Skok i izgubljene lopte koštale Zadar pobjede

U utakmici koju je obilježio katastrofalan skok Zadra i sramotan broj izgubljenih lopti, momčad Ante Nazora nije uspjela pobijediti makedonski MZT predvođen Todorom Gečevskim, u sklopu 10. kola ABA lige. Bivši igrač Zadra ispunio je ono što je izjavio u najavi susreta, odnosno odigrao je najbolje što zna i može bez obzira na činjenicu da je s druge strane stajao njegov nekadašnji klub uz koji ga vežu snažne pozitivne emocije. Završio je susret rezultatom 68:76, a premda se Zadar nekoliko puta pokušavao rezultatski vratiti i ostvarivao serije koševa, prednost MZT-a bila je prevelika da bi se stigla.

Na početku susreta na terenu su se nalazile petorke Delaš, Batur, Ramljak, Travis i Ivanov sa zadarske strane  i Otašević, Davis, Stojanovski, Čekovski i Gečevski za ekipu iz Skopja. Evidentno je time kako se Nazor na startu dvoboja odlučio suprotstaviti MZT-u nisku petorku, no očito da ta odluka i nije bila naročito ispravna.

Počeo je MZT žustro od početka i nakon četiri minute vodio već rezultatom 10:2. Nije to nikako „mirisalo“ na dobro za navijače Zadra, a slutnje su bile ispravne. Zadar je bio nemoćan u procesu kontrole skoka, a napomenu kako to moraju promijeniti svojim igračima recitirao je i zadarski trener tijekom time-outa. Osim toga, efikasnost je bila na jako niskoj razini, dok MZT jednostavno nije stajao s poentiranjem. Prvu četvrtinu obilježila je, kao uostalom i ostatak susreta, osovina Davis-Gečevski-Čekovski za koju Zadrani jednostavno nisu imali pravog odgovora. Izrotirao je Ante Nazor već kroz prvih šest minuta gotovo cijelu prvu petorku, a jedna od izmjena odnosila se i na ulazak Bariše Krasića koji je s pet poena priprijetio košu Makedonaca, no nije to puno pomoglo u nastojanju da se ozbiljnije ugrozi prednost najbolje makedonske momčadi. Pored loše obrambene igre, Zadar nije služio niti vanjski šut, ono što je MZT imao u vidu Cadea Davisa. Odraz igre dviju momčadi vidljiv je bio na konačnom rezultatu prvog perioda – 16:24.

Više od dvije početne minute druge četvrtine nisu obje momčadi uspijevale poentirati, a to čine tek nakon izgubljene lopte Zadra, a time kontre MZT-a i koša Damjana Stojanovskog za rezultat 16:26. Održavaju gosti prednost koja se kretala oko 10 koševa sve do ukradene lopte i poentiranja Borisa Bakića za 25:36. Tada domaća momčad radi seriju 7:0, gdje najprije tricu zabija Krasić, zatim dva bacanja Vrbanc i za kraj s linije slobodnih bacanja siguran biva najbolji strijelac susreta Bariša Krasić. Odlazi se tako na predah s rezultatom 32:36, što je za Zadar bilo prihvatljivo uzevši u obzir tijek događanja na parketu.

Onaj koji je svojim poenom zaključio drugu dionicu igre, otvara sljedeću, treću dionicu. Krasić lijepo zabija za 34:36 i ulijeva nadu u instant-preokret svojoj momčadi i navijačima. Međutim, ispostavilo se da je to bio samo privid i varka. Diže MZT prednost na šest razlike do rezultata 36:42 a zatim kreće u nevjerojatno seriju 17:0, koja završava na 36:59 i ogromnih 23 razlike, najvećoj prednosti u susretu. Do kraja četvrtine Zadar uspijeva tek smanjiti na 44:63.

I finalni period utakmice otvara Krasić, ovaj put tricom za 47:63. Označilo je to početak mini-serije Zadra 7:0, ali i bolju igru u napadu koja je u nekoliko navrata  vodila do zaostatka od samo četiri koša. Međutim, u samoj završnici pokazao se MZT kao spretnija momčad, a Zadar nije iskazao ni približno dovoljno koncentracije da ugrabi pobjedu te opet ne uspijeva zaustaviti napadački skok makedonske ekipe, poglavito Čekovskog. Sve to bilo je na kraju dovoljno za trijumf gostiju rezultatom 68:76.

Rastužila je i naljutila večerašnja utakmica zasigurno velik broj Zadrovih navijača. Prevelik broj grešaka, kako u napadu tako i u obrani jednostavno je kočio mogućnost pobjede te se mora reći kako je MZT bio bolja momčad, s više raspoloženih pojedinaca i „glavom i repom“ u oba smjera igre. 19 izgubljenih lopti i 12 skokova u napadu protivničke momčadi jednostavno se ne smiju dopustiti ako se misli pobijediti, pa ostaje nada da će kroz buduće treninge fokus biti postavljen i na ta dva segmenta igre. Kod Zadra je večeras maestralan bio već spominjani Bariša Krasić s 24 poena, dok su uz njega prolaznu ocjenu zaslužili i Kaštropil, Ramljak te Prostran. Vrbanca i Travisa nećemo pridružiti ovoj kategoriji s obzirom na to da se od njih ipak očekuje više. Što se gostujuće momčadi tiče, kvartet igrača obilježio je susret; Bakić, Čekovski, Gečevski i Davis bili su harmonični i djelovali uistinu uigrano te tako donijeli svom klubu pobjedu.

Grad košarke nije doživio ispravnu čestitku za svoj rođendan od strane košarkaškog kluba. Sjeta je ostala na tribinama Krešinog doma i treba dobro razmisliti kako dalje. Ostaje među navijačima nada da će se momčad ipak malo trgnuti, jer je to kadra, i u budućnosti donijeti pomak s trenutne cifre od tek tri pobjede u ligi. Sljedeće na redu je gostovanje u Kragujevcu, kod Radničkog koji se nalazi na 50-postotnom omjeru. Ante Nazor će morati mobilizirati svoju momčad i pritom je uvjeriti da ima snagu za pobjedu na takvim utakmicama.