Skupina C: Turska vodila SAD na poluvremenu

Brzo su Finci preboljeli težak poraz od SAD i u izuzetno bitnom susretu protiv Ukrajine slavili pobjedu pred 8000 svojih grlatih navijača. Prvi susret dana u ovoj su skupini odigrali Dominikanska Republika i Novi Zeland, a bolja je bila reprezentacija Dominikanske Republike. Odličan otpor pružali su košarkaši Turske velikim favoritima prvenstva. U igri su bili do početka posljednje četvrtine u koju su ušli s minus šest. Na kraju uvjerljiva pobjeda SAD s

Dominikanska Republika – Novi Zeland 76:63 (14:16, 34:27, 51:50)

Dominikanska Republika: Garcia 29 (6 sk), Martinez 12 (6 sk), Feldeine 9 (4 as), Baez 8 (9 sk), Liz 7, Coronado 5 (4 sk, 4 as), Sosa 2, Vargas 2 (5 sk), Sanchez 2, Fortuna, Santana, Ramon.

Novi Zeland: Abercrombie 22 (4 sk), Penney 16 (5 sk, 3 as), Vukona 11, C. Webster 7, Loe 3, T. Webster 2 (4 sk, 3 as), Fotu 2, Tait, Bartlett, Kenny, Anthony, Frank.

Kao i jučer protiv Turske, Novi Zeland se raspao u posljednjoj četvrtini protiv Dominikanske Republike. Iako su dobili prvu četvrtinu s dva koša viška, novozelanđani padaju u crnu rupu tokom druge četvrtine, postižu samo 11 poena, a Dominikanska Republika na poluvrijeme odlazi s sedam koševa viška.

Novi Zeland se ipak vraća u susret tokom treće četvrtine koju dobivaju s šest koševa razlike pa u posljednju dionicu ulaze samo s minus jedan. Uspjeli su i izjednačiti početkom posljednje četvrtine, a u igri su bili i pet minuta do kraja kada su zaostajali minus pet no kao i jučer, posljednjih pet minuta jako su neefikasni i postižu još samo pet koševa. Na kraju zaslužena pobjeda Dominikanske Republike s uvjerljivih plus 13.

Finska – Ukrajina 81:76 (20:22, 35:37, 57:52)

Finska: Huff 23 (8 sk), Koponen 14 (9 as), Murphy 12 (8 sk), Salin 9 (5 sk, 4 as), Lee 7, Koivisto 6 (3 ol), Rannikko 6 (4 as), Motola 4, Muurinen, Kotti, Lehto, Nuutinen.

Ukrajina: Jeter 24 (9 as, 5 sk), Pustozvonov 15, Mishula 8, Gladyr 6, Natyazhko 6, Zaytsev 6 (6 sk), Mykhailiuk 4, Lypovyy 3 (4 sk), Zabirchenko 2, Kornienko 2 (6 sk), Kravtsov (8sk, 3 as), Pustovyi.

Prvo poluvrijeme gledali smo vrlo neizvjestan susret, a dobila ga je Ukrajina s dva poena razlike na krilima sjajnog Pooha Jetera. Finci puno bolji u trećoj četvrtini nošeni svojim navijačima preokreću rezultat i u posljednju dionicu ulaze s pet poena prednosti. Finci su u prve dvije i pola minute igre u posljednjoj dionici otišli na 13 poena razlike nakon trice Temmu Rannikka. Ovu prednost Finci održavaju do samog kraja, a Ukrajina jedino što je uspjela napraviti, smanjiti razliku.

Turska – SAD 77:98 (16:16, 40:35, 60:66)

Turska: Akyol 12, Guler 9, Preldžić 9 (5 as), Savas 9 (4 sk), Hersek 8, Arslan 8, Asik 6 (8 sk), Ermis 5, Gonlum 4, Aldemir 4, Tunceri 3, Osman.

SAD: Faried 22 (8 sk), Davis 19 (6 sk, 2 bl), Harden 14 (7 as), Irving 13 (5 as), Cousins 11, Thompson 6, Rose 2, DeRozan 2, Gay, Plumlee, Drummond.

Turska je odigrala odlično prvo poluvrijeme protiv Amerikanaca. Nisu srljali i žurili u napadu te je prva četvrtina završila rezultatom 16:16. Već je i to bilo iznenađenje, a još veće je bilo u drugoj četvrtini koju je Turska dobila s pet poena razlike te na poluvrijeme otišla s prednošću od pet poena, a dopustili su Amerikancima samo 35 postignutih koševa u prvih 20 minuta igre.

Očekivano, drugo poluvrijeme gledali smo potpuno drugu sliku. Turska nije mogla pratiti visoki ritam NBA zvijezda koje treću četvrtinu riješavaju u svoju korist s 31:20, a još su dominantniji bili u posljednjoj dionici koju su dobili s 32:17 za na kraju uvjerljivo slavlje. Ipak, Turci su dokazali da se s amerikancima može igrati što su pokazali u prvih 30 minuta igre kada su bili na zaostatku od samo šest koševa.