Skupina B: Bjelica u zadnjoj sekundi srušio Njemačku

U skupini B danas nije bilo iznenađenja, a favoriti su opravdali svoj status. Španjolska je lako svladala Tursku, Italija pobijedila Island, a najzanimljiviju utakmicu gledali smo između domaćina Njemačke i Srbije.

Srbija – Njemačka 68:66 (19:18, 20:20, 11:10, 18:18)

Vrlo zanimljivu i izjednačenu utakmicu odigrali su “orlovi” i “panzeri”. Utakmica je tako i počela te se igrala koš za košem tako da ni jedni ni drugi nisu uspjeli steći veću prednost, a poslije prve dionice minimalnu prednost je imala Srbija 19:18. Drugu četvrtinu bolje otvaraju Njemci te preko Dirka Nowitzkog koji je zabio 11 poena u četvrtini dolaze u vodstvo, ali nisu sačuvali tu prednost pa Srbi odlaze na veliki odmor s minimalnom prednošću 39:38.

U nastavku ista priča, ali s malo koševa. Njemačka bolje otvara četvrtinu, ali nema snage da napravi ozbiljniju prednost pa Srbija uspijeva preuzeti vodstvo prije zadnjih 10 minuta, 50:48. U zadnju četvrtinu Srbija ulazi agresivnije i kontrolira rezultat, no Njemci su ih ubrzo sustigli pa čak i prestigli u jednom trenutku. Ušlo se u dramatičnu završnicu u kojoj je domaćin izvukao deblji kraj jer je Nemanja Bjelica pogodio šut iz koraka u zadnjoj sekundi i tako ponovo postao heroj Srbije. On je bio i najučinkovitiji kod “orlova” sa 12 poena dok su kod Njemaca najefikasniji su bili Nowitzki i Tibor Pleiss sa 15 ubačaja.

Italija – Island 71:64 (22:21, 19:16, 11:11, 19:16)

Italija je cijeli susret pokušavala slomiti jak otpor Islanđana, no nikako nisu mogli napraviti sigurnu razliku. Vodili su gotovo cijeli susret, ali 3 minute prije kraja došli su u probleme jer je Island poveo sa 3 razlike. Nakon toga slijedi talijanska serija 12:2 i utakmica završava u njihovu korist. Najbolji kod Talijana bio je Alessandro Gentile sa 21 poenom, a kod Islanda je Haukur Palsson zabio 17.

Španjolska – Turska 104:77 (24:18, 30:20, 27:18, 23:21)

“Furija” je rutinski odradila posao protiv Turske, Vodili su kroz cijeli susret, a prvu veću prednost imali su u 13. minuti kad su poveli sa 11 razlike, 34:23. Tu prednost su samo nadograđivali tijekom utakmice i ni u jednom trenutku nisu doveli pobjedu pod znak upitnika. Najbolji u redovima Španjolske bio je Pau Gasol sa 21 poena i 7 skokova, a kod Turske Ersan Ilyasova sa 17 koševa.