Skupina C: Nizozemci iznenadili, Hrvatska ostala bez Bogdanovića

U našoj skupini C prvog dana EuroBasketa Nizozemci su napravili najveće iznenađenje, ne samo naše skupine već i cijelog prvog dana, dok su Grčka i Hrvatska upisali uvjerljive i očekivane pobjede nad Makedonijom odnosno Slovenijom.

Gruzija – Nizozemska 72:73 (17:17, 9:19, 22:22, 24:15)

Najveće iznenađenje prvog dana Eurobasketa pripremili su košarkaši Nizozemske. Pobjedom nad Gruzijom 73:72 na najbolji su mogući način obilježili povratak na Europsko prvenstvo nakon 26 godina izbivanja.

Nakon podjednakih 15-ak minuta igre Nizozemci ulaze u ritam i serijom 10-2 prije kraja prvog poluvremena stvaraju prednost koju uspješno održavaju do posljednje dionice. Borbeni Zaza Pachulia (16p) uz pomoć Dude Sanadzea (11p) i Tornikea Shengelija (16p) vraća nadu Gruzijcima u četvrtoj četvrtini preuzevši vodstvo nizom 22-5.

Gruzija je dvije minute prije kraja imala prednost od pet koševa (70:65), ali se Nizozemska predvođena 25-godišnjim razigravačem Charlonom Kloofom (22p) ponovno budi te njegovom velikom tricom, a nakon toga i asistencijom za koš Robina Smeuldersa (8p) 18 sekundi prije kraja prelazi u vodstvo koje se nakon timeouta pokazalo kao konačan rezultat.

Makedonija – Grčka 65:85 (16:23, 15:15, 19:21, 15:26)

U pobjedi koja je Grke gurnula na prvo mjesto skupine C, Makedonci su ipak bili ti koji su bolje otvorili susret. Nažalost po njih euforija koja je nastala u dvorani dobrim startom ubrzo je splasnula.

Trebalo je Grcima samo nekoliko minuta da zaostatak od šest koševa (7:1), pretvore u prednost od deset (9:19) za što je bio najzaslužniji njihov NBA trojac – Antetokounmpo (9p), Koufos (11p) i Printezis (18p). Uz njih nezaustavljiv i nerješiva zagonetka u reketu za Makedonce bio je prekaljeni centar madridskog Reala Yannis Bourousis (16p) koji je svojom leđnom tehnikom izluđivao centarsku liniju Makedonije.

Bez obzira na sve Makedonci se nisu predavali te krajem treće četvrtine dolaze na zaostatak od pet koševa koji Grci već do kraja te četvrtine dižu na devet. Odlučujuću dionicu bolje otvara Grčka i već nakon dvije minute odlaze na +14 nakon čega Makedonci iz napada u napad ne uspijevaju poentirati te upisuju najuvjerljiviji poraz prvog dana u našoj skupini.

Hrvatska – Slovenija 80:73 (17:23, 27:15, 21:16, 15:19)

Glavni dvoboj naše skupine prvog dana Eurobasketa bio je sraz između Hrvatske i Slovenije. Iako oslabljenog kadra, ali zato uz fenomenalnu podršku sa zagrebačkih tribina, Slovenci odmah po startu utakmice daju Hrvatskoj do znanja da u Zagreb nisu došli “spuštenih gaća”.

Na 6-0 niz Slovenaca, Hrvatska tricama Marija Hezonje (13p) i Darija Šarića (8p) odgovara svojom serijom, a Slovenci tricama Jure Balažiča (4p) i Zorana Dragića (14p) odmah uzvraćaju potpuno istom mjerom.

Nervozno je Hrvatska izgledala u početnom periodu, no nije to ni čudno s obzirom na atmosferu kakva je bila u Areni Zagreb. Mirnoću su svojim ulaskom donijeli borbeni Luka Žorić (17p) te iskusni Kruno Simon (20p), dvojac koji se do kraja susreta prometnuo u glavne adute izbornika Velimira Perasovića.

Slovenija je odolijevala naletima Hrvatske cijelu prvu četvrtinu no odličnom igrom u drugoj Hrvatska već do poluvremena stvara solidnu prednost – 44:38. Dobro je Hrvatska izgledala i u nastavku, ali nezgodan pad Bojana Bogdanovića (9p) zbog kojeg će propustiti susret s Grčkom ostavio je ipak malo gorkog okusa na savršeni prvi dan Eurobasketa za Hrvatsku.

Pokušali su Slovenci u zadnjoj četvrtini stići zaostatak. Par puta su dolazili na -6, ali je Hrvatska svaki put dobro reagirala i pozitivno odgovorila upisavši veliku i važnu pobjedu na otvaranju turnira.