Kaunas, Litva

Litva 88 – 68 Poljska

Slovenia 98 – 70 Venezuela

Luka Dončić (fiba.basketball)

Kvalifikacijski turnir koji se igra u litavskom Kaunasu nije ponudio iznenađenja u polufinalu, Slovenija i Litva upisale su uvjerljive pobjede i u finalu nas čeka prava košarkaška poslastica. Sloveniju su do pobjede predvodili Luka Dončić (23pts, 13ast, 9reb) i Mike Tobey (27pts, 12 reb), dok su za Venezuelu po 16 koševa postigli Michael CarreraPedro Chorulo. Litvu je do slavlja nad Poljskom predvodio NBA dvojac – Domantas Sabonis postigao je 17 koševa uz 8 skokova, a Jonas Valančiunas je utakmicu završio sa 15 koševa i 8 skokova. Kod Poljaka najviše se istaknuo A.J. Slaughter sa 19 poena.

Finale se igra danas od 18:30 sati.

Beograd, Srbija

Italija 79 – 59 Dominikanska Republika

Srbija 102 – 84 Portoriko

Neizvjesnosti nije bilo ni na beogradskom turniru; Italija i Srbija su bez većih problema savladali svoje suparnike te se plasirali u finale.

Simone Fontecchio (fiba.basketball)

Italija je Dominikanskoj Republici dopustila tek 38 koševa u prve tri četvrtine te su u zadnji period igre ušli sa 28 poena viška. Ni jedan talijanski igrač nije u igri proveo više od 21 minute, a u tim limitiranim minutama kao najbolji pojedinci izdvojili su se Simone Fontecchio (17pts, 5reb) i Stefano Tonut (14pts). Kod Dominikanaca, koji su šutirali tek 29.7% iz igre, najviše koševa su postigli Ramirez (12) i Henriquez (10).

U drugom polufinalu Srbi su nakon izjednačene prve četvrtine do poluvremena stvorili dvoznamenkastu prednost (51-40). Portorikanci su se sredinom treće četvrtine približili na 60-54, ali više od toga nisu mogli. Vasilije Micić postigao je 21 koš uz 8 asistencija, Bjelica je zabio 18, Petrušev i Anđušić po 15, a Miloš Teodosić je ostvario double-double učinak – 11 poena i 10 asistencija.

Srbija i Italija svoje finale igraju od 20:30 sati.

Victoria, Kanada

Turska 63 – 81 Grčka

Kanada 101 – 103 Češka Republika

Na turniru s one strane Atlantika vidjeli smo do sada najdramatičniju završnicu jedne utakmice.

Konačni rezultat utakmice između Turske i Grčke može ostaviti pogrešan dojam. Turska je odlično otvorila utakmicu te su već nakon prvih 10 minuta imali +14 (22-8). Do poluvremena Grčka je uspjela smanjiti na zaostatak i na veliki odmor je otišla sa minusom od 7 koševa.

Nick Calathes (fiba.basketball)

U drugom poluvremenu na parket je izašla neka nova Grčka – serijom 22-5 tijekom koje su Tursku ostavili bez koša čak 5 minuta odlaze na 10 poena prednosti. Utakmicu su prelomili još jednom serijom (15-5) u zadnje 3 minute za uvjerljivo slavlje i plasman u finale. Nick Calathes bio je najbolji strijelac Grčke sa 18 koševa, a double-double su ostvarili Georgios Papagiannis (14pts, 13reb) i Konstantinos Mitoglou (10pts, 12 reb). Kod Turaka najviše poena zabio je Furkan Korkmaz (20).

I za kraj, najbolja polufinalna utakmica. Pravu dramu pružili su nam Kanada i Češka, a na kraju više razloga za slavlje ima europska ekipa.

Češka je bila bolja momčad kroz veći dio utakmice, do poluvremena su imali +8, a na ulasku u zadnju minutu Tomáš Satoranský pogađa jedno od dva bacanja za +10 (92-82).

A onda se budi Kanada. Prvo Lugentz Dort odgovara tricom, te radi brzi faul na Satoranskom koji je siguran sa linije za slobodna bacanja (94-85). R.J. Barrett na drugoj strani pogađa novu tricu, Blake Schlib griješi u dodavanju i Kanada ima priliku doći na jedan posjed zaostatka, ali Dort i Alexandaer-Walker promašuju trice. Ponovno slijedi brzi faul, ali je Patrik Auda oba puta neprecizan. Wiggins hvata skok te na drugoj strani polaže uz faul Satoranskog; zabija dodatno bacanje za 91-94. Bohacik loše izvodi loptu koju krade Alexander-Walker, lopta dolazi do Wigginsa koji nevjerovatnom tricom odvodi utakmicu u produžetak.

U produžetku Kanada uspijeva doći do 5 poena prednosti, no Češka se vraća koševima Aude i Balvina te tricom za vodstvom Schliba. Odgovornost za Kanadu preuzima Wiggins koji 15 sekundi prije kraja pogađa šut sa poludistance za novo izjednačenje.

Posljednji napad ima Češka, lopta je u rukama Satoranskog. Fantastičnu obranu na njemu odigrao je Lu Dort, ali Satoransky pogađa šut preko njegove ruke, od table, sa desnog elbowa. Ekipa Nicka Nursea imala je 1.4 za posljednji šut kojeg je uputio Trey Lyles, no lopta je iscurila iz koša.

Kanada tako ostaje bez nastupa na Olimpijskim igrama unatoč vrlo jakom rosteru s kojim su došli u Victoriu. RJ Barret zabio je 23, Wiggins 22, a Alexander-Walker 21 poen za Kanadu, dok je Čehe predovdio Blake Schlib sa 31 poenom. Satoranský je zabio 18, a odličan je bio i Ondrej Balvin sa 14 koševa, 19 skokova i 5 blokada.

Finalni suret između Češke i Grčke na rasporedu je u noći sa nedjelje na ponedjeljak (01:05).