Poznati su svi putnici na Olimpijske igre

Završeni su sva četiri Olimpijska kvalifikacijska turnira – plasman u Tokio izborili su Slovenija, Njemačka, Italija i Češka Republika.

Luka Magic

Slovenija je u prepunoj Žalgirio areni svladala domaćina Litvu. U utakmici sa 10 izjednačenja i 12 promjena vodstva Slovenija se prva uspjela odvojiti krajem prve četvrtine na +10 (28:18). Igru je tada napustio Luka Dončić, a Litva koristi priliku te u dvije minute sa serijom 10:0 preuzimaju vodstvo. Do poluvremena ni jedna ekipa nije stvorila razliku veću od 3 poena, a na odmor se otišlo sa izjednačenih 52:52.

Početkom drugog poluvremena Slovenija se ponovno odvaja na +11 (71:60), Litavci odgovaraju sa serijom 9:0, da bi potom Slovenija uzvratila serijom 14:0 za velikih 85:69. Minutu prije kraja Litva se vraća na jednoznamenkasti zaostatak (96:85), no nije bilo vremena za potpuni preokret.

Luka Dončić (fiba.basketball)

Luka Dončić fenomenalnu predstavu okrunio je triple-double učinkom (31pts, 11reb, 13ast), ali treba pohvaliti i sjajnu šutersku večer terceta Čančar (18pts), Blažić (16pts) i Tobey (13pts) koji su iza linije za 3 poena šutirali 10/14.

Kod Litve tri su igrača upisala 14 poena – Arnas ButkevičiusMantas Kalnietis Jonas Valančiunas.

Italija slavila u Pioniru

Svojevrsnu senzaciju pripredila je Italija koja je usred Beograda pobijedila favoriziranu Srbiju. Talijani su cijelo vrijeme bili u kontroli rezultata, čak su 35 minuta proveli u vodstvu. Ključno razdoblje dogodilo se krajem druge i početkom treće četvrtine kada gosti rade seriju 28:7 i odlaze na velikih +24 (73:49). Srbi, nošeni publikom, do kraja četvrtine smanjuju na -14, ali katastrofalno otvaranje zadnje dionice u kojoj su ispunili bonus i zaradili tehničku u prvih 40 sekundi igre gasi svaku nadu za preokretom.

Nicolo Mannion

U momčadi Italije tri su igrača zabila više od 20 poena – Nicolo Mannion (24pts), Achille Polonara (22pts, 12 reb) i Simone Fontecchio (21pts, 8reb). Srbiju su predvodili Danilo Anđušić sa 27 poena (trica 7/12) i Filip Petrušev sa 22 postignuta koša.

Češka ponizila Grčku

Nakon prve minute na semaforu je stajao rezultat 2:2.

To je bilo prvo i zadnje izjednačenje na utakmici – preostalih 39 minuta Češka je dominirala igrom te u potpunosti ponizila Grčku.

Nakon početnih 2:2, Česi u samo 3 minute serijom 18:4 odlaze na prvu značajniju prednost, no do poluvremena se Grci uspijevaju vratiti na prihvatljivih -7 (50:43).

I to je bilo sve što smo mogli vidjeti od njih. Češka je samo u trećoj četvrtini napravila razliku od 20 poena (31:11), a dvije minute prije kraja susreta došli su i do najvećih +32 (97:65). Grcu su do kraja serijom 7:0 tek malo ublažili poraz za konačnih 97:72.

Patrik Auda i Tomas Satoransky (fiba.basketball)

Čehe je predvodio Patrik Auda sa 20 koševa, Jan Vesely je zabio 14 (9reb), Bohacik je postigao 15, Balvin 14 (7reb) i Satoransky 12.

U reprezentaciji Grčke tek je Papagiannis pružio solidnu partiju (14pts, 7/9), dok su 12 poena upisali Mitoglou i Larentzakis.

Poznate su grupe

Olimpijski turnir okuplja 12 reprezentacija podijeljenih u 3 grupe po 4 ekipe. U četvrtfinale će se plasirati dvije provoplasirane ekipe te dvije najbolje trećeplasirane reprezentacije.