Portoriko bolji od Brazila na otvaranju Američkog prvenstva

Tijekom prvog dana Američkog košarkaškog prvenstva koje se odigrava u Venezueli nije bilo većih iznenađenja. U najzanimljivijoj utakmici Portoriko je uspio svladati Brazil, dok su Argentina i Kanada upisali uvjerljive pobjede.

Jamajka – Kanada 64:85 (14:19, 25:42, 50:60)

Jamajka: Uter 14, Jordan 12 (8sk), Scott 12, Blair 7, Rose 6, Scott 5, Samuels 4, Fernandez 2, Howell Ennis 2

Kanada: C. Joseph 17 (10as, 8sk), Heslip 17, Kendall 13, Thompson 11 (12sk), Rautins 9, Nicholson 7, Anthony 6, D. Joseph 5

Prvenstvo su otvorile reprezentacije Kanade i Jamajke. Pred susret je Kanada slovila za favorita ovog dvoboja, a to su uspjeli pokazati i na terenu. Otvorili su Kanađani, točnije Andy Rautins, utakmicu s dvije trice i odmah su preuzeli prednost te na poluvremenu došli do 17 poena prednosti. Bilo je jasno tko je kvalitetnija momčad i na kraju je samo bilo pitanje koliko će razlike biti do kraja. Opustila se Kanada u trećoj četvrtini, no u posljednjoj su ponovno zaigrali kako treba i na kraju slavili s 85:64.

Najbolji pojedinac utakmice bio je 22-godišnji Cory Joseph, koji je za pobjedničku momčad ugradio 17 poena, 10 asistencija i 8 skokova, samo dva manje od triple-double učinka. Jednak broj poena postigao je i Brady Heslip, dok se na 11 poena i 12 skokova zaustavio Tristan Thompson. Kod poražene momčadi prvo ime bio je Adrian Uter s 14 poena i 6 skokova.

Argentina – Paragvaj 95:60 (28:15, 52:27, 73:48)

Argentina: Campazzo 13, Laprovittola 12, Mainoldi 11, Mata 11, Gutierrez 11, Delia 10, Safar 10, Scola 9, Boccia 3, Fernandez 3, Bortolin 2

Paragvaj: Araujo 23, Mellone 12, Peralta 8, Sanchez 6, Bareiro 4, Ortiz 4, Fabio 2, Lopez 1

Nikakvog iznenađenja nije bilo ni u drugom susretu dana između Argentine i Paragvaja. Gaučosi su jedni od glavnih favorita turnira, dok je Paragvaj jedna od najslabijih momčadi, što se vidjelo i na parketu. Već nakon prvih 10 minuta igre Argentinci su imali prednost od 13 poena te su malo po malo povećavali razliku do konačnih +35, odnosno 95:60.

Osim uvjerljive pobjede, nisu previše umarali svog glavnog igrača, Luisa Scolu, koji je odigrao samo cijelu prvu četvrtinu, a zatim odsjedio ostatak susreta na klupi. Iako je igrao tek 10 minuta, uspio je upisati 9 poena i uhvatiti 5 skokova. Sedmorica su Argentinaca postigla dvoznamenkast broj poena, a najviše Facundo Campazzo, također uz vrlo malo igre na parketu, samo 12 minuta. Jedini igrač koji je kod Paragvaja pokazivao nekakve znakove otpora bio je Guillermo Araujo, no njegova 23 poena nisu bila dovoljna jer podršku suigrača nije imao.

Portoriko – Brazil 72:65 (15:12, 31:29, 48:51)

Portoriko: Balkman 24 (8sk), Holland 15 (9sk), Barea 12, Santiago 8, Arroyo 7, Sanchez 4, Ayuso 2

Brazil: Huertas 16, Giovannoni 11 (9sk), Benite 10, Batista 7, Garcia 7, Hettisheimer 7, Taylor 5, Silva 2

Najzanimljiviji dvoboj dana odigran je između Portorika i Brazila, a na kraju su uspjeli slaviti Portorikanci preokretom u posljednjoj četvrtini. Oni su bolje i otvorili utakmicu i tijekom prvog poluvremena prednost im je varirala uglavnom između 3 i 7 poena, a na poluvrijeme Brazilci odlaze sa zaostatkom od samo dva poena. Serijom 7-0, u kojoj je Marcelinho Huertas sudjelovao košem ili asistencijom u svakoj akciji, Brazilci su preuzeli prednost, ali kao i njihovi suparnici, nisu ju uspjeli povećati na iznad 7 poena i “zatvoriti” utakmici.

Početkom posljednje četvrtine Portoriko preuzima prednost u svoje ruke, ali napeto je do samoga kraja. Dvije i pol minute do kraja Brazil, točnije Alex Garcia, pogađa tricu i smanjuje zaostatak na samo jednog poena, ali tada Renaldo Balkman postiže pet uzastopnih poena i odvodi Portoriko do pobjede 72:65.

Balkman je bio prvo ime susreta, Brazil ga nije uspio zaustaviti pod košem te im je ubacio 24 poena i uhvatio 8 skokova. John Holland ubacio je 15 poena, a J.J. Barea 12 uz 7 skokova i 4 asistencije. Pomalo je razočarao Carlos Arroyo sa samo 7 poena, no vjerojatno ćemo gledati bolje partije od njega u nastavku natjecanja. Najbolji kod Brazila bio je Huertas s 13 poena i 5 asistencija, a Guilherme Giovannoni ubacio je 11 poena uz 9 skokova. Brazil ovaj poraz može pripisati lošem šutu iz igre od 36%, a tako se ne može dobiti reprezentacija koja slovi za favorita turnira.

Venezuela – Meksiko 56:65 (7:16, 23:29, 39:45)

Venezuela: Smith 10, Bethelmy 10 (9sk), Guillen 8, Sucre 7, Romero 6, Marriaga 5, J. Vargas 4, G. Vargas 3, Cubillan 2, Colemenares 1

Meksiko: Ayon 22 (18sk), Gutierrez 17, Hernandez 11, Alonzo 6, Stoll 4, Mata 3, Martinez 2

Posljednji susret dana privukao je najviše gledatelja jer je igrala ekipa domaćina, ali nažalost po njih Meksiko je bio bolji i slavio 65:56. Meksikanci su pri početku utakmice napravili seriju 9-2 i tako došli do prednosti koju su uspješno održavali do samoga kraja. Nisu se domaćini predavali, u nekoliko su navrata došli na zaostatak od samo 4 poena, ali nisu uspjeli napraviti preokret i upisati pobjedu.

Pobjedničku je momčad predvodio njihov NBA igrač, Gustavo Ayon, koji je upisao 22 poena i 18 skokova, a najviše mu je pomogao Jorge Gutierrez sa 17 poena. Venezuela nije imala posebno raspoloženih igrača, po 10 poena postigli su Donta Smith i Luis Bethelmy.

Time je okončan prvi dan Američkog prvenstva. Dominikanska Republika i Urugvaj imali su slobodan dan, ali sada ih očekuju četiri utakmice u četiri dan. Drugog dana prvenstva na rasporedu su utakmice Urugvaj – Jamajka, Kanada – Portoriko, Dominikanska Republika – Argentina i Paragvaj – Venezuela.