Skupina E: Latvija izgubila od Belgije i poklonila Ukrajini četvrtfinale

Prvi susret posljednjeg kola skupine E, danas su odigrale Latvija i Belgija. Latviji je za prolaz u četvrtfinale obavezno trebala pobjeda, ali i poraz Ukrajine protiv Litve u susretu koji se igra u 17:45 sati. Ipak, Latvija nije uspjela dobiti Belgiju, već je izgubila s 60:56 i tako završila posljednja što nitko nije očekivao.

Prvopoluvrijeme bilo je potpuno izjednačeno, ali s dosta nervoze posebno u redovima Latvije kojoj je susret bio od izuzetnog značaja, dok je Belgija igrala bez pritiska. Prvu četvrtinu dobila je Latvija s poenom razlike, bilo je 15:14. Belgija je bila bolja u drugoj četvrtini u kojoj su poveli i sa sedam poena razlike. Latvija je do kraja prvog poluvremena uspjela izjednačiti pa se na odmor otišlo s rezultatom 32:32.

Treća je četvrtina pripala Belgiji koja je taj period dobila s četiri poena prednosti. Još bolje je Belgija igrala u posljednjem periodu u kojem su otišli na devet poena razlike neštoviše od šest minuta do kraja utakmice što je bila najveća prednost na utakmici neke momčadi. Latvija se uspjela vratiti na minus jedan na nekih 50-ak sekundi do kraja. Ostalo je nešto više od 30 sekundi do kraja, a Janis Blums je nepotrebno brzo šutirao, promašio, a Belgija je u sljedećem napadu postigla koš za plus tri samo 8,7 sekundi do kraja. Tricu za produžetak promašio je Dairis Bertans, a Latvija je ovim porazom na kraju završila na posljednjem mjestu i poklonila Ukrajini plasman u četvrtfinale.

Latviju je pobjede koštao šut za tri poenau čemu su bili među boljima na ovom prvenstvu do sada.Gađali su užasnih 5:29 ili 17,2 posto. Cijela momčad je zakazala, a jedini dvoznamenkasti strijelac bio je Rolands Freimanis s 10 koševa. Kod Belgije Sacha Massot 14 koševa, a Wen Mukubu 13. Belgija je ovom pobjedu završila EuroBasket među 10 najboljih Europskih momčadi što nitko prije natjecanja nije očekivao.