Ženski kup: Puli povijesna pobjeda protiv Medveščaka

Sinoć je odigrano četvrtfinale ženskog kupa poznatijeg kao kup Ružice Meglaj Rimac. Košarkašice Novog Zagreba, Jolly JBS-a te Gospića bez većih poteškoća plasirale su se u zaključnu fazu natjecanja, dok su Puljanke pobjedom protiv Medveščaka izborile povijesni plasman na Final four.

Pleter – Jolly JBS 61:72 (17:23, 23:45, 37:69)

Pleter: Božić, Gambiraža 5, Tomić 12, Jerkić, Mrčela 11, Gašparović 5, Mašić 5, Serdar 2, Vrsaljko 21, Barač
Jolly JBS: Cigić, Dujić, Petković, Ramljak, Chiabov 2, Benić 17, Mišura 19, Semren 12, Smolić, Di Maulo, Ivankoviž 22, Periša

Košarkašice Pletera očekivano su izgubile od šibenskog Jollyja u drugome dijelu drugog kruga Kupa Ružice Meglaj Rimac. Riječanke su u Kupu upisale puno manji poraz nego u prvenstvu prije dva mjeseca. Početkom prosinca prošle godine bilo je 63:91 za šibensku ekipu. Pleterice su u subotu poraz smanjile u posljednjoj dionici, koju su apsolvirale s +12 u svoju korist.

Utakmice je pak bila gotova do odlaska na odmor na koji su gošće otišle s 22 poena prednosti. Riječki ljubitelji košarke ponovo su na djelu mogli pogledati najljepšu sportašicu Hrvatske, a možda i šire, Antoniju Mišuru. Šibenska ljepotica ponovo je pokazala kako u reprezentaciju nije ušla na lijepe oči. S 19 poena bila je neriješiva enigma za domaću obranu.

Slične probleme riječkoj obrani stvarala je i druga reprezentativka u šibenskim redovima Luce Ivanković, koja je s točno dva metra potpuno dominirala reketom. Kod Pleterica daleko najbolja bila je Ana Vrsaljko s 21 poeneom, dobro su je pratile domaća uzdanica Martina Tomić s 12 i veteranka Katarina Mrčela s 11 poena.

Rockwool Pula – Medveščak 62:51 (10:12, 22:22, 45:37)

Rockwool Pula: Đukić 14, Buzov 20, Tukić, Butković, Đikić, Percan, Zubak 17, Pickering 11, Mišić, Ramljak, Jakelić
Medveščak: Begić 8, Perić 3, Džankić 8, Tikvić 14, Borović, Šeda 2, Todorić 5, Majstorović, Radoš, Premasunac 11, Jurjević

Košarkašice Rockwool Pule svladale su Medveščak u četvrtfinalu Kupa Ružice Meglaj Rimac rezultatom 62:51 i tako po prvi put u klupskoj povijesti izborile plasman na Final Four. Premda su se samo četiri igračice upisale u listu strijelaca, Puljanke su razveselile nekolicinu pripadnika navijačke skupine Demoni koji su utjehu nakon remija Istre 1961 odlučili potražiti u Pattinaggiu i nisu pogriješili.

Naučile su poprilično toga Rockwoolice iz dva ovosezonska uvjerljiva poraza od Zagrepčanki, u prvom poluvremenu umrtvile igru te potom u nastavku stvorile prednost koju košarkašice Medveščaka, kad im je voda stigla do grla, forsiranjem šutova iza linije za tri poena nisu uspjele nadoknaditi.

Početak susreta nije dao naslutiti takav scenarij, jer se Medveščak odmah odvojio na 1:7, no tad su Puljanke počele igrati, poravnale na 9:9 i na kraju prve četvrtine zaostajale samo dva koša (10:12). Istim rezultatom, ali u domaću korist, okončana je i druga četvrtina te su ekipe na veliki odmor otišle poravnate, uz jako malo postignutih koševa (22:22).

Domaće su košarkašice u prvih 20 minuta imale samo pet ubačaja iz igre i taktika im se uglavnom bazirala na prodorima i iznuđivanjima prekršaja Tee Buzov, koja je do odmora postigla 12 koševa, praktički sve s linije slobodnih bacanja.

Drugi dio otvorila je košem Nina Premasunac, da bi na to Ivana Đukić odgovorila tricom i pokrenula domaću lavinu. U 25. minuti bilo je već 33:28, minutu kasnije 37:30, da bi se novom tricom Đukić rockwoolice odlijepile na deset koševa, 40:30.

U posljednjih se deset minuta ušlo rezultatom 45:37, koji su Puljanke u 33. minuti utakmice ubrzo podigle na 52:39. Uslijedila je tad mala kriza u domaćim redovima, gošće su napravile seriju 0:8, no više od toga nisu uspjele i domaće je slavlje moglo započeti.

“Dogovorili smo se prije utakmice da ćemo maksimalno usporiti igru, da ćemo igrati usko,” kazao je oduševljen igrom svojih igračica i povijesnim uspjehom i prolaskom na Final four Kupa trener Puljanki Ivan Đukić za portal Ženska košarka.

Gosti su imali velike zamjerke na suđenje, ali Đukić o svemu tome kaže: “Nitko nam ništa nije poklonio. Naša je pobjeda zaslužena jer su moje igračice svih 40 minuta ginule na terenu. Više su željele pobjedu i sad idemo okusiti čari Final foura Kupa. Medveščak nikad lošiji u Puli.”

Zadar – Gospić 52:71 (6:17, 23:39, 31:59)

Zadar: Štrmelj 2, Sesar 2, Erslan M., Balić 17, Cvjetković 4, Pavičić, Erslan A. 6, Majtorović 18, Bodrožić, Frakin 2, Baždarić
Gospić: Valentić, Devčić G. 2, Dover 15, Devčić P., Jurčević 6, Salopek 4, Keith 8, Badanjak 12, Bosilj 12, Božikov 5, Bura 8

Zadranke su bile nemoćne u susretu protiv košarkašica iz Gospića. Već uvodnih deset minuta usmjerilo je tijek utakmice, u kojoj su Gospićanke potpuno zaustavile domaće košarkašice koje su u prvih deset minuta upisale svega 6 poena. Gospić je predvodila Slovenka Martina Dover s 15 poena, dok su po 12 dodale Iva Badnjak i Monika Bosilj.

Kod domaćih je Lara Majstorović upisala 18, a Davorka Balić je zabila 17 poena.

Studenac Omiš – Novi Zagreb 57:94

(Statistika trenutno nije dostupna)

Za kraj spomenimo kako je naš euroligaški predstavnik, Novi Zagreb uvjerljivim rezultatom protiv Studenca iz Omiša izborio polufinale kupa.