Skupina E: Draper junak u Madridu, Hrvati odlični

Odigrano je i deveto kolo najboljih šesnaest Eurolige. Real je u Madridu spasio Dontaye Draper, CSKA je s lakoćom nadigrala Albu, Repešina Unicaja pala je na domaćem terenu protiv Žalgirisa, a Panathinaikos je doma pobijedio Anadolu Efes.

Real Madrid – Brose Basket 76:73 (21:20, 39:41,57:60)

Gosti uspijevaju otvoriti utakmicu tricom Jeremiah Masseya, ali do kraja poluvremena niti jedna momčad uspjela ostvariti veću prednost. U 15. minuti Brose Basket odlazi na najveću prednost na utakmici, 27:35 košem Andrewa Jamesa Ogilvyja, ali domaćin se do kraja poluvremena vraća na samo dva poena zaostatka.

Treća četvrtina igra se koš za košem, a Anton Gavel pogađa buzzer-beater za 57:60 i daje minimalnu prednost svojoj ekipi prije završnih 10 minuta. Posljednja četvrtina bila je neizvjesna sve do završnice. Brose Basket uspio je dostići zaostatak od šest poena, a Maik Zirbes osam sekundi prije kraja izjednačuje utakmicu.

Real odmah poziva minutu odmora koja je vjerojatno odlučila utakmicu. Lopta je došla do Rudyja Fernandeza (4 asistencije), on je prosljeđuje do Drapera koji tricom u posljednjim sekunda donosi pobjedu svojoj momčadi. Draperu je to bio jedini koš iz igre na utakmici uz 3 pogođena slobodna bacanja i ujedno jedini šut za tri poena, ali jedan koji će se sigurno pamtiti.

Real je predvodio Fernandez s 9 poena i 11 skokova, a jedini koji je zabio više od deset poena bio je Jaycee Carroll s 11 pogodaka. Goste su predvodili Gavel s 15 ubačaja te Zirbes sa 14. Real je ovom pobjedom ostao na prvom mjestu, a Brose Basket upisao osmi poraz iz osam susreta.

CSKA Moscow – ALBA Berlin 80:65 (20:16; 44:33; 63:54)

Pobjedom protiv berlinske ALBA-e moskovski CSKA stigao je na 6-3 omjer u skupini E i približio se prolasku u četvrtfinale Eurolige. Moskovljani su tri četvrtine bili bolja momčad i zasluženo slavili.

Prva četvrtina u potpunosti je pripala gostima, koji su nakon trice Sonnya Weemsa serijom 7:0 otvorili susret s rezultatom 3:7. Moskovljani brzo hvataju priključak, ali ne uspijevaju preokrenuti gostujuće vodstvo pa se na prvi odmor odlazi rezultatom 12:15.

Već početkom druge četvrtine domaćini su pokazali tko je gazda na njihovom terenu i serijom 20:1, koju su predvodili srpski reprezentativci Nenad Krstić i Vladimir Micov, osigurali komotnu prednost, koju su ipak malo pokvarili do poluvremena, na koje se otišlo rezultatom 42:33.

Uporni Nijemci nisu se predavali i do kraja su utakmice pokušavali svim snagama stići negativan rezultat, ali igrači CSKA svako su njihovo približavanje kažnjavali ponovnim odlaskom na dvoznamenkastu prednost. Utakmica je odlučena u zadnjih nekoliko minuta serijom 10:0 kojom su domaći igrači osigurali pobjedu.

Kod Moskovljana najučinkovitiji je s 20 poena bio Krstić, a po 10 su dodali Micov, Andriy Vorontsevich i Weems. Kod gostiju, koji s omjerom 1-8 drže pretposljednje mjesto skupine E, 11 koševa ubacio je DaShaun Wood, a slijedili su ga Nihad Đedović, Zach Morley i Deon Thompson sa po 10 ubačaja.

Unicaja Malaga – Žalgiris Kaunas 67:83 (19:16, 31:38, 56:59)

Žalgiris je ostvario jako bitnu pobjedu u gostima. Pobijedili su Unicaju i time izjednačili s njima omjer od četiri pobjede i pet poraza, pa tako dijele peto mjesto u skupini. Obje momčadi još uvijek imaju šanse za prolaz u daljnji dio natjecanja.

Prva četvrtina pripala je Unicaji. Susret je započeo košem Luke Žorića, a s druge strane uzvratio je Ksistof Lavrinovič. Unicaja je odigrala bolje nekoliko napada i serijom 6:0 povećala rezultat na 11:5. Žalgiris nije pronalazio načine u napadu kako mogu lagano zabiti koš i to je uzrokovalo vodstvu domaćina od čak 17:7. Zadnjih nekoliko minuta Žalgiris se probudio te uspio smanjiti prednost na 19:16, a tim rezultatom završio je i prvi period.

Početkom druge četvrtine počeo se buditi i Mindaugas Kuzminskas, na čijim krilima Žalgiris radi seriju 0:10 i tako prelazi u vodstvo. Prije nego što se Repešina momčad snašla, već je bilo 29:35 za goste. Sergi Vidal zabio je za 31:35, no prije samog kraja četvrtine tricom je odgovorio Tremmell Darden. Rezultat nakon 20 minuta igre bio je 31:38 za Žalgiris.

Ulaskom u drugo poluvrijeme, kod domaće momčadi probudio se naš Krunoslav Simon, koji je odmah tricom smanjio prednost gostiju. Unicaja je igrala odličnu obranu i pune dvije minute držala Žalgiris bez pogotka. Domaćini su došli na samo koš zaostatka, ali trica Marka Popovića daje Žalgirisu prostora za disanje. Naime, to nije dugo trajalo jer Simon zabija dvije trice i rezultat je 47:49. Nakon toga koševi su se izmjenjivali i u zadnju četvrtinu ušlo se rezultatom 56:59.

Zadnji period utakmice bio je prijelomnica susreta. Žalgiris je krenuo s visokom postavom, što se pokazalo da je ključan potez. Odmah su napravili seriju od 0:10, a time i zapečatili sudbinu ove utakmice za Unicaju. Uz dvije minute do kraja, gosti su imali prednost 60:72. Unicaja nije odustajala, ali Žalgiris je bio predobar. Susret je završio rezultatom 67:83.

Najbolji u redovima domaćina bio je Krunoslav Simon s 13 pogodaka, a samo pola koša manje zabio je Luka Žorić. Žalgiris su predvodili Kuzminskas i Oliver Lafayette, koji su kombinirali 29 poena.

Panathinaikos Atena – Anadolu Efes Istanbul 75:62 (19:21, 38:38, 56:51)

Panathinaikos je ostvario veliku pobjedu protiv drugoplasiranog Anadolu Efesa i time se izjednačio na trećem mjestu u skupini, zajedno s moskovskim CSKA. Panathinaikosu je ovo druga pobjeda zaredom otkad se vratio Roko Ukić u postavu, a Efesovom nizu od sedam uzastopnih pobjeda došao je kraj.

U utakmicu je odlično ušao Duško Savanović s dvije uzastopne trice i odmah se vidjelo da će imati dobru večer. Domaćini su uzvraćali koliko je bilo moguće te držali rezultat neizvjesnim. Ipak, prva četvrtina pripala je Efesu rezultatom 19:21.

Napeta atmosfera nastavila se i u drugoj četvrini. Prvo su domaćini napravili seriju 7:0, ali nakon time-outa Turci odgovaraju vlastitom serijom od osam uzastopnih koševa i rezultat je 34:34 nekoliko minuta prije poluvremena. Uslijedila je nova izmjena koševa, tako da se na odmor otišlo s rezultatom 38:38.

Treća četvrtina započela je slično kao i prva. Savanović je zabio koš za prednost, no Sofoklis Schortsanitis je odmah odgovorio. Dimitris Diamantidis je pogodio jednu tricu, a nakon koševa Stephanea Lasmea i Roka Ukića, ubacio je i drugu. Rezultat je tada bio 56:48 u korist domaćina. Čak šest minuta Grci su se držali bez primljenog koša, no pred sam kraj četvrtine slobodnim bacanjima Semiha Erdena i Stanka Baraća, rezultat se smanjio na 56:51.

Ulaskom u posljednji period, Barać je zabio u dva navrata, a nakon njega i Kerem Tunceri i utakmica je opet bila izjednačena. Domaćini su bili prisiljeni pozvati minutu odmora, a nakon toga uslijedilo je čudo. Grci su napravili seriju od čak 16:0, a time i zapečatili ishod utakmice. Naime, budući da je Efes u prvom susretu pobijedio s 14 koševa prednosti, još se imalo što za vidjeti. 17 sekundi prije kraja domaća momčad je imala priliku s dvije uzastopne trice da pobijedi i u koš razlici, no u tome nisu uspjeli. Rezultat je bio 75:62.

Najbolji igrač u redovima Panathinaikosa bili su Ukić i Diamantidis s 13 poena, a slijedili su ih Michael Bramos i Schortsanitis s 11 poena. U turskoj momčadi daleko najučinkovitiji bio je Duško Savanović, koji je ubacio 21 poen, a drugi dvoznamenkasti igrač u ekipi bio je Jordan Farmar s 10 pogodaka.

3. Anton Gavel Real Madrid 15
3. Minduagas Kuzminskas Unicaja 15