Skupina B: Filipini bolji od Senegala nakon produžetaka, Grčka prva u skupini

Košarkaši Filipina slavili su nakon produžetaka  protiv Senegala. Upisalu su tako prvu pobjedu na turniru koja je utjecala i na našu konačnu poziciju. Naša reprezentacija je tako završila na drugome mjestu jer su Senegal i Argentina upisali poraze pa nas tako u osmini finala čeka Francuska. Senegal ide na Španjolce, Grčka na Srbe, a Argentina će odmjeriti snage s Brazilom.

Senegal – Filipini 79:81 (19:13; 34:47; 44:49; 64:64)

Senegal: Niang, Dalmeida 9, Thomas 2, Ndoye, Diop 2, M. Ndoye 13, Thiam, Faye 20, Ndour 13, Ndiaye 5, Dieng 13, Badji 2

Filipini: Alapag 18, Tenorio 5, Chan 4, William, David, De Ocampo 2, Norwood 7, Blatche 18, Fajardo 15, Dalistan 6, Aguilar 6, Pingris

Start je bio dosta izjednačen, igralo se u egalu većinu četvrtine. Senegalci su s plus šest imali najveće vodstvo, no to je Blatche na brzinu vratio u egal. U drugoj četvrtini se razigrao i Alapag pa se Filipinci vanjskim šutom krajem prvog dijela odvajaju na visokih plus 13.

Prednost Filipinaca je u dva navrata rasla i do plus 15, no Dieng krajem treće četvrtine vraća Senegal u igru približivši ih na samo minus četiri. Senegalci su se zatim do kraja regularnog dijela utakmice potpuno vratili u egal. Ndoye je 30 sekundi prije kraja tricom postavio 64:64, a Blatche je u posljednjem napadu promašio šut za pobjedu pa se otišlo u dodatnih pet minuta.

Senegalci su dobro počeli, no u posljednjih minutu i pol su prokockali plus tri i napad. Na drugoj strani su Alapag i Norwood pogodili ključne šuteve, a zatim i pokazali preciznost s linije slobodnih bacanja što je bilo dovoljno za prvu pobjedu.

Grčka – Argentina 79:71 (28:16; 44:33; 60:54)

Grčka: Mantzaris, Bourousis 16, Zisis 13, Vasileiadis 2, Calathes 18, Papanikolaou 6, Sloukas 3, Kaimakoglou 2, Antetokounmpo, Vougioukas 4, Printezis 15

Argentina: Scola 17, Gallizzi, Mata, Campazzo 10, Prigioni 10, Laprovittola 7, Gutierrez 3, Delia 4, Herrmann 7, Nocioni 8, Bortolin. Safar 5

Solidna predstava grčke momčadi. Jako dobro odrađeno prvo poluvrijeme gdje su doslovno razbili Argentince stvorivši visokih plus 18. U trećoj četvrtini smo mogli vidjeti pravo lice Argentine gdje su pogodili neke “lude” šuteve i tako prouzrokovali probleme Grcima. Tricom Gutierreza sredinom četvrte četvrtine smanjli su na samo minus četiri, no to je bilo sve od njih večeras.

Grci su ponovno ubrzali ritam i stvari su bile riješene. Pokazali su jako dobru formu i s pravom se može reći da su jedni od kandidata za odličja uz SAD i Španjolsku. Zavidna je i grčka timska igra što se vidi i po statistici. Naime, čak pet igrača je ubacilo dvoznamenkasti broj poena. Luis Scola nije mogao sam večeras, zaustavio se na 18 poena. Kod Grčke je najefikasniji bio Calathes s također 18 koševa.