Skupina B: Srbija furiozno protiv Španjolaca, Turska iznenadila Italiju

Prvog dana prvenstva najzanimljivije utakmice gledali smo u skupini B, tzv. “skupini smrti”. Srbija je nadigrala Španjolsku, Njemačka dobila Island, a za malo iznenađenje se pobrinula Turska koja je u dramatičnoj završnici svladala Italiju.

Srbija – Španjolska 80:70 (11:21, 23:15, 28:16, 18:18)

U ponajboljem susretu prvog dana prvenstva izabranici Aleksandra Đorđevića pobijedili su Španjolsku. Srbija je nervozno ušla u susret i već nakon prve četvrtine zaostajala deset razlike, a prvu tricu zabija Nemanja Nedović koncem druge četvrtine te nakon svojih 8 vezanih poena dovodi utakmicu u egal. Na poluvrijeme se otišlo sa +2 za “furiju”, 36:34.

U nastavku utakmice Srbija dolazi do vodstva sjajnom igrom u 3. četvrtini, a prvi puta ima dvoznamenkastu prednost u 29. minuti. Tu prednost su sačuvali do samog kraja te na krilima fantastičnog Nemanje Bjelice (24p, 10sk, 4as) upisali jako važnu pobjedu na otvaranju turnira. Kod Španjolske je najbolji bio Pau Gasol sa 16 ubačaja.

Turska – Italija 89:87 (26:13, 25:29, 15:19, 23:26)

Iznenađenje 1. kola priredili su igrači Turske koji su pobijedili jaku reprezentaciju Italije. Odlično su otvorili susret te stečenu prednost držali do kraja utakmice. Talijanske zvijezde su riješile svaku dionicu igre u svoju korist osim prve koja se pokazala ključna. Najbolji turski igrač bio je Semih Erden koji je ubacio 22 poena i ugrabio 8 skokova iako je 6 sekundi prije kraja promašio slobodno bacanje i dao Talijanima šansu za produžetak ili pobjedu, no Marco Belinelli nije bio precizan iz dosta teške pozicije. Kod “azura” je najbolji bio Danilo Gallinari sa 33 poena.

Njemačka – Island (20:14, 21:12, 18:17, 12:22)

Njemačka je očekivano pred svojim navijačima dobila Island iako su umalo prokockali veliku prednost koju su gradili cijeli susret, no Islanđani nisu imali snage u finišu napraviti nešto više. “Panzere” su do slavlja nosili NBA zvijezde Dirk NowitzkiDennis Schröder sa 15 poena dok je kod Islanda Jon Stefansson ubacio 23 poena.