Pregled šestog dana Svjetskog U-19 prvenstva

Današnjim danom završeno je natjecanje po skupinama na Svjetskom prvenstvu i dobili smo parove četvrtfinala. Očekivano, Hrvatska će kao trećeplasirana u skupini E igrati protiv drugoplasirane Srbije u skupini F. Dobijemo li Srbiju, u polufinalu izbjegavamo SAD.

Skupina E: Litva dobila Španjolsku

Iako je Litva dobila Španjolsku s dva poena razlike, to joj nije bilo dovoljno da zauzme prvu poziciju skupine. Španjolska je tako završila prva, Litva druga, a Hrvatska treća. U susretu između Litve i Španjolske, svakoj je momčadi pripalo po jedno poluvrijeme. Prvo je Litva dobila s 10 poena razlike, a drugo Španjolska s nedovoljnih osam koševa razlike. Unatoč porazu, Španjolska je zahvaljujući pobjedi protiv Hrvatske od 10 poena razlike zauzela prvo mjesto, a Litva drugo.

Kanada je u izravnom dvoboju za četvrto mjesto, posljednje koje vodi u četvrtfinale, bez problema svladala Argentinu. Kanađani su već do poluvremena otišli na 19 poena razlike, a toliku su prednost imali i nakon treće četvrtine. Argentina je uspjela dobiti posljednji period s tri poena viška, ali to im je bilo dovoljna da samo malo ublaže poraz.

Hrvatska je očekivano lagano dobila Iran.

Konačan poredak skupine E:

1. Španjolska 11, 2. Litva 11, 3. Hrvatska 11, 4. Kanada 9.

Skupina F: SAD-u pobjeda nad Srbijom i prvo mjesto

Derbi dana igran je između Srbije i SAD-a. Poraženi za “nagradu“ u četvrtfinalu ide na Europske prvake, Hrvatsku. Amerikanci su konačno imali dostojnog suparnika, a na poluvremenu su imali devet poena prednosti. Srbija se potpuno vratila u utakmicu u trećoj četvrtini koju je dobila sa šest poena razlike i u posljednji period ušlo se vodstvom Amerikanaca od samo tri koša razlike. Snage za potpuni preokret Srbija nije imala pa je utakmica završila pobjedom SAD-a rezultatom 71:62.

Kina je unatoč porazu od Brazila zauzela treću poziciju skupine F. Brazil je dobio prvu četvrtinu s 12 poena razlike, Kina je uzvratila u drugoj koju je dobila s 14 razlike i na poluvrijeme odlaze vodstvom od dva poena razlike. Brazil je vratio vodstvo i nakon tri dionice igre ima plus dva, a u posljednjem periodu nisu dozvolili Kinezima da opet preokrenu već su razliku povećali i slavili s 10 poena razlike.

Australija i Rusija odlučivale su o posljednjem putniku u četvrtfinale. Očekivano, Australija je slavila i zauzela četvrto mjesto skupine F.  Rusija se dobro držala tri četvrtine, a u posljednji period ušlo se sa sedam poena viška za Australce. Posljednju četvrtinu Australija dobiva s 10 poena razlike i na kraju uvjerljivo slavi rezultatom 78:61.

SAD su tako jedina momčad bez poraza na ovom svjetskom prvenstvu.

Konačan poredak skupine F:

1. SAD 12, 2. Srbija 11, 3. Kina 9, 4. Australija 9.

Parovi četvrtfinala:

1.    Španjolska-Australija
2.    Hrvatska-Srbija
3.    Litva-Kina
4.    SAD-Kanada

Ukoliko Hrvatska pobijedi Srbiju u četvrtfinalu, u polufinalu ide na pobjednika iz susreta Španjolska – Australija.