Skupina C: Novi Zeland zakomplicirao situaciju

Novi Zeland je pobjedom protiv Ukrajine maksimalno zakomplicirao situaciju u skupini C, a Finska je imala dobivenu utakmicu protiv Turske, ali su na kraju sami sebe pobijedili. SAD su očekivano slavile protiv Dominikanske Republike koja je odlično parirala u prvom poluvremenu.

Novi Zeland – Ukrajina 73:61 (18:19, 36:30, 53:45)

Novi Zeland: Penney 17 (7 sk), Bartlett 14 (4 sk), C. Webster 11, Fotu 10 (10 sk), T. Webster 8 (7 sk, 3 as), Vukona 7 (6 sk), Frank 4 (4 as), Loe 2, Tait, Kenny, Abercrombie, Anthony.

Ukrajina: Kornienko 15 (4 sk), Jeter 14 (6 as, 4 sk), Zaytsev 10, Mishula 5, Lypovyy 4, Natyazhko 4 (6 sk), Kravtsov 4, Zabirchenko 3, Pustozvonov 2, Mykhailiuk, Gladyr – DNP, Pustovyi – DNP.

DNP – nije ulazio u igru

Ukrajina je protiv Novog Zelanda dobila samo prvu četvrtinu i to s minimalnih 18:19. Preostale tri četvrtine otišle su na stranu Novog Zelanda koji je na poluvrijeme otišao s šest poena razlike da bi do kraja treće prednost povisili na plus osam.

Uslijedila je posljednja četvrtina u kojoj se igra Novog Zelanda raspala te su gubili stečenu prednost. Danas ipak nije bilo tako te su na kraju slavili s uvjerljivih 13 poena razlike i zakomplicirali situaciju u skupini C u kojoj je samo SAD siguran za drugi krug, svi ostali sutra odlučuju o svojoj sudbini, a siguran je samo poraz Ukrajine od SAD-a.

Turska – Finska 77:73 (10:15, 27:41, 53:59, 68:68)

Turska: Asik 22 (8 sk, 2 ol), Preldžić 13 (8 sk, 5 as, 3 ol), Arslan 12 (4 sk, 4 as), Goblum 10 (8 sk), Osman 7, Guler 3 (5 as), Akyol 3, Tunceri 2 (3 as), Savas 2, Aldemir 2, Hersek 1, Ermis.

Finska: Koponen 17 (5 sk, 5 as), Salin 15, Koivisto 11 (3 sk, 3 as), Kotti 9, Nuutinen 8 (5 sk), Murphy 6 (6 sk), Muurinen 2 (3 sk, 2 as), Huff 2, Motola 2, Lee, Lehto – DNP.

Finska je na krilima Peteri Koponena i Sasu Salina odigrala odlično prvo poluvrijeme protiv Turske te na poluvrijeme otišla s visokih 14 poena prednosti. Turska je dobila treću četvrtinu s osam koševa razlike te se vratila u susret, ali treba spomenuti i pomoć sudaca koju su imali u tom dijelu susreta na čelu sa Slovencem Matejom Boltauzerom koji je donio par očitih odluka na štetu Finaca, a najsmiješnija je bila ona kada je najboljeg igrača Finske, Koponena potjerao na klupu da mu se obriše krv s lakta. Iako je Koponen protestirao i pokazivao mu da nema ni kapi krvi na njegovoj ruci, svejedno je morao na klupu.

Ipak, na kraju, Finska je dobila samu sebe. Na 15 sekundi do kraja Finci su imali plus tri i dva slobodna bacanja Koponena koji promašuje oba. Turska je krenula u zadnji napad, a Finci umjesto da rade prekršaj i pošalju Turke na liniju slobodnih bacanja koja su u završnici susreta gađali 1:5, išli braniti napad i dobili tricu za izjednačenje koju je pogodio Cenk Akyol i odveo susret u produžetak. Koponen je imao šansu donijeti pobjedu Finskoj, ali je promašio zadnji šut. U produžetku Turska bolja i na kraju zasluženo slavi protiv šokiranih Finaca.

Dominikanska Republika – SAD 71:106 (22:25, 41:56, 52:81)

Dominikanska Republika: Liz 15 (3 sk), Santana 11, Martinez 10 (5 sk), Sosa 9 (4 as), Fortuna 6 (3 sk, 2 as), Feldeine 5 (6 sk, 4 as), Ramon 5, Vargas 4 (4 sk), Sanchez 4, Baez 2, Coronado, Garcia – DNP.

SAD: Faried 16 (6 sk), Cousins 13 (5 sk, 6 ol, 2 as), DeRozan 11 (5 il, 3 ol), Harden 10 (3 sk, 3 as), Davis 10 (7 sk, 5 bl), Gay 9 (4 sk, 5 as, 2 ol, 2 bl), Curry 8 (6 sk, 7 as), Thompson 8 (3 as, 3 ol), Rose 6 (3 as), Irving 6, Plumlee 5, Drummond 4 (3 sk).

Nova, očekivano visoka pobjeda SAD-a. Dominikanska Republika pružala je jako dobar otpor u prvom poluvremenu, ali tempo NBA zvijezda nisu mogli pratiti u drugom poluvremenu te je susret završio s plus 35 za Amerikance koji su opet gledateljima u dvorani ponudili mnogo atraktivnih poteza.