Skupina F: Tomić predvodio Barcelonu u pobjedi

Bešiktaš je nakon prošlotjednog teškog poraza u Baskiji, ovog puta domaćin bio još jednoj španjolskoj momčadi, također iz pokrajine koja misli da bi joj bolje bilo da ima autonomiju. Riječ je naravno o Barceloni, čiji košarkaši zasigurno nisu očekivali da će u Bešiktašu, koji je nakon tri kola Top 16 naići na tako tvrd orah.

Bešiktaš JK Istanbul – FC Barcelona Regal 59:73 (10:15; 32:34; 48:51)

Domaćini su, vođeni fanatičnim navijanjem svoje publike, tri četvrtine bili u egalu, no protiv Barcelone nije bilo moguće 40 minuta intenzivnog igranja obrane i oslanjanja u napadu na samo tri igrača tako da su gosti zasluženo pobijedili i bez ozljeđenog Juana Carlosa Navarra.

Prva četvrtina donijela nam je izrazito tvrdih deset minuta. Nakon prve polovice rezultat je bio 4:4. U sljedećih nekoliko minuta domaćini su nakupili nekoliko turnovera, a do kraja četvrtine su bili na 7 izgubljenih lopti. Srećom po njih, gosti nisu uspjeli realizirati napade koji su sljedili nakon toga.

Spomenut ćemo da je Ante Tomić u prvih 10 minuta zabio 6 koševa za Katalonce, a s druge strane, slovensko-hrvatska kombinacija Gašpar VidmarDamir Markota svih 10 koševa domaćina u prvih 10 minuta. Treba napomenuti i da je Vidmar imao 3 ili 4 silovita zakucavanja s kojima je pokazao da je ovu utakmicu, kao i ostatak njegove momčadi, shvatio osobno.

U reketu je Vidmar izdominirao Petea Mickeala i Nathana Jawaija, a ni Tomić nije bio ništa bolji protiv njega.

U drugoj četvrtini momčadi su opet većim dijelom u egalu, no gosti opet nisu bili onako produktivni kako se to očekivalo od njih. Ispucali su dosta trica, ali nisu to bile trice kao produkt organiziranog napada kad bi nakon dobrog dijeljenja lopte jedan igrač ostao slobodan u kutu ili na vrhu reketa. Bile su to trice na kraju napada u kojem nije bile prolaza protiv obrane Bešiktaša čiji igrači su uglavnom igrali čovjeka.

Vidmar i Markota, nastavili su dobro igrati u napadu, a priključili su se i konačno upisali u listu strijelaca Daniel Erwing, Curtis Jerrells, a naročito zalaganje vidjeli smo i od Randala Falkera.

Tricom Markote, gosti su vodili 22:21, no onda Sarunas Jasikevicius, Erazem Lorbek i Marcelinho Huertas zabijaju trice. Nisu se uspjeli odvojiti, momčadi su u završnici bili izjednačene na 32:32, no dvijee sekunde prije kraja Cevher Ozer faulira Alexa Abrinesa koji pogađa oba bacanja za 32:34 na poluvremenu.

Mario Hezonja odigrao je 6 i pol minuta i uzeo jedan šut, no nije ga uspio zabiti.

U trećoj četvrtini Jerrells zabija prvih 5 koševa za domaćine koji dolaze u vodstvo 37:36. Tomić je zabio 4 koša za Barcelonu u tim otvarajućim minutama drugog poluvremena. Sredinom četvrtine Markota opet zabija tricu i povećava svoj učinak na 13 koševa, Vidmar na 14 te se slobodno može reći da su oni i Jerrells uvjerljivo najbolji na parketu za domaćine.

Barcelona opet drži minimalno vodstvo. Kad su se i odvojili na 5 razlike Markota je zabio tricu pa je tu prednost gotovo anulirao.

Prvih pola sata završilo je rezultatom 48:51, a Lorbek je gotovo na isteku četvrtine imao slobodna bacanja i priliku za povećanje vodstva, no oba je promašio.

Razvoj utakmice u tih pola sata sugerirao je da bi se ona mogla riješiti u posljednjih par minuta što nije bio slučaj. Domaćinima je u posljednjoj četvrtini trebalo 5 i pol minuta za postizanje prvih poena, čime su podsjetili na prošlo kolo.

Gosti su u tom periodu zabili 12 koševa tako da je na semaforu pisao rezultat 48:60 kad je Daniel Ewing ubacio tricu, odnosno prve poene domaćina. Ipak, ispod -9 nije išlo. Barcelona je konačno ušla u neki ritam. Nisu bili hiperproduktivni ili posebno atraktivni, no zabijali su i održavali prednost.

Kod Bešiktaša je Jerrells bio najuspješniji strijelac sa 17 koševa, Vidmar je imao 14, a Markota 13. Tomić je za Barcelonu zabio 15, Lorbek 11, a Jasikevicius i Mickeal po 9.

Bešiktaš je sada na omjeru 0-4, a Barcelona 3-1. Ostale utakmice u skupini na rasporedu su danas.