Skupina D: Uvjerljive pobjede Belgije, Češke i Litve

Ni drugog dana natjecanja u skupini D nismo vidjeli rezultatska iznenađenja, a zanimljivo je da su sva tri susreta završila s dvoznamenkastom razlikom. Češka i Litva sad su na čelu skupine s po dvije pobjede, po pobjedu i poraz imaju Belgija i Latvija, dok se na dnu s po dva poraza nalaze Estonija i Ukrajina.

Estonija – Belgija 55:84 (9:27; 9:19; 26:23; 11:15)

Odličan šuterski dan Belgijanaca i loš Estonaca bili su dovoljan razlog za uvjerljivu pobjedu Belgije 84:55. Već od samog starta bilo je vidljivo u kojem će smjeru teći ova utakmica, pošto igrači izbornika Tiita Sokka nisu mogli pogoditi gotovo ništa, rezultat čega je svega 18 ubačenih poena na poluvremenu.

U trećoj četvrtini Estonci su zaigrali nešto bolje, ali prednost Belgijanaca bila je već dovoljno visoka da mirno privedu utakmicu kraju. Na koncu je pobjednike, koji su iz igre šutirali s 54 posto uspješnosti (nasuprot 30 posto Estonaca), sa 16 poena i šest skokova predvodio Matthew Lojeski, a dva poena manje ubacio je Sam van Rossom, dok je kod Estonije jedini dvoznamenkasti s 12 poena bio Siim-Sander Vene.

Latvija – Litva 49:68 (19:13; 9:16; 11:20; 10:19)

U susjedskom derbiju u vatrenoj atmosferi Riga Arene, Litva je sjajnim drugim poluvremenom upisala uvjerljivu pobjedu nad šuterski inferiornom Latvijom. Prvo poluvrijeme proteklo je u relativno izjednačenoj igri, a najveći problem domaćina tada su bile osobne pogreške njihovih najboljih visokih igrača – Kasparsa Berzinsa i Mareksa Meiersa. To je reprezentacija Litve znatno počela koristiti u drugom poluvremenu i u kombinaciji s jako lošim napadačkim izdanjem Latvije stigli su na kraju do visokih 68:49.

Jonas Valanciunas je u pobjedu svoje reprezentacije ugradio 15 koševa i sedam skokova, double-double učinak od 13 koševa i deset skokova ostvario je Jonas Maciulis, a poen manje od njega ubacio je Mantas Kalnietis, koji je pritom podijelio i šest asistencija. Latvija nije imala niti jednog dvoznamenkastog igrača, a najbliži tomu su s po osam poena bili Berzins i Rolands Freimanis, koji je pritom uhvatio i devet skokova.

Ukrajina – Ćeška (14:20; 16:26; 15:19)

Nakon što su jučer lakoćom svladali Estoniju, reprezentacija Češke danas se poigrala i s Ukrajincima. Samo jedno izjednačenje na utakmici imali su Ukrajinci, još na samom početku kada je Kyrylo Fesenko zakucao za 6:6. Tomaš Satoransky i Jan Vesely poveli su potom Čehe prema vodstvu, a prvu dvoznamenkastu prednost (21:31) sredinom je druge četvrtine postavio Pavel Pumprla. Česi i dalje nastavljaju podizati svoju prednost, koja je u dva navrata iznosila i najvećih 24 poena razlike. Posljednje gotovo tri i pol minute izabranici Ronena Ginzburga nisu ubacili loptu u koš, što Ukrajinci koriste za smanjivanje rezultata na konačnih 78:64.

S 19 poena i devet skokova Češku je do pobjede predvodio Jan Vesely, odmah do njega je s dva poena manje bio Pumprla, a 15 koševa uz osam skokova i šest asista dodao je Satoransky. Najbolji kod poražene momčadi je s 14 koševa i osam skokova bio Fesenko.