Skupina E: Uzbudljiva završnica pripala Realu

U današnjim susretima trećega kola skupine E Eurolige, Anadolu Efes je na svom terenu svladao berlinsku ALBA-u, dok je madridski Real pred svojim navijačima u uzbudljivoj završnici bio bolji od Žalgirisa.

Anadolu Efes – ALBA Berlin 71:62

Simultankama Jordana Farmara i Duška Savanovića u trećoj i četvrtoj četvrtini momčad Anadolu Efesa došla je do svoje druge pobjede u drugom krugu Eurolige, dok su gosti iz Berlina ubilježili treći poraz u isto toliko susreta, čime dijele posljednje mjesto skupine E sa svojim sunarodnjacima iz Bamberga.

Na krilima Deona Thompsona i Je’kela Fostera, košarkaši ALBA-e zasluženo su nakon deset minuta vodili sa 16:19, ali već početkom druge četvrtine Kerem Tunceri stvari vraća na početak, a isti je igrač novim dalekometnim ubačajem postavio 35:30 na poluvremenu  susreta.

A u trećoj je četvrtini konačno proradio Farmar, koji je postigao čak 13 od 17 koševa svoje momčadi u ovom periodu igre, te omogućio odvajanje Efesa na 52:44 po isteku trećeg perioda igre. Domaćini su u posljednjoj četvrtini prednost održavali preko Savanovićevih sedam uzastopnih poena, a četiri ubačaja Jamona Lucasa u posljednjoj minuti donijela su im pobjedu 71:62.

Turke su do pobjede s po 15 poena vodili Farmar i Savanović, dok je na suprotnoj isti broj poena uz čak 11 skokova ubilježio Thompson. Stanko Barać je u domaćim redovima u deset minuta provedenih na parketu skupio tri skoka i jedno dodavanje.

Real Madrid – Žalgiris Kaunas 75:74

Uzbudljiva završnica u Madridu donijela nam je ipak pobjedu domaćina, koju im je osigurao Sergio Rodriguez tricom iz kuta tri sekunde prije isteka vremena.

Prvo je poluvrijeme obilježeno je izjednačenom utakmicom i sjajnim tricaškim izdanjem našeg Marka Popovića, koji je u prvih 20 minuta ubacio 11 poena, šutiravši 3 od 4 iza linije 6,75. Domaćini su izjednačenje na poluvremenu (40:40) izborili ubačajima Nikole Mirotića u posljednje tri minute.

Drugo poluvrijeme Popović je otvorio tamo gdje je stao u prvom – tricom za vodstvo 40:43, a dvije minute nakon toga dodao je ubačaj za dva i povećanje vodstva. S druge mu strane uzvraća Mirotić s pet uzastopnih poena, a ubačaj Rafaela Hettsheimeira u 28. minuti donosi prvo vodstvo Reala uopće na utakmici.

Posljednju je dionicu otvorio Mario Delaš košem za poravnanje na 54:54, a u izjednačenom je tonu prošao i ostatak četvrtine, sve do napete završnice. U posljednju se minutu ušlo vodstvom Kraljevskog kluba 72:70, ali ubačenim slobodnim bacanjima Ksistofa Lavrinovica i Olivera Lafayettea Žalgiris okreće na 72:74 osam sekundi prije kraja.

Nakon timeouta igrači Pabla Lasa odigrali su akciju koja je dogovorena, te je Rodriguez pogodio za konačnu pobjedu 75:74. Posljednji pokušaj na utakmici došao je u ruke Popovića, ali njegov šut za pobjedu ostao je na obruču, čime je Zalgiris došao i do drugog poraza u napetoj završnici.

U redovima Reala Mirotić je ubacio 17 poena, dok su po 10 dodali Rodriguez i Sergio Llull. Kod Zalgirisa Popović se zaustavio na 21 ubačaju (pet trica), čime je dodao tri asista i dvije osvojene lopte, dok je Lafayette ubacio 13. Mario Delaš je za 13 minuta u igri ubacio četiri poena uz jednu blokadu.