Skupina C: Crna Gora uvjerljiva, Mađarska dobila Rumunjsku

Započeo je i dan u našoj skupini Eurobasketa, a u prvoj utakmici Crna Gora je gorak okus jučerašnjeg poraza od Hrvatske isprala lijepom pobjedom nad Češkom od 75:88. A korak bliže osmini finala došla je reprezentacija Mađarske, koja je sa 80:71 bila bolja od domaćina Rumunjske.

Skupina C, 4. kolo, 5. rujan:

Češka – Crna Gora 75:88 (17:24, 17:25, 21:29, 20:10)
(statistika)

Iako to konačni rezultat ne sugerira, bila je to prilično sigurna pobjeda naših južnih susjeda, koji niti u jednom trenutku nisu Česima dozvolili vodstvo. Već nakon sedam minuta igre Tyrese Rice tricom donosi Crnogorcima dvoznamenkastu prednost (9:19), a do kraja prve četvrtine Česi zahvaljujući raspoloženom Lukasu Palyzi smanjuju na 17:24. Palyza je svoju momčad držao u igri još do polovice druge dionice, a potom Crnogorci ponovno odlaze na dvoznamenkastu prednost, s koje se više nisu vraćali.

U drugo se poluvrijeme ušlo s rezultatom 34:49, a već nakon tri minute tricom Suada Šehovića Crna Gora odlazi na +20 (43:63), da bi poenima Nikole Vučevića minutu i pol kasnije došli i do najvećih 25 poena prednosti (43:68). U posljednjoj je dionici došlo do laganog opuštanja pobjedničkog sastava, što su Česi iskoristili i smanjili na konačnih 75:88.

Najefikasniji kod Crne gore su s po 17 poena bili Nikola Ivanović i Vučević, koji je tome dodao i 14 skokova, dok je kod Češke 14 koševa ubacio Patrik Auda.

Hrvatska – Španjolska 73:79 (20:21, 12:17, 22:15, 19:26)
(izvještaj)
Hrvatska košarkaška reprezentacija odigrala je odličnu utakmicu protiv Španjolske, daleko najbolju u dosadašnjem dijelu natjecanja, iako je “dala” Španjolcima 20 skokova u napadu. Naši košarkaši igrali su vrlo čvrsto i kompaktno u obrani te su tijekom cijelog susreta bili u egalu. Nažalost, na kraju susreta presudila je individualna kvaliteta i Hrvatska je ostala bez pobjede, ali je pokazala da se može nositi s najboljim momčadima na ovome prvenstvu.

Mađarska – Rumunjska 80:71 (16:15, 22:17, 22:20, 2019)

Košarkaši Mađarske slavili su sa 80:71 protiv Rumunjske u četvrtom kolu skupine D EuroBasketa. Rumunjima je ova utakmica bila revijalnog tona jer su i matematički ispali iz kombinacija za osminu finala, dok je Mađarima pobjeda bila imperativ.

Domaćini su počeli u postavi Kovacs – Hanga – Vojvoda – Allen – Keller, dok je Rumunjska bila u sastavu Mandache – Paliciuc – Moldoveanu – Kuti – Baciu. Utakmicu u Cluju otvorili su Rumunji s dvije trice, dok su Mađari loše ušli u susret. Vlad Moldoveanu odigrao je odličnu prvu četvrtinu s pet poena i šest skokova, dok je konce mađarske igre držao Ádám Hanga s četiri skoka i dvije asistencije, a svojim prvim poenima vratio je utakmicu u egal i zaključio prvu četvrtinu vodstvom Mađarske (16-15).

Hanga je u istom ritmu nastavio i u drugoj četvrtini te u prve dvije minute postigao pet poena u nizu. Priključio mu se Dávid Vojvoda, pa su Mađari brzinski pobjegli na +8 (23-15). Mađari su do kraja poluvremena održali prednost i na odmor otišli s +6 (38-32).

Nastavak utakmice protekao je u istom tonu. Hanga i Vojvoda nastavili su s ubacivanjem poena i u 24. minuti odveli Mađare prvi put na +10 (46-36). Rumunji su se pribrali i na krilima Andreija Mandache ostali u utakmici, no odlični Vojvoda tricom u zadnjim sekundama četvrtine održao je mađarskih +8 (60-52).

Isti igrač je svojim 20. poenom otvorio zadnju četvrtinu, a Rosco Allen je osam minuta prije kraja tricom povećao na najvećih +12 (65-53). Domaćini su uspijevali  održati utakmicu napetom i minutu prije kraja došli na samo -4, no Mađari su se ipak pokazali prejakima i zasluženo slavili sa 80-71.

Kod Mađara najefikasniji je bio odličan tandem Hanga – Vojvoda, koji  su domaćim košarkašima zajedno utrpali čak 51 poen (Vojvoda 26, Hanga 25). Kod Rumunja vrijedi izdvojiti Mandachea s 24 poena.