Pregled 25. kola ABA lige

Ponedjeljak je glavni dan 25. kola s obzirom da su se odigravali nama najvažniji susreti, odnosno zanimala nas je pobjeda Cibone u Širokom Brijegu te poraz Zadra u Kragujevcu. Naravno, to nimalo ne umanjuje važnost subotnje pobjede Vitamina nad Igokeom čime su doprinijeli u borbi za nacionalni koeficijent. U nastavku ćemo pak reći nešto više o subotnjim, nehrvatskim utakmicama.

Szolnoki Olaj – Mega Vizura 61:66 (17:18; 35:27; 41:51)

Milošević 16 p, Vojvoda 11 p ; Veličković 18 p, Varda 15 p

Vizura je slabo otvorila susret, a i sami prvi dio nije bio vrijedan pamćenja, pogotovo druga četvrtina gdje su dopustili Mađarima da se odlijepe. No, u trećoj dionici mladi Smederevci su očitali malu košarkašku lekciju domaćinu i četvrtinu dobili s čak 24:9.

Drugo poluvrijeme na vrlo visokom nivou bilo je dovoljno za novu pobjedu i nove bodove. Domaćini su se uspjeli približiti na samome kraju, no nije bilo vremena da preokrenu rezultat.

Union Olimpija – Krka 65:57 (16:19; 34:32; 47:46)

Omić 18 p, Murić 17 p ; Buljan 16 p, Klobučar 15 p

Svi ljubitelji košarke upoznati su da je Olimpija najpoznatiji u najuspješniji slovenski klub. No, posljednjih godina su gubili primat od Krke koja ih je pobjeđivala četiri godine zaredom u finalima doigravanja, ove sezone i u finalu nacionalnog kupa, a i većinu sezone su bili bolje plasirani na tablici.

No, Zmajčeki su se odlučili pobrinuti da se stvari promijene i tako je i bilo. U vrlo izjednačenoj utakmici presudila je bolja koncentracija domaćeg sastava. Olimpija se poslije neizvjesne borbe odlijepila tricom Joksimovića i košem Omića za 59:51 u 38. minuti. Centri Krke Booker i Buljan odgovorili su zatim tricama za 59:57, ali ukazao se Dino Murić koji je adekvatno odgovorio pod košem i prelomio utakmicu.

Crvena zvezda – MZT 87:77 (24:17; 43:35; 70:55)

Dragičević 18 p, Marjanović 17 p ; Sinovec 17 p, Cvetković 14 p

Od prošlog kola je poznato će Crvena zvezda regularni dio sezone završiti na prvom mjestu. A, poslije pobjede protiv MZT-a je jasno da će tako biti bez poraza kod kuće. Crveno-beli su se od publike u Pioniru oprostili rutinskom pobjedom. Pitanje pobjednika se praktično nije ni postavljalo. Crvena zvezda je cijelo vrijeme dominirala i uzvratila MZT-u za poraz u prvom dijelu sezone.

Osigurano prvo mjesto nije značilo doziranje snage. Crveno-beli su od početka, s jednom od najjačih petorki, igrali na maksimumu. A, u takvim okolnostima momčad iz Skoplja im nije mogla parirati. Tako su pred doigravanje potvrdili da su glavni favorit za osvajanje naslova.

Da se vratimo našim momčadima i ponovimo gradivo. Cedevita je sigurna na drugom mjestu i čeka tko će joj biti protivnik u doigravanju, Cibona ili Partizan. Da, Cibosi imaju šanse da budu treći na kraju ukoliko Partizan večeras izgubi u Morači od Budućnosti, što bi značilo da ćemo iduće sezone imati predstavnika u Euroligi. Ali, isto tako Cibosi, ako se to dogodi, moraju potvrditi mjesto pobjedom u zadnjem kolu protiv Zvezde u Zagrebu, što neće biti lagan zadatak.

Što se pak Zadrana tiče, nada za opstanak još postoji zahvaljujući Ciboni koja je večeras pobjedila Široki. Zadrani za opstanak moraju nadigrati Olimpiju idućeg vikenda i nadati se porazu Širokog u Aleksandrovcu. Od presudne važnosti će biti posljednje kolo, kako za pitanja Ciboninog mjesta u doigravanju, Zadrovog opstanka u ligi ili borbe za nacionalni koeficijent sa Srbijom za mjesta u idućoj sezoni. Očekuje nas svakako neizvjesna završnica regularnog dijela sezone, prava uvertira pred doigravanje u Beogradu.