1982. i 1994., završivši čak na 5. mjestu. Prvo veliko ime australske košarke bio je Andrew Gaze, nevjerojatan šuter i njihov najbolji strijelac. On je 1996. na Igrama predvodio Australiju čak do 4. mjesta, što je još uvijek najbolji rezultat njihovih košarkaša. Ta godina zanimljiva je i Hrvatima, jer upravo smo izgubili od Australije, kada je nastalo “hrvatsko prokletstvo četvrtfinala”, koje je trajalo sve do prošle godine.

http://www.youtube.com/watch?v=dbcrLRHmcAg

Prvi Australac koji je napravio zamjetnu NBA karijeru bio je Luc Longley, koji je s Chicago Bullsima i našim Tonijem Kukočem osvojio tri uzastopna naslova prvaka između 1996. i 1998. godine. Sljedeći Australac koji se pojavio u NBA-u svima nam je dobro poznat (primarno zbog hrvatskih korijena), a to je Andrew Bogut. Iako mu je majka iz Karlovca, a otac iz Osijeka, on se rodio i oduvijek živio u Australiji, tako da je ipak odlučio nositi žuti dres. 2004. godine igrao je na OI u Ateni, a samo godinu kasnije izabran je od strane Milwaukee Bucksa kao prvi pick na NBA draftu. 2009. godine, u najjačoj ligi svijeta pridružila su mu se još dva sunarodnjaka, a to su Patrick Mills i David Andersen, koji je ipak vrhunac svoje karijere proveo u Europi. Tu su još mladi Aron Baynes i Matthew Dellavedova koji su u NBA-u od prošle godine te all-star igrač Kyrie Irving koji se rodio u Australiji, ali nikada nije igrao za nacionalnu vrstu. Australci također imaju svoju mladu nadu, a to je 18-godišnji Dante Exum. On bi isto trebao završiti u najjačoj ligi svijeta, i to već od sljedeće sezone. Na Svjetskom U19 prvenstvu u prosjeku je zabijao preko 18 poena, a doveo je Australiju do polufinala pregazivši Španjolsku praktički sâm.

Ove godine Bogut vrlo vjerojatno zbog problema s ozljedama neće zaigrati za reprezentaciju, ali to im ne umanjuje šanse za prolaz u sljedeću fazu natjecanja. U skupini su s Litvom, Slovenijom, Angolom, Meksikom i Korejom. Ukoliko ne bude iznenađenja, trebali bi se nositi s Angolom, Korejom i Meksikom, ali u toj skupini će biti borbe i za 3. mjesto, budući da bi četvrta plasirana momčad trebala ići na SAD. Bilo kako bilo, očekuju nas brojne zanimljive utakmice u ovoj skupini, a izbornik Andrej Lemanis se nada barem tom trećem mjestu.

Related Articles