OI (M): Rusija bolja od Španjolske, SAD jedva protiv Litve

Četvrto kolo muškog dijela Olimpijskog turnira otvorili su košarkaši Tunisa i Francuske. Francuska je uspjela slaviti, ali ponovno je Tunis svojim protivnicima zadao velike glavobolje. Drugi susret dana bio je dvoboj Španjolske i Rusije, a Rusi su uspjeli slaviti nakon što su preokrenuli veliki zaostatak zbog katastrofalnog ulaska u utakmicu.

Skupina A

Tunis – Francuska 69:73 (15:20, 27:35, 43:60)

Tunis: Hadidane 20, Ben Romdhane 17, Mejri 11, Slimane 9, El Mabrouk 4, Knioua 3, Ghayaza 3, Laghnej 2
Francuska: Parker 22, Batum 19, Seraphin 10, Gelabale 7, De Colo 6, Traore 4, Bokolo 3, Diawara 2

U prvom susretu četvrtog kola Olimpijskog turnira u košarci Francuzi su puno teže nego očekivano slavili protiv reprezentacije Tunisa. Tako su Tunižani, iako još uvijek bez pobjede, natjerali Francuze da koriste svoja najjača oružja te ponovili dobru partiju kakvu su odigrali protiv reprezentacije Argentine.

Od samog početka susreta Francuzi su držali rezultatsku prednost, no nisu se uspjeli značajnije odvojiti te dati svojim ponajboljim igračima priliku za odmor. Iako su Parker, Diaw i Batum proveli većinu vremena na terenu na poluvrijeme su ponijeli jednoznamenkastu prednost.

Ključan dio igre odigran je u trećem periodu, u kojem su Francuzi promijenili svoj pristup, dodali u brzinu više te pokazali da su kvalitetnija ekipa. Stvorili su rezultatsku nadmoć, te su si priuštili miran ulazak u zadnji period. Ipak Tunižani nisu odustajali, nastavili fanatično igrati bez obzira na rezultat, te na kraju susreta, unatoč porazu izgledali kao zadovoljnija ekipa.

Poražene Tunižane predvodio je dvojac M. Hadidane i M. Ben Romdhane koji su kombinirano postigli 37 poena te pokazali da je riječ o kvalitetnim igračima.

Kod Francuza najviše je pokazao Tony Parker koji je s 22 poena i 3 asista predvodio svoju ekipu i još jednom pokazao koliko igra njegove reprezentacije ovisi o njegovom raspoloženju. Uz njega dobru partiju odigrao je Batum koji je sakupio 19 poena i 8 skokova.

SAD – Litva  99:94 (33:25, 55:51, 78:72)

SAD: James 20, Anthony 20, Durant 16, Williams 12, Love 7, Paul 7, Westbrook 7, Bryant 6, Harden 3, Chandler 1
Litva: Kleiza 25, Pocius 14, Songaila 11, Jankunas 9, Jasikevičius 8, Seibutis 8, Kavaliauskas 6, Jasaitis 5, Valanciunas 4, Kalnietis 2, Kaukenas 2

Nakon laganih pobjeda protiv Francuske, Tunisa i Nigerije, Amerikanci su se trebali dobrano namučiti za pobjedu protiv reprezentacije Litve. Bila je to vrlo zanimljiva utakmica u kojoj su Litavci dobili dvije četvrtine.

Od samoga početka utakmice se vidjelo da bi ovo mogla biti zanimljiva utakmica, no malo tko je mislio da će Litva pružiti takav otpor do samoga kraja. Amerikanci su imali +14 početkom druge četvrtine i činilo se da polako odlaze na 20-ak koševa prednosti. Međutim, Litvu je krenuo šut, Amerikancima je stao i do odmora prednost se istopila na samo četiri koša prednosti (55:51).

SAD je imao problema sa slobodnim bacanjima (19/31), ali ni šut za tri poena nije bio na razini prijašnjih utakmica. U drugom dijelu Litavce je u igri držao vrlo dobri Linas Kleiza koji je postigao 25 koševa i bio najefikasniji igrač na utakmici. Šest minuta prije kraja utakmice Litva je imala prednost 82:80 i senzacija više nije bila tako daleko, no LeBron James je u periodu od 2 minute zabio sedam koševa i tako Amerikancima dao mira uoči zadnje dvije minute utakmice. Do kraja Litva se nije približila na manje od pet koševa zaostatka, no mogu biti ponosni na sebe i na svoju predstavu protiv Dream Teama.

Nigerija – Argentina  79:93 (19:37, 37:57, 57:76)

Nigerija: Skinn 3, Ibekwe 3, Diogu 16, Aminu AF 10, Oguchi 12, Ugboaja 6, Obasohan 15, Aminu A 4, Oyedei 3
Argentina: Scola 22, Ginobili 13, Mata 0, Campazzo 3, Prigioni 0, Gutierrez J. 9, Delfino 18, Leiva 2, Gutierrez L. 9, Nocioni 17

Momčad Argentine pobjedom protiv Nigerije stigla je do svoje treće pobjede na olimpijskom turniru te je tako i dodatno učvrstila mjesto među osam najjačih reprezentacija. Argentina je opravdala ulogu favorita te dosta lagano došla do nove pobjede.

Argentinci su furioznim završetkom prvog perioda igre i serijom 15-3 u potpunosti prelomili utakmicu u svoju korist. U tim trenucima se već mogao nagovijestiti tijek utakmice i lagana pobjeda Argentinaca. Drugi period je bio dosta izjednačen a na poluvrijeme se otišlo s rezultatom 37:57 u korist Argentinaca.

Drugo poluvrijeme je donijelo nešto bolji igru Nigerijaca koji su uspjeli dobiti oba perioda igre ali s nedovoljnom razlikom što nije bilo dovoljno da utakmicu učine neizvjesnom i zanimljivom.

U pobjedničkoj momčadi najbolji su bili Scola s 22 postignuta poena, Ginobili je dodao 13 uz 8 asistencija dok su veoma dobru utakmicu za također odigrali Delfino s 18 poena i Nocioni sa 17 poena i 6 skokova. Kod Nigerijaca treba spomenuti odličnu igru Diogua koji je postigao 16 poena i uhvatio 11 skokova, Obasohana koji je postigao 15 poena te Oguchia s 12 poena.

U sljedećem kolu Argentinci igraju protiv Sjedinjenih Američkih Država dok Nigerija igra s Francuskom.

Poredak: SAD 4-0 (+162), Francuska 3-1 (-8), Argentina 3-1 (+53), Litva 1-3 (-17), Nigerija 1-3 (-112), Tunis 0-4 (-78)

Skupina B

Rusija – Španjolska 77:74 (11:28, 32:40, 56:53)

Rusija: Fridzon 24, Ponkrashov 14, Mozgov 12, Khryapa 12, Kirilenko 8, Monya 3, Antonov 3, Kaun 1
Španjolska: P. Gasol 20, M. Gasol 10, Fernandez 10, Navarro 9, Rodriguez 8, Llull 6, Reyes 4, San Emeterio 3, Ibaka 2, Calderon 2

Nevjerojatnu utakmicu vidjeli smo u dvoboju Španjolske i Rusije, u kojem su Rusi uspjeli u završnici dostići zaostatak i ostvariti pobjedu koja im donosi prvo mjesto skupine B.

Početak utakmice sugerirao je upravo suprotno, uvjerljivu pobjedu Španjolske koja je izgledala sjajno i razigrano u tih prvih 10 minuta igre. Rusi nisu uspjeli postići koš u prve tri minute utakmice te su Španjolci već otišli na 10 poena prednosti, a na polovici prve četvrtine bilo je gotovo nevjerojatnih 20:2 za Španjolsku. Na isteku prvih 10 minuta semafor je pokazivao 28:11 za Španjolce i činilo se da Rusi nemaju šanse u ovoj utakmici.

Ipak, njihovo buđenje dolazi odmah početkom drugog perioda igre, Ponkrashov postiže 4 brza poena, a vrlo brzo tricu pogađa i danas najraspoloženiji igrač utakmice, Vitaliy Fridzon. Nakon par minuta igre koš za koš, šest uzastopnih poena postiže Fridzon i Rusija dolazi na prihvatljiv zaostatak od samo šest poena, a na poluvrijeme se zahvaljujući slobodnim bacanjima Fernandeza odlazi s 8 poena prednosti za Španjolce.

Rusi su znali da su blizu povratka u utakmicu te više nisu dopustili Španjolcima novo odvajanje. Napad je funkcionirao prema planu, a obrana je uspjela zaustaviti glavno španjolsko oružje, njihovu visoku liniju, te kao rezultat Rusija po prvi puta u utakmici prelazi u vodstvo koje na kraju treće četvrtine iznosi 56:53.

Posljednju četvrtinu otvaraju Španjolci serijom 12-1 i činilo se da će se ponoviti prva četvrtina u kojoj su Španjolci u potpunosti nadigrali protivnika. Ipak, Rusi su smogli snage i malo po malo smanjivali zaostatak i konačno minutu prije kraja tricom Khryape uspjeli izjednačiti rezultat na 73:73. Fernandez promašuje tricu u sljedećem napadu, a s druge strane Mozgov zakucava za vodstvo Rusije.

Pet sekundi prije kraja Pau Gasol stao je na liniju slobodnih bacanja s mogućnošću izjednačenja rezultata, ali pogodio je samo jedno bacanje, te je Fridzon s dva svoja pogođena bacanja odveo Rusiju na tri poena prednosti. Španjolci su imali 4 sekunde za posljednji napad, ali su si zakomplicirali situaciju te je utakmica završena bez njihovog pokušaja šuta za izjednačenjem.

Ruse je do ove pobjede predvodio Fridzon s 24 poena, a sjajno je momčad razigravao Ponkrashov s 14 poena i 11 asistencija. Uspjeli su Španjolci zaustaviti Kirilenka (8 poena, 8 skokova), ali ostali igrači su nadomjestili njegov učinak. Poražene je predvodio Pau Gasol s 20 poena, dok je Marc Gasol susret okončao s 10 poena i 9 skokova.

Kina – Brazil 59:98 (9:25, 21:42, 38:70)

Kina: Zhu 13, Chen 10, Guo 8, Ding 5, Liu 5, L. Yi 5, J. Yi 5, Wang 3, Zhou 3, Zhang 2
Brazil: Vieira 14, Giovannoni 13, Barbosa 13, Splitter 12, Machado 10, Varejao 9, Huertas 8, Hilario 6, Torres 6, Neto 5, Taylor 2

Reprezentacija Brazila bez ikakvih je problema upisala svoju treću pobjedu na Olimpijskim igrama u Londonu. Rezultatom 98:59 svladali su Kinu koja tako još uvijek ostaje bez pobjede.

Nije trebalo dugo čekati za saznamo pobjednika ovog dvoboja, već nakon prve četvrtine Brazil je imao prednost od 25:9 te je gotovo svakom minutom povećavao svoju prednost. Do poluvremena su uspjeli svoju prednost povećati i na više od 20 poena, ali nisu se ovdje zaustavili te su do kraja utakmice napravili prednost od 39 poena razlike.

Brazilci su uspjeli ravnomjerno rasporediti minutažu među svim igračima i tako malo odmoriti svoje glavne uzdanice. U takvoj raspodjeli minutaže najbolje se snašao Vieira koji je postigao 14 poena, dok su po 13 poena ubacili Barbosa i Giovannoni. Kod Kine 13 poena ubacio je Zhu, dok je ponovno razočarao Jianlian Yi sa samo 5 poena i 6 skokova.

Današnjom pobjedom Brazil se izjednačio sa Španjolskom na drugom mjestu skupine B te će njihov međusobni dvoboj za dva dana odlučivati o drugom i trećem mjestu skupine. Bit će ovo zanimljiv dvoboj u kojemu je poraz možda ipak bolji za obje ekipe, jer momčad koja izgubi, i nastavi natjecanje s trećem mjesta, izbjegava Sjedinjene Američke Države u eventualnom polufinalu, ukoliko ga izbore.

Velika Britanija – Australija 75:106 (25:18, 46:36, 60:66)

Velika Britanija: Freeland 16, Clark 14, Reinking 9, Deng 9, Mensah Bonsu 8, Sullivan 8, Lawrence 5, Archibald 2, Johnson 2, Boateng 2
Australija: Mills 39, Andersen 13, Ingles 11, Baynes 10, Dellavedova 9, Newley 8, Gibson 6, Worthington 3, Nielsen 3, Marić 2, Crawford 2

Domaćini Igara, košarkaši Velike Britanije, hvatali su zadnji vlak za četvrtfinale, ali ponovno nisu uspjeli i upisali su novi poraz. Ovoga puta bolja je bila Australija rezultatom 106:75.

Britanci su vrlo dobro krenuli u susret te su od prvog napada poveli i čuvali vodstvo cijelo prvo poluvrijeme. Pred kraj poluvremena su imali i 14 poena prednost (42:28), ali ni to nije bilo dovoljno za pobjedu.

Drugo poluvrijeme Britanci otvaraju serijom 5-0 te odlaze na 15 poena razlike i tada se nešto promijenilo, Australija je odjednom krenula igrati i više se nije obazirala. Patty Mills ubacio je u višu brzinu i 4 minute nakon početka drugog poluvremena su izjednačili rezultat te su do kraja treće četvrtine napravili prednost od šest poena. U posljednjoj dionici igre Britanci su se predali te su Australci taj period igre dobili rezultatom 40:15 i tako upisali veoma uvjerljivu pobjedu.

Mills je predvodio pobjednike s 39 poena i 5 skokova, a pomagao mu je i David Andersen koji je postigao 13 poena. Joel Freeland postigao je 16 poena kod Britanaca, dok je razočarao Luol Deng koji je postigao 9 poena i uhvatio 6 skokova.

Poredak: Rusija 4-0 (+43), Španjolska 3-1 (+26), Brazil 3-1 (+48), Australija 2-2 (+35), Velika Britanija 0-4 (-57), Kina 0-4 (-94)