Široki iznenadio Olimpiju i osigurao ostanak

Iznenađujućom pobjedom u Ljubljani nakon produžetaka, košarkaši Širokog WWIN osigurali su ostanak u ABA ligi i za sljedeću sezonu.

Pobjeda Širokog još više dobiva na težini ako spomenemo da Boris Barać zbog ozljede nije igrao. Nakon tri četvrtine ništa nije naslućivalo da bi Široki mogao do bodova u Ljubljani jer je Olimpija imala devet poena razlike nakon 30 odigranih minuta.

Domaćini su u utakmicu krenuli serijom 6:0 koševima Dine Murića, Jake Blažića i Sasu Salina.  Igrači Širokog uzvratili su serijom 5:1, ali opet je uslijedila serija domaćih košarkaša, ovaj puta 8:0 za vodstvo Olimpije od devet koševa razlike. Prva četvrtina završila je u korist Union Olimpije rezultatom 19:11.

Drugu četvrtinu opet su bolje otvorili domaći košarkaši koji u nešto više od šest minuta igre u tom periodu rade seriju 15:5 i imaju visokih 18 poena prednosti. Do poluvremena je ostalo nešto više od minute i pola, a Olimpija je još uvijek imala visokih 13 poena prednosti, ali završnica je pripala igračima Širokog koji serijom 7:0 smanjuju visoku prednost pa se na poluvrijeme odlazi sa samo šest poena prednosti u korist domaćina.

Drugo poluvrijeme tricom otvara Karlo Vragović, koji seriju Širokog s kraja druge četvrtine povisuje na 10:0. Njegovim poenima gostujući su se košarkaši potpuno vratili u utakmicu u tom periodu. Kratke serije koševa s jedne i druge strane obilježile su ostatak četvrtine. Otišla bi Olimpija na +10, pa bi se vratio Široki na -4, ali domaći su košarkaši ipak u posljednju četvrtinu ušli s devet koševa viška.

Široki je bio puno bolji u posljednjoj četvrtini, ali Olimpija je na nešto manje od dvije minute do kraja imala šest poena prednosti, bilo je 69:63 nakon dvice Blažića. Sljedeći napad Josip Bilinovac postiže tricu uz dodatno pogođeno slobodno bacanje jer je prekršaj napravio Klemen Prepelić. Bio je to jedan od ključnih trenutaka utakmice jer su gostujući košarkaši dobili krila.

Olimpiju su na kraju koštala promašena slobodna bacanja jer je prvo Murić pogodio jedno od dva bacanja za 70:67, Vragović je na drugoj strani dvicom smanjio na 70:69. Zatim je Prepelič pogodio jedno od dva bacanja, a na drugoj je strani Marko Šutalo učinio isto da bi odmah potom opet Prepelič pogodio jedno od dva za 72:70 vodstvo domaćih. Koš za produžetak pogodio je Šutalo.

Početkom produžetka Široki je poveo 74:72, ali Olimpija vraća vodstvo koje je držala sve do posljednje minute utakmice kada kod rezultata 81:80 Blažić pogađa samo jedno bacanje, Šutalo s druge strane poravnava na 82:82. Alen Omić promašuje još dva slobodna bacanja, a Šakić postiže tricu za veliku pobjedu Širokog koja im je osigurala ostanak u ABA ligi i sljedeće sezone. Olimpija je s druge strane izgubila skoro sve šanse u borbi za šesto mjesto s Cedevitom.

Nevjerojatno zvuči činjenica da je Olimpija imala valorizaciju 95, a Široki 67, zatim su bili bolji u skokovima 42:25, ukradenim loptama 6:4, izgubljenim loptama 11:16, ali su i promašili čak 13 slobodnih bacanja, dok su ih gosti gađali 14:15, šut za tri poena bio im je 5:25 dok je Široki zabio devet trica iz 21 pokušaja.

Šutalo s 18 i Bilinovac s 14 koševa najbolji u redovima Širokog, a Murić s 22 i Blažić s 17 kod Olimpije.