Poznate finalistkinje ženske Eurolige

U finalu ženske Eurolige sastati će se UMMC Ekaterinburg i Fenerbahče.

U današnjim polufinalima odigranima u Ekaterinburgu pred oko 6000 gledatelja domaća ekipa je savladala Bourges rezultatom 73:44, dok je Turska ekipa pred 2000 gledatelja također uvjerljivo prošla u finale porazivši Good Angles Košice s 68:56.

UMCC Ekaterinburg – Bourges Basket 73:44 (16:18, 34:25, 56:33)

Ekaterinburg: Arteshina 5, Jekabsone 11,Domingues, Gruda 8, Hollingsworth 3, Stepanova 2, Parker 24, Nolan 4, Popova, Petrakova, Kobryn, Taurasi 16
Bourges: Bernies, Miyem, Dumerc 12, Krawczyk, Skrba 4, Ndongue, Diallo 7, Mane, Leedham 8, Coleman 13

U prvom polufinalu Bourges je otvorio susret s 9:0 na što Ekaterinburg odgovara serijom 11:0. Prvih deset minuta susreta završilo je rezultatom 18:16 za gošće iz Francuske.

No od tog trenutka nadalje na parketu je postojala samo jedna ekipa. Od sredine druge četvrtine do sredine trećeg perioda sa serijom od 18:0 Ruskinje odvode susret u mirne vode te do kraja susreta lagano održavaju prednost na svojoj strani.

U pobjedničkim redovima dvije najefikasnije igračice su bile Candance Parker s 24 poena, 14 skokova, 4 blokade i 3 asistencije te Diana Taurasi sa 16 poena, 5 skokova i isto toliko asistencija. U poraženoj ekipi bolje od ostalih su bile Marisa Coleman s 13 poena i Celine Dumerc s 12.

Fenerbahče – Good Angles Košice 68:56 (14:15, 28:35, 51:45)

Fenerbahče: Bibrzycka 7, Vardarli 3, Tuncluer, Siyahdemir, Virameyenka 10, Kublina 2, Horasan, Matović 10, Cakir, Pondexter 19, McCoughtry 17, Nevlin
Košice: Sverrisdottir 5, Balintova, Hruscakova, Kulichova 10, Pindrochova, Kupcikova, Krivačević 6, Bojović 3, Lacy 4, Quigley 5, Pierson 23

U drugom polufinalu igrala se izjednačenija utakmica. Cijelo prvo poluvrijeme su igračice iz Košica imale lagano vodstvo koje je na poluvremenu iznosilo sedam poena.

Pri rezultatu 43:43 sredinom treće četvrtine ekipa Fenerbahčea pokreće seriju od 21:5 koja je trajala i kroz pola četvrte četvrtine. Nakon te serije utakmica je bila riješena i jedino što je preostalo je bilo čekati kraj susreta.

U pobjedničkim redovima najefikasnije Cappie Pondexter s 19 poena i 6 skokova te Angel McCoughtry s 17 poena i 14 skokova dok je kod poražene ekipe Plenette Pierson postigla 23 poena i uhvatila 8 skokova.

Finalni susret te susret za treće mjesto odigrat će se u nedjelju.