Skupina C: SAD na plus 59 protiv Finske

Svjetsko prvenstvo u skupini C otvorili su Ukrajina i Dominikanska Republika. Nakon neizvjesnog prvog poluvremena slavila je Ukrajina koja je riješila susret u trećoj četvrtini. U drugom susretu skupine C sastali su se Novi Zeland i Turska. Novozelanđani su bili bolji sve do 5 minuta prije kraja susreta kada su imali plus 11, a onda su Turci napravili seriju 15:1 i na kraju slavili s 76:73. SAD bile su očekivano uvjerljive protiv nemoćne Finske koju u Bilbau bodri čak 8000 navijača.

Ukrajina : Dominikanska Republika 72:62 (12:13, 27:27, 48:40)

Ukrajina: Jeter 16, Kravtsov 13 (7 sk), Gladyr 12 (3 as), Kornienko 9 (7 sk), Mishula 8, Pustozvonov 5 (3 ol), Lypovyy 4, Zabirchenko 3, Natyazhko 2 (6 sk), Zaytsev.

Dominikanska Republika: Garcia 18 (4 as), Sosa 11, Feldeine 10 (4sk), Martinez 6 (5 sk), Sanchez 5, Vargas 4 (9sk), Baez 4 (9 sk, 3 as), Coronado 2, Liz 2, Fortuna, Ramon, Santana.

Susret su nervozno otvorila oba sastava stoga i ne čudi mali broj poena nakon prve četvrtine koja je otišla na stranu Dominikanske Republike rezultatom 12:13. Odmah na početku druge četvrtine Ukrajina je povela s četiri poena razlike što je bila najveća prednost u tom periodu susreta. Do kraja četvrtine gledali smo Ukrajinu u laganom vodstvu, a na poluvrijeme se otišlo izjednačenim rezultatom 27:27.

Susret je prelomljen u trećoj četvrtini. Ukrajina je nastavila igrati dobru obranu, dopustili su Dominikanskoj republici samo 13 postignutih poena dok su oni na krilima Sergiia Gladyra koji je u tom periodu postigao devet (dvije trice i tri slobodna bacanja) od svojih 12 poena na susretu. Posljednju četvrtinu Ukrajinci nisu dopustili reprezentativcima Dominikanske Republike da se približe ispod sedam koševa razlike, a veći su dio četvrtine vodili s dvoznamenkastom razlikom. Na kraju zaslužena pobjeda Ukrajine rezultatom 72:62.

Novi Zeland – Turska 73:76 (17:8, 38:28, 18:24)

Novi Zeland: C.Webster 22, Loe 11 (6 sk), Penney 9 (6 sk), Fotu 8 (4 sk), T. Webster 7 (5 sk), Abercombie 5 (7 sk), Frank 5, Vukona 4 (8 sk, 3 ol), Anthony 2, Tait, Bartlett, Kenny.

Turska: Savas 16, Preldžić 14 (6 sk, 3 as), Hersek 11, Guler 8, Akyol 7, Arslan 7, Aldemir 6 (5 sk), Asik 1, Osman, Ermis, Gonlum.

Drugi susret u skupini C igraju Novi Zeland i Turska. Neznamo ako je ples reprezentativaca Novog Zelanda kojim straše svoje protivnike, uplašio reprezentaciju Turske, ali prema viđenom u prvih deset minuta očito je, akoliko su igrači Novog Zelanda opasni, pokazali su u posljednjoj pripremnoj utakmici kada su u Beogradu dobili Srbiju te im zabili preko 100 poena na susretu.

Nošeni dobrom igrom Coreya Webstera koji je u prvih 10 minuta postigao sedam poena, Novi Zeland je prvu četvrtinu riješio u svoju korist, a agresivnom igrom u obrani dopustili su lošim Turcima samo osam postignutih koševa. Turska je u drugoj četvrtini u dva navrata uspjela doći do minus pet, posljednji puta na 2:36 do poluvremena kada je na 32:27 smanjio Cenk Akyol. Do kraja četvrtine, igrači Novog Zelanda su “poduplali prednost” i s deset koševa viška otišli na odmor.

Turska je bila bolja u trećoj četvrtini koju su dobili s šest koševa razlike predvođeni Emirom Preldžićem koji je do tog trenutka postigao 11 poena uz šest skokova. U posljednji period se tako ušlo s plus četiri za Novi Zeland.

Novi Zeland posljednju dionicu otvara serijom 6:0 i opet odlazi na dvoznamenkastu prednost koju održavaju zahvaljujući iskusnom Kirku Peneyu i Coreyu Websteru. Turska je uspjela smnajiti na sedam koševa zaostatka na nešto malo više od šest minuta do kraja, ali raspoloženi Corey Webster s nova četiri poena odvodi Novi Zeland na plus 11. Kod Turske posljednji period najraspoloženiji Oguz Savas koji ih s 11 koševa vraća na samo dva koša zaostatka na tri i pola minute do kraja. Kerem Tunceri tada krade loptu Kaiu Websteru koji radi nesportsku pogrešku što Turska koristi te s dva pogođena bacanja i tricom Preldžića prelaze u vodstvo od 75:72. Jedno od dva bacanja pogodio je Savas za 76:72 samo dvije i pola minute do kraja. Nakon toga čak tri trice i jednu dvicu promašuje Novi Zeland, zatim i jedno od dva bacanja. 50 sekundi do kraja lopta je kod Turske koja promašuje napad i daje šansu Novom Zelandu da tricom poravna, ali nastavili su promašivati. Promašili su još dvije trice pa je Turska na kraju zasluženo slavila, a tragičar utakmice je definitivno Kai Webster.

SAD – Finska 114:55 ( 31:16, 60:18, 89:39 )

SAD: Thompson 18, Davis 17 (4 sk), Rose 12 (2 bl), Gay 10 (5 sk), Irving 9 (4 as), Cousins 9 (10 sk), Harden 9 (4 ol), Drummond 9, Faried 6 (6 sk), Plumlee 6 (3 ol), Derozan 5 (4 as), Curry 4 (5 as).

Finska: Huff 12, Koponen 12 (4 as), Murphy 10 (7 sk), Kotti 6 (5 sk, 3 ol), Ranniko 5, Lee 4, Muurinen 2, Nuutinen 2, Mottola 2, Koivisto, Salin, Lehto.

Sve što su Finci uspjeli napraviti u ovom susretu je povesti 2:0 i držati se do rezultata 11:8 šest minuta do kraja četvrtine. Nakon toga gledali smo samo jednu momčad, Amerikance koji su igrali neprobojnu obranu. Gledali smo samo kontre iz kojih su postizali lake koševe bilo zakucavanjima, polaganjima ili dalekometnim šutevima. Posebno je dojmljiva bila druga četvrtina u kojoj su dopustili Fincima samo dva postignuta poena. U tom periodu, Amerikanci su odigrali takvu obranu gdje su se Finci samo mogli dodavati oko linije za tri poena, kao da smo gledali rukomet gdje lopta kruži oko linije devet metara. Susret je bio riješen već u prvoj četvrtini pa je čak 8000 Finskih navijača ušutilo i mirno gledalo atraktivne NBA zvijezde kako pune koš njihovih ljubimaca.

Drugo poluvrijeme Amerikanci puštaju gas te ga dobivaju sa “samo” 17 poena razlike.