Skupina E: Hrvati efikasni unatoč porazima

Sinoć je odigrano četvrto kolo najboljih šesnaest Eurolige. Zanimljivo je to što su od četiri utakmice, sve četiri pobijedile gostujuće momčadi.

Efes je pobijedio Brose Baskets, CSKA nadigrao Žalgiris, a Unicaja opet izgubila – ovaj put od Reala. Svi hrvatski igrači imali su sjajne utakmice, ali nažalost njihove ekipe nisu ostvarile pobjede.

Brose Baskets – Anadolu Efes 76:94 (24:23; 46:47; 59:65)

Uvjerljivu pobjedu ubilježili su košarkaši Anadolu Efesa na gostovanju u Bambergu, unatoč izjednačenoj igri pune tri četvrtine. Domaćin bolje otvara susret. Predvođen Caseyem Jacobsenom, koji je do tad postigao osam koševa, zaključuje prvu četvrtinu s 27:23.

Gosti su potpuni priključak uhvatili sredinom drugog perioda igre, a u posljednjoj minuti poluvremena dolaze do prvog vodstva još od treće minute utakmice. Taj rezultat (46:47) održali su do velikog odmora.

Raspoloženi Jordan Farmar i Saša Vujačić vodili su Efes dalje u utakmici, a kad im se pridružio i Jamon Lucas uspjeli su napokon i prelomiti utakmicu. U posljednju četvrtinu ušlo se s 59:65, a kad je Kerem Tunceri tricom dvije minute prije kraja odveo svoju momčad do +15 utakmica je bila sigurno riješena.

Do konačnih 76:94 Efes su vodili Vujačić sa 17 koševa i osam skokova, te Farmar s 15 ubačaja i sedam asista. Hrvatski centar Stanko Barać za 17 minuta u igri ubilježio je dobar učinak od 10 poena i šest skokova.

U domaćem sastavu najbolji pojedinac bio je Boštjan Nachbar s 19 ubačenih koševa.

Žalgiris Kaunas – CSKA Moskva 73:87 (15:16; 31:38; 51:65)

Žalgiris je u četvrtom kolu Top 16 ugostio CSKA. Ruska momčad imala je prije te utakmice devet uzastopnih pobjeda u Euroligi, iako malo dominantnih, često su utakmice rješavali u završnici, no uvijek je to bilo u njihovu korist što se ne može reći da za domaćine večerašnjeg susreta koji su posljednje dvije gostujuće utakmice u Euroligi izgubili s jednim košem razlike.

Do sada su, što se tiče Eurolige, u Kaunasu izgubili jedan susret, protiv Olympiacosa, s više od 10 koševa razlike. Slično je bilo i večeras protiv CSKA kad su se gosti odvojili na početku drugog poluvremena i prednost nisu puštali do kraja utakmice koja je završila.

Drugi je to domaći poraz Žalgirisa, a oba su došla od prošlogodišnjih finalista Eurolige, dakle od najboljih, iako za momčad Marka Popovića to vjerojatno i nije neka utjeha.

Početni koševi za goste odmah su otkrili tko će im večeras biti glavni igrači. Vladimir Micov zabio je s 5 metara, da bi u sljedećem napadu Miloš Teodosić asistirao Viktoru Khryapi za 0:4.

Za domaćine, led je probio Rimantas Kaukenas, no uskoro je na semaforu bilo 2:9. Primiču se ipak na 9:11, no Teodosić odvodi svoju momčad na +5. Kad se već činilo da će završiti 13:16 za goste, Popović je krenuo u ludi dribling i zabio sa zvukom sirene za 15:16 nakon prvih 10 minuta.

Osjetio je Ettore Messina da je Popović vruć kad je na početku druge četvrtine zabio ponovno tricu te je u igru uveo još jednog razigravača, Aarona Jacksona, da ga čuva.

Većinu četvrtine momčadi izmjenuju vodstva, a glavni protagonisti su opet Teodosić, Khryapa i Nenad Krstić za goste dok su kod domaćina svoj put na listu strijelaca našli Vytenis Lipkevicius i Paulius Jankunas. Gosti su ipak blago dominantni što se osjetilo i na rezultatu na poluvremenu. Teodosić je u zadnjem napadu zabio tricu za 31:38 na poluvremenu.

Treću četvrtinu pamtit ćemo po mnoštvu trica gdje se osim Khryape iskazao i već spomenuti Micov. Za domaćine je u višu brzinu ubacio Kšištof Lavrinovič i pokušao zajedno s Markom Popovićem približiti svoje suigrače na rezultat koji mogu lakše dostići, no svaki put kad se činilo da bi se nešto moglo napraviti gosti su odgovorili, često tricom u čemu se iskazao i Teodosić koji je na kraju utakmice imao 24 koša i 5 asistencija.

Sredinom četvrtine, razlika je na 10-11 koševa. Oliver Lafayette zabija tricu i odolazi na liniju slobodnih bacanja, no Micov zabija tricu za goste tako da pomaka nema. U tom periodu je i Mario Delaš na parketu, svoj je trenutak doživio nakon što je atraktivno blokirao Krstića, zabio je, no Micov je odgovorio tricom iz kuta.

Na kraju četvrtine, Delaš za domaćine, i Theodoros Papaloukas, za goste, bili su na liniji slobodnih bacanja i postavili rezultat 51:65.

Početkom posljednje četvrtine, Teodosić je pogodio s poludistance, a Jackson položio nakon brze kontre za 51:69. Momčad CSKA znala je da je vrijeme na njihovoj strani te su počeli igrati maksimalno duge napade, no Žalgiris vođen bučnom publikom nije odustao, možda je tu razlog što je u ovoj četvrtini postignuto dosta koševa.

Šest minuta prije kraja domaćini su došli na 56:69, no Sonny Weems pogađa iz blizine, a Micov ubacuje jednu tricu za 56:74. Domaćini ipak rade 8:0 seriju tako da Messina zove time-out.

Od čudesnog preokreta ipak nije bilo ništa, a ostatak je utakmice bio šou za publiku, poništivši neka predviđanja da ćemo gledati klasičnu tvrdu, europsku utakmicu.

Gosti iz Moskve, vraćaju se kući pjevajući s 4-0 omjerom, dok su domaćini pali na 1-3.

Unicaja Malaga – Real Madrid 64:72 (16:19; 36:30; 50:43)

Real Madrid ostvario je u Malagi svoju četvrtu pobjedu i time ostao neporažen u najboljih šesnaest. S druge strane, ekipa Jasmina Repeše nema se čime pohvaliti budući da im je ovo treći uzastopni poraz i sve su bliže začelju skupine.

Iako je madridska momčad bila favorit u ovoj utakmici, veći dio utakmice se nije tako činilo. Utakmica je započela s dvije trice Rudyja Fernandeza i Sergia Lulla. Za domaću ekipu prve poene postigli su naši Krunoslav Simon i Luka Žorić. Jako dobra napadačka igra obje ekipe u prvoj četvrtini rezultirala je ishodom 16:19.

U drugoj četvrtini Unicaja radi seriju s deset uzastopnih koševa predvođena Andyjem Pankom te bježi na 34:25. Rudy Fernandez uspjeva smanjiti tu prednost prije poluvremena, tako da se na odmor otišlo s rezultatom 36:30.

Simon zabija brzih osam koševa početkom drugog poluvremena tako da Unicaja bježi na 46:32. Real uzvraća tricama Mirotića i Fernandeza, pa u zadnju četvrtinu domaćini odlaze s prednošću od samo sedam razlike.

Iako se činilo da će Španjolci uspjeti zadržati vodstvo do kraja, Fernandez im je dokazao suprotno. U prvoj minuti zadnje četvrtine odmah ubacuje još jednu tricu, a nakon njega isto čini i Dontaye Draper. Prije nego što su se domaćini uspjeli snaći već je bilo 54:61 za goste iz Madrida koji tu prednost nisu ispustili do kraja utakmice.

Domaću ekipu predvodio je Simon sa 16 koševa i realizacijom šuta za tri poena od 80%. Njega je slijedio Fran Vazquez s 12, a dvoznamenkasti su bili i Žorić i Panko s 10 koševa.

Kod Madrida uvjerljivo je najbolji bio Rudy Fernandez s 15 koševa, a Sergio Rodriguez zabio je 14.