Šibenik furioznim nastavkom svladao Slavonski Brod

Košarkaši Šibenika ipak nisu dopustili iznenađenje u 16. kolu A1 lige košarkaša te su furioznom trećom četvrtinom uspjeli nadoknaditi minus 11 s poluvremena i na kraju s 91:78 uvjerljivo slaviti protiv posljednjeplasirane momčadi prvenstva Slavonskog Broda.

Trener Šibenika Jeronimo Šarin uoči ovog dvoboja nije mogao računati na svog ponajboljeg igrača i organizatora igre Tea Petanija, dok su Brođani nastupili ojačani za novog/starog trenera Dražena Brajkovića i novopridošlog centra Alena Trepalovca. Zbog ozljeda, pak, u Šibenik nisu doputovali kapetan Petar Živković i Matej Kljaić.

GKK Šibenik – Slavonski Brod 91:78 (15:26; 37:48; 70:64)

GKK Šibenik: Radovčić, Badžim, Mišić 22, Kalpić 5, Bašić 28, Blaće 4, Skorić, Vukičević 10 (13sk), Vujičević, Šamadan 16 (16sk), Španja 6, Andabaka.

Slavonski Brod: Ćosić 16 (5as, 3ol), Johnson 20 (6sk, 4il), Šamija, Galić 2, Blažević 2, Trepalovac 11 (8sk), Mat. Karlović 16 (5sk), Šango 9, Mar. Karlović 2 (5sk), Grgić, Šebalj.

Dvoboj je tricom otvorio Domagoj Bašić za uvodno vodstvo domaćina, no koševi Marcusa Johnsona i Mateja Karlovića ubrzo dovode Brođane u vodstvo (4:3). Igralo se izjednačeno sve do 8. minute susreta i rezultata 13:12 za Šibenik. Tada se Slavonski Brod, koševima Johnsona, Mateja i Marka Karlovića te dvjema tricama Petra Ćosića, serijom 14:2 odvaja na ozbiljnu prednost te s vodstvom 26:15 završava prvu četvrtinu.

Početkom druge dionice, Brođani još povećavaju svoju prednost, koja tricom Franka Šange i slobodnim bacanjima Nikole Blaževića iznosi plus 13 (31:18). Šibenski post od pet minuta bez postignutog koša iz igre prekida Ljubo Šamadan za smanjenje vodstva gostiju, no odmah potom Matej Karlović tricom dovodi Slavonski Brod u najveće vodstvo na utakmici (37:23). Ipak, Šibenik serijom 6:0 preko Brune Španje i Ivana Blaće uspijeva smanjiti zaostatak na minus osam (29:37). Dalje se igralo koš za koš, a prvo poluvrijeme zaključuje Šango, koji tricom odvodi Brođane na odmor s dvoznamenkastom prednošću (48:37).

U nastavak je izašao jedan drugi Šibenik, ali i jedan drugi Slavonski Brod. Naime, furioznim ulaskom u drugo poluvrijeme i serijom 21:5, uz 12 koševa bivšeg igrača Brođana Ozrena Mišića, Šibenčani su potpuno preokrenuli rezultat i utakmicu u svoju korist te vodstvo do kraja utakmice više nisu ispuštali. Uz Mišića, poene su postizali Šamadan, Bašić, Kalpić i Vukičević za ukupna 33 koša Šibenika u trećoj četvrtini i vodstvo 70:64.

Početkom posljednje dionice susreta, Brođani se preko Trepalovca, Johnsona i Ćosića uspijevaju približiti na samo koš zaostatka (71:72), no koš-faulom Vukičevića, tricom Šamadana i košem Bašića, Šibenik ponovno ima plus sedam (80:73). Dvjema tricama u posljednje dvije minute, Bašić je potvrdio pobjedu domaćina, koju je novom tricom okrunio Vukičević za konačnih 91:78.

Šibenik je do pobjede predvodio Domagoj Bašić s 28 koševa uz pet trica. Ozren Mišić ubacio je 22 koša, od toga 16 u trećoj četvrtini, u kojoj je Šibenik napravio preokret. Vrijedi izdvojiti i double-double učinke Ljube Šamadana (16 koš, 16 sk) i Filipa Vukičevića (10 koš, 13 sk). Kod gostiju iz Slavonskog Broda, 20 koševa ubacio je Amerikanac Marcus Johnson. Matej Karlović postigao je 16 koševa, kao i Petar Ćosić, koji je zabilježio i pet asistencija.

I na kraju, zanimljivo zvuči podatak da su Šibenčani večeras na Baldekinu od 91-og postignutog koša, skoro četvrtinu zabili iz slobodnih bacanja (22/27), dok su ih Brođani izveli čak trostruko manje (8/9).

Šibenčani su ovom pobjedom pokucali na vrata Lige za prvaka. Za siguran prolazak kroz njih, potrebna im je jedna pobjeda u preostala dva susreta. Najprije slijedi gostovanje u Dardi, a potom na Baldekin dolazi momčad Splita.

S druge strane, Brođane je bodova ponovno koštala igra u obrani te im je ovo 14. poraz u ovogodišnjem prvenstvu. Iako ružno zvuči, nije im od prevelikog značaja jer, kako stvari stoje, bodove sa Šibenikom neće prenijeti u Ligu za ostanak. Ipak, do njezinog početka potrebno je mnogo toga poboljšati i steći samopouzdanje, kako bi se nadoknadio osjetan zaostatak za ostalim ekipama. Prva prilika već je sljedeće subote, kada u Slavonski Brod stiže momčad riječkog Kvarnera.