Skupina A: Brazil bolji od Europskih prvaka, Španjolska rutinski protiv Irana

Srbija je u prvoj utakmici skupine A Svjetskog prvenstva u Španjolskoj slavila protiv Egipta. Pitanje pobjednika riješeno je sredinom treće četvrtine kada su Srbi imali 20 poena prednosti.

Egipat – Srbija 64:85 (13:21; 31:43; 43:68)

Egipat: Samir 2, Gendy 11, Kamal 8, Badr, Abouleanin, Elgamall 12, Elsabagh 3 (5as), Genedy 9, Shousha 6, Elmekawi 7 (5sk), Ibrahim 6.

Srbija: Teodosić 15, Simonović 4, Jović 6, Bogdanović 3(4as), Bjelica 7 (6sk), Marković 2, Kalinić 11, Birčević 11 (9sk), Krstić 5, Raduljica 13 (6sk), Katić 4, Štimac 4.

Srbija je od početka utakmice kontrolirala rezultat te su već do poluvremena napravili razliku od dvanaest poena. Nakon četiri minute treće četvrtine ta razlika se udvostručila i mogli su bez brige odigrati zadnju četvrtinu. Utakmica završava rezultatom 85:64 za momčad Saše Đorđevića.

Najzaslužniji za pobjedu bili su Miloš Teodosić s 15 poena te Stefan Birčević kojemu je nedostajao jedan skok da upiše double double učinak. Vrijedi spomenuti Miroslava Raduljicu koji je u samo 14 minuta postigao 13 poena i uhvatio 6 skokova.

Francuska – Brazil 63:65 (18:11; 26:28; 41:46)

Francuska: Heurtel 8, Batum 13(6sk, 5as), Diot 7, Lauvergdne 3, Kahudi, Jackson, Fournier, Pietrus 2, Gobert 6, Diaw 15, Tillie, Gelabale 9.

Brazil: Machado, Neto 6, Hettsheimer, Taylor, Garcia 6, Huertas 16(5as), Barbosa 8, Varejao 8(9sk), Giovannoni, Hilario 5(8sk), Vierira 10, Splitter 6.

Nakon jednosmjerne utakmice Egipta i Srbije uslijedio je drugi susret skupine A između aktualnog Europskog prvaka Francuske te Brazila, po mnogima najbolja utakmica prvog dana. Francuzi su krenuli agresivno u utakmicu i nakon 10 minuta imali vodstvo od sedam razlike, no onda je uslijedio preokret Brazilaca. Oni su naime u tom periodu dopustili Europskim prvacima samo osam poena dok na poluvrijeme odlaze s košem prednosti.

Francuskoj je presudio napadački skok, naime, Brazil je u napadu skočio 16 puta, dok Francuska samo četiri. Dok tome pridodamo 16 izgubljenih lopti jasno je zašto je Brazil na kraju slavio. Marcelinho Huertas je bio prvo ime utakmice sa 16 postignutih poena te pet asistencija dok je na drugoj strani Nicolas Batum odigrao sjajno s 13 poena, šest skokova i pet asistencija.

Francuskoj za utjehu ostaje najbolja akcija susreta u kojoj Rudy Gobert nakon nekoliko dodavanja snažno zakucava.

Iran – Španjolska 60:90 (18:27; 33:48; 50:70)

Iran: Arghavan, Yakhcali 4, Kamrani 18, Kazemi, Zangeneh, Afagh 2, Sahakian 3, Kardoust, Jamshidi 8, Bahrami 9, Haddadi 16(15sk).

Španjolska: P.Gasol 33(8sk), Fernandez 12, Rodriguez 6, Navarro 10, Calderon 3, Claver 6, Rubio 3(9sk, 5as), Llull, M.Gasol 15(10sk), Abrines 2, Ibaka, Reyes.

Očekivano, braća Gasol su bili previše za Iran. Kombinirano su ubacili 48 poena, više od ostatka svoje ekipe, dok je na drugoj strani Hamed Haddadi upisao double double, ubacio je 16 poena i ulovio 15 skokova. Osim njega u momčadi Irana jedino je Mahdi Kamrani dao veći doprinos, ubacio je 18 poena.