Promašeni ziceri koštali Zadar pobjede

U dvorani Jezero, pred oko 1500 gledatelja kragujevački Radnički ugostio je Zadar. Dok su Srbi najavljivali kako će se kroz utakmicu boriti za nacionalni koeficijent u ABA ligi, klubu iz Krešinog doma ovaj je susret bio jedna od dvije slamke spasa za ostanak u ligi, pod uvjetom da Široki svoje utakmice izgubi. Nažalost, prva slamka nije uhvaćena. Radnički je bio bolji sa 79:74.

Radnički – Zadar 79:74 (17:23; 33:39; 56:51)

Radnički: Janković, Lešić 21, Stevanović, Mlađan 12, Kalinić 11, Katnić 3, Birčević 7, Dimić, Balmazović, Brkić 5, Jevtović, Marinović 20.

Zadar: Bašić, Ivanov 16, Kraljević 4, Lawrence 15, Lyons 14, Sobin 8, Đugum, Ramljak 2, Batur, Dijan, Prostran 3, Šutalo 12.

Zadar dobro otvara utakmicu i nakon prvih 10 minuta igre biva u vodstvu rezultatom 17:23. Posebno se ističe Ive Ivanov sa sedam poena u tom periodu, kao i Andrew Lawrence s pet. Dionicu zaključuje Marko Šutalo polaganjem u zadnjoj sekundi.

Sava Lešić otvara drugu četvrtinu s četiri uzastopna koša i postavlja rezultat 21:23. Stefan Birčević izjednačava na 23:23, ali Lawrence tricom i polaganjem iz polukontre dovodi Zadar u prednost od 23:28, dok Mark Lyons tu prednost podiže i na +7. U tom periodu utakmice napad Radničkog djeluje bezidejno i neprecizno, što igrači Rajka Vidakovića iskorištavaju za nekoliko brzih tranzicija.

Do kraja prvog poluvremena Zadar nastavlja s boljom igrom, koja u kombinaciji s promašenih svih šest posljednjih slobodnih bacanja igrača Radničkog rezultira prednošću gostujuće momčadi od 33:39. Treba napomenuti kako je trener Vidaković u prvoj polovini utakmice priliku dao apsolutno svim svojim igračima, činivši pravovremene rotacije u igri.

Treći period odlazi na stranu Radničkog koji zabija 23 poena, nasuprot zadarskih 12. Zadrani jednostavno čine previše grešaka u napadu te ne realiziraju određene situacije koje su trebali, što Kragujevčani iskorištavaju. Posebno se tu istaknuo Marko Marinović.

Zadnja četvrtina donosi ujednačenu igru kroz koju Zadar uspijeva ostati na rezultatskom tragu Radničkog, ne dopustivši protivniku odlazak na prednost veću od nekoliko koševa. Nešto više od četiri minute do kraja Lešić zabija svoj devetnaesti poen za 65:58 a u sljedećem napadu Lyons napokon zabija vanjski šut za svoju momčad, nakon niza neuspjelih nerezonskih pokušaja, te smanjuje na 65:61.

Dušan Mlađan u 39. minuti zabija tricu za 71:63 a Zadar do kraja uspijeva samo smanjiti na 79:74. Loše odigrano drugo poluvrijeme i promašenih 6-7 čistih zicera samo u drugih 20 minuta, te raspoloženi Marinović i Mlađan koštali su Zadar pobjede. S obzirom da je Široki također izgubio susret ovog kola, posljednje utakmice sezone dvaju klubova odlučivat će o pitanju ostanka u natjecanju.

Najbolji u redovima Zadra bio je kapetan Ivanov s 16 postignutih poena dok je probuđeni Lawrence zabio 15.