Novinari Court-Side magazina izabrali su 15 najboljih europskih igrača svih vremena. Na popisu, očekivano, ima naših igrača. Uz 15 najboljih, spomenuta su neka dodatna imena koja nisu na listi, ali sigurno su zavrijedili da se njihovo ime spomene u kontekstu najboljih. Naglašavamo da popis igrača nije “naš” jer vjerojatno bi osoba koja je na drugom mjestu završila na prvom. Ali Dino i Toni bi vjerojatno bili više rangirani te bi Krešo bio unutar najboljih 15. Donosimo Vam Božićni popis, a u komentarima na društvenim mrežama podijelite s nama vaš izbor!
Najbolji europski košarkaši svih vremena
Igrači koji nisu na popisu, ali su izabrani u tzv. “Honorable Mentions”
Krešimir Ćosić, Goran Dragić, Andrei Kirilenko, Hedo Turkoglu, Rik Smits, Zydrunas Ilgauskas, Juan Carlos Navarro, Dino Meneghin, Predrag Stojaković..
Najbolji igrači u izboru Court Side-a
15) Dino Rađa
Splićanin je izabran zbog svojih uspjeha s Jugoplastikom i reprezentacijama Hrvatske i bivše države. Dominirao je zatim i u Europi pa je otišao u NBA gdje se nije dugo zadržao. U najjačoj ligi svijeta je dokazao kako se može ravnopravno nositi s najboljim centrima te je u NBA karijeri ostvario odličan ukupni prosjek od 16,7 poena i 8,4 skoka. Rađa se vratio u Europu gdje je u Grčkoj i Hrvatskoj još jednom pokazao svoj pobjednički mentalitet. Navijači Splita posebno pamte pobjednički koš koji je donio prvi i posljednji naslov prvaka Hrvatske klubu s Gripa.
14) Nikos Galis
Da je Nikos Galis u svoje vrijeme imao kvalitetnije suigrače, vjerojatno bi bio svršten među prva tri mjesta. Dovoljno za sebe govori činjenica da je Dražen Petrović najmanje volio igrati upravo protiv Galisa. Dok Galis nije stigao Grci su bili kanta za napucavanje. Uspio je Grčku dignuti do samog vrha gdje su ostali do danas. Kolika ikona i legenda moraš biti ako nazovu dvoranu po tebi, a još si živ i zdrav i gledaš utakmice iz prvog reda tribina?! Grčka je osvojila Eurobasket 1987., a Galis je čak četiri puta proglašavan najboljim strijelcem Europe (1983., 1987.,1989.,1991.).
13) Detlef Schrempf
Prije Dirka Nijemci su imali Schrempfa. Detlef je većinu svog života proveo u SAD-u gdje je sa srednjom školom Centralia postao prvakom države. Na koledžu je bio jedan od najboljih igrača generacije, a izabran je na draftu 1985., godinu dana nakon možda i najvećeg drafta u povijesti (Olajuwon, Jordan, Barkley). Schrempf je trajao 16 sezona u najjačoj ligi svijeta, a čak tri puta je nastupio na All-star utakmici, a dva puta je bio izabran za najboljeg šestog igrača lige. U to vrijeme kada su stranci u NBA bili rijetkost, Schrempf je igrao vrlo važnu rolu.
12) Dimitris Diamantidis
Karijera velikog Grka trajala je od 1999. do 2016, a karijeru su mu obilježile pobjede. Zanimljivo, Dimitris je uvjerljivo vodeći asistent i kradljivac lopti u povijesti Eurolige. Kruna karijere bila je 2006. godina kada je skinuo skalp SAD-u na Svjetskom prvenstvu. Bila je to momčad zvijezda poput Anthonyja, Jamesa i Wadea. O njegovim individualnim priznanjima nema smisla pisati jer bi mogli potrošiti nekoliko “stranica”.
11) Šarunas Marčulionis
Riječ je o još jednoj europskoj NBA legendi, koja je u najjaču ligu svijeta stigla otprilike kad i naš Dražen. Marčulionis se prometnuo u važnog igrača Warriorsa s 12,5 poena po susretu, a najbolju košarku je igrao u sezoni 1991./1992. kada je u dresu Washingtona prosječno ubacivao 18,9 poena po utakmici. Zanimljivo, radi se o igraču koji je bio prvi NBA igrač koji dolazi s područja Sovjetskog saveza. Kao član SSSR-a, vodio je reprezentaciju do osvajanja olipmijskog zlata 1988, a u Barceloni ’92. je bio naša najveća prijetnja (ne računajući Dream Team). Predvodio je Litvu do bronci ’92. i ’96. Proglašen je najkorisnijim igračem na Eurobasketu 1995. godine
10) Vlade Divac
Vlade je jedan od Europljana koji se jako dugo zadržao u NBA svijetu. Nakon karijere je ostao još aktivan te je trenutno GM Sacramento Kingsa. Došao je u NBA u vrijeme umirovljenja Abdul-Jabbara te se prometnuo u jednog od zapaženijih centara lige. Bio je dijelom povijesnog trade-a te je mijenjan za Kobea Bryanta 1996. godine. Odličnu košarku igrao je u “čuvenoj” generaciji Sacramento Kingsa gdje su nezasluženo zakinuti i pokradeni upravo protiv Shaq-ovih (i Kobe-ovih) Lakersa. Kingsi s Divcom i “Bijelom Čokoladom” su bili zreli za NBA naslov. Zajedno s Draženom, Dinom i Tonijem osvojio je praktički sve u dresu bivše države. U NBA ligi je odigrao preko 1000 utakmica.
9) Toni Kukoč
Na popisu ne smije nedostajati Toni. Svojim zadivljujućim potezima i visokom košarkaškom inteligencijom doveo je Split/Jugoplastiku do najvećih uspjeha u povijesti zbog kojih je FIBA proglasila Split najboljim klubom 20. stoljeća. Kukoč je bio dijelom jedne od najboljih momčadi u povijesti. Iako je često dobivao nagrade za najboljeg šestog igrača lige, legendarnim Bullsima svojim potezima u najvažnijim utakmicama uvelike olakšavao “back-to-back” NBA naslove.
8) Radivoj Korać
1965. na utakmici između OKK Beograd i Alvika iz Švedske, Korać je utrpao 99 poena (završilo je rezultatom 155:57). Zanimljivo je da je Korać u drugom poluvremenu utrpao čak 65 poena (u to vrijeme nije postojala trica). U to vrijeme to i nije bilo posebno iznenađenje za Šveđane koji su par tjedan prije izgubili od OKK Beograda sa 136:90, a Korać je utakmicu završio sa 71 poenom. Radivoj je stradao u prometnoj nesreći 1969., a FIBA je u njegovu čast stvorila novo natjecanje, Kup Radivoja Koraća, koje se igralo sve do 2002. godine.
7) Sergei Belov
Sergei Belov je 1991. prema izboru FIBA-inih glasača izabran za najboljeg europskog igrača u povijesti. Zanimljivo, godinu dana kasnije je izabran u Kuću slavnih i prvi je Europljanin kojem je to pošlo za rukom. Vodio je CSKA do je 11 ligaških naslova, a s reprezentacijom je osvojio čak četiri Eurobasketa (1967.,1969.,1971.,1979.). Sudjelovao je u kontorverznoj utakmici na Olimpijadi 1972. godine gdje je zabio 20 poena u minimalnoj pobjedi protiv SAD-a. Imao je i odličnu trenersku karijeru gdje je vodio CSKA do mnogih titula, a s reprezentacijom je osvojio i dva srebra na Svjetskim prvenstvima 1984. i 1988.
6) Tony Parker
Izabran kao 28. izbor na NBA draftu 2001. godine, Parker se prometnuo u jednog od najboljih razigravača lige, a kockanje Greggu Popovichu se uvelike isplatilo. Sa Spursima je došao do četiri NBA naslova, a osvojio je individualno priznanje. Naime, proglašen je MVP-em finala 2007. godine te je prvi europski igrač kojem je to uspjelo. Šest puta je nastupio na All-star utakmici, a imao je malu nesreću što je igrao u španjolskoj eri. No, Eurobasket 2013. je uspio osvojiti te se nalazi na drugom mjestu vječne ljestvice strijelaca na Europskim prvenstvima.
5) Pau Gasol
Predvodnik velike generacije Španjolske s kojom je osvojio skoro sve što se moglo osvojiti. Amerikanci su u nekoliko finala bili bolji, iako su Španjolci u Pekingu bili blizu. Gasol je svoju dominaciju pokazao u najjačoj ligi svijeta gdje je u karijeri ubacio preko 20 000 koševa i uhvatio više od 10 000 skokova. Odigrao je nekoliko All-star utakmica, a Kobeu je jako dobro došao nakon odlaska Shaqa te mu je bio izvrstan sekundant u osvajanju naslova 2009. i 2011. godine. Svjetsko prvenstvo 2006. i tri Eurobasketa (2009., 2011., 2015.) stoje u vitrini starijeg Gasola.
4) Dejan Bodiroga
Često puta spominjan kao najbolji Europljanin koji nije zaigrao u NBA ligi. Svoje najveće uspjehe ostvario je u reprezentaciji. Jugoslavija je nanijela prvi poraz Amerikancima u knock-out fazi. Bodiroga je vodio momčad do pobjede nad lošijom verzijom Dream Teama (81:78) u četvrtfinalu prvenstva koje se igralo upravo u SAD-u. Posebno se pamti “školovanje” mladog Carmela Anthonyja. S reprezentacijom je još uspio osvojiti tri Eurobasketa te srebro na Olimpijadi 1996. Proglašavan je i za najkorisnijeg igrača Final four-a Eurolige 2002. i 2003. godine.
3) Arvydas Sabonis
Karijeru započeo u Žalgirisu gdje je gubio finala od Draženove Cibone. Karijeru mu je obilježilo “bježanje od Dražena”. Došao je u Španjolsku kada je Dražen već otišao u Portland. Sabonis je dominirao u dresu Valladolida i Real Madrida gdje je pobrao individualna priznanja za najboljeg igrača Španjolske. Zanimljivo, odlazi u NBA ligu s 31 godinom na leđima, i to baš u Portland gdje se prometnuo u jednog od glavnih igrača u momčadi. Najbolju NBA košarku odigrao je ’97. kada je prosječno ubacivao 16,0 poena i hvatao 10,0 skokova po utakmici. TrailBlazersi su skupili dobra imena, ali to je bio skup previše “Bad Boysa” na jednom mjestu. Zajedno s Marčulionisom, osvojio je zlato na Olimpijadi 1988. i dvije bronce 1992. i 1996.
2) Dražen Petrović
O Draženu praktički sve znamo. Kao klinac donio je naslov Šibenki (koji je oduzet administrativnim putem), te nakon toga Ciboni donosi status respektabilne europske momčadi osvajanjem tadašnjih verzija “Eurolige”. Dominaciju u Europi potvrdio je u Real Madridu gdje je svoju posljednju sezonu završio s čak 28 poena u prosjeku. S reprezentacijom bivše države je praktički bio nepobjediv, a u čuvenom finalu u Barceloni 1992. zabio je više od Michaela Jordana. Po našem izboru, Dražen će uvijek biti prvi. O tome dovoljno govori činjenica da je Dražen za vrijeme Eurobasketa 2013. godine od strane igrača proglašen najboljim europskim igračem u povijesti.
“Moramo biti ponosni jer smo ga poznavali” – David Stern
“Bio je veći od same igre” – Dejan Vidicki
1) Dirk Nowitzki
Iako je za nas Dražen prvi, svakako se ne smije zaboraviti Dirka Nowitzkog koji je na samom vrhu zbog svoje konzistentnosti, dugotrajnosti, ali i uspjeha. Ipak, Dirk Nowitzki je odigrao preko 1 400 NBA utakmica i postigao preko 30 000 poena što ga trenutno svrstava u šestog NBA strijelca u povijesti. Dirk je u svojoj karijeri pokazao kako visoki igrač može imati “bekovske” vještine. Deset puta je nastupio na All-star utakmici, a 2011. godine predvodio je Maverickse do NBA naslova. Uspio je preporoditi reprezentaciju Njemačke i dovesti do bronce na SP 2002. i srebra na EP 2005. U NBA karijeri je, što se doigravanja tiče, na prosjeku od 25 poena po utakmici.