Skupina D: Latvija iznenadila Rusiju, Srbi i Turci do laganih pobjeda

Prvi poraz doživjela je reprezentacija Rusije na ovom Eurobasketu, a dogodio se protiv reprezentacije od koje to nisu očekivali, a nakon što su savladali Tursku i Srbiju. Srbija je očekivano lagano došla do pobjede nad Velikom Britanijom, kao i Turska nad Belgijom.

Skupina D, 4. kolo, 5. rujna:

Rusija – Latvija 69:84 (15:12, 29:22, 8:18, 17:32)
(statistika)

Rusi su kvalitetnije odigrali prvo poluvrijeme, provevši većinu vremena u vodstvu, koje su minutu prije kraja poluvremena podigli i na najvećih 12 razlike (32:44), da bi Janis Timma postavio rezultat poluvremena 34:44. I potom su Rusi stali, a Latvijci tricom Timme nakon osam minuta nastavka poveli sa 50:52, da bi se u posljednju dionicu ušlo s potpunim egalom (52:52). Latvija je u daljnjem tijeku utakmice držala prednost, ali do sredine posljednje četvrtine Rusi su se držali u igri, da bi do dvije minute prije kraja serijom 12:3 Latvijci prelomili susret i otišli na nedostižnih 64:77.

Do konačnih 69:84 Latviju je vodio Timma s 22 poena i šest skokova, dok je poen manje od njega kod Rusije ubacio Alexey Shved.

Velika Britanija – Srbija 68:82 (14:25, 24:22, 17:18, 13:17)

Do novih bodova Srbi su došli laganom pobjedom nad Velikom Britanijom. Britanci su se dobro držali sve do posljednje minute prve četvrtine. Uz nekoliko laganih poena pa zatim tricama Mačvana i Micića, Srbi dolaze do plus 11.

U drugoj dionici Britanci su se vratili u par navrata do minus pet, no Srbe je u ključnim trenucima dobro služio šut. U nastavku se probudio i Bogdanović pa su sredinom treće četvrtine Srbi poveli i s plus 17. Veliku prednost uspjeli su održati i mirno utakmicu privesti kraju. Izabranici Saše Đorđevića slavili su s konačnih 68:82.

Razigrani Bogdanović bio je najbolji u redovima pobjednika s 18 poena, sedam skokova i sedam asistencija. Na drugoj je pak strani najefikasniji bio Okereafor sa 17 ubačaja, četiri skoka i četiri asistencije.

Turska – Belgija 78:65 (23:14, 17:19, 15:20, 23:12)

Odličan početak Turske, koja si pred domaćom publikom nije mogla dozvoliti eventualni kiks prije zadneg kola, kada ih čeka susret protiv Latvije. Cedi Osman i Omer Ašik povukli su Turke, koji su već u startu na dvoznamenkastoj prednosti. U jednom trenutku i na čertnaest poena, no Belgijanci serijom 7-0 završavaju poluvrijeme s 40:33.

Pritiskali su Belgijanci, bili u nekoliko navrata na poen zaostatka, da bi tricom Emmanuela Lecomtea, sedmom već tada Belgije preuzeli na kratko vodstvo. Bilo je 51:50, pred kraj četvrtine. No preokrenuli su Turci, i početkom četvrte dionice imali već pet poena prednosti.

No izjednačuje se nakon trice Sama Van Rossoma. Četiri minute prije kraja izjednačuje još jednom Van Rossom, no u dva napada zaredom Furkan Korkmaz postiže četiri slobodna bacanja za 64:40. Nakon time-outa Melih Mahmatologu postiže tricu, iz tada njegovog vjerovali ili ne prvog pokušaja. Nadovezao se tricom Korkmaz, pa koš Kenana Sipahija za plus dvanaest i delirij u Istanbulu.

Turska je tom pobjedom osigurala ostanak na prvenstvu. U osmini finala bez obzira na igre koje pružaju biti će težak protivnik. Čeka ih za kraj neugodna Latvija, mogu još izbjeći Španjolsku, izgledno je da bi grupu završili kao 3., a to znači da bi u osmini finala pred punom dvoranom pričekali Hrvate.

Korkmaz je na kraju postigao 14 poena, Semih Erden 12 poena i 5 asistencija, dok je Osman dodao 10. Van Rossom je potigao 15 poena, 5 skokova, a Pierre Gillet 10.