Skupina F: Grci i Slovenci slavili sjajnim finišima utakmica

Druga utakmica današnjeg programa u našoj skupini F Eurobasketa donijela nam je susret između Grčke i Španjolske, a Grčka je do pobjede došla zahvaljujući odlično odigranih posljednjih pet minuta susreta. Za kraj dana, domaćini Slovenci slavili su protiv susjeda Talijana, također dobro odigravši posljednje minute utakmice.

Grčka – Španjolska 79:75 (16:26; 41:38; 52:57)

Grčka: Sloukas 7, Bourousis 10, Zisis 4, Spanoulis 20, Perperoglou, Fotsis, Papanikolaou 5, Kavvadas 3, Mavrokefalidis 1, Kaimakoglou 11, Bramos 8, Printezis 10.

Španjolska: Aguilar 3, Fernandez 20, Rodriguez 3, Rey, Calderon 5, Rubio 6, Claver 9, San Emeterio 4, Llull 2, Gasol 20, Gabriel, Mumbru 3.

Utakmicu odlično otvaraju Španjolci i već nakon osam i pol minuta igre poenima Victora Clavera dolaze na dvoznamenkastu prednost (14:24), koju su uspjeli sačuvati do kraja četvrtine koja završava rezultatom 16:26. Grci se bude početkom nastavka i postepeno smanjuju zaostatak, a s osam uzastopnih poena njihovog najboljeg pojedinca Vassilisa Spanoulisa prvi puta na utakmici izjednačuju, a potom i prelaze u vodstvo 37:34 dvije minute prije odlaska na odmor. Ista razlika od tri poena (41:38) svijetlila je na semaforu i nakon isteka prvih 20 minuta.

Španjolci ponovno preko Clavera prelaze u vodstvo u 24. minuti, a prvi poen Grka u drugom poluvremenu postigao je Georgis Printezis tek nakon pet minuta igre. Reprezentativci Španjolske nastavljaju s boljom igrom i do kraja treće četvrtine na krilima Marca Gasola stižu do prednosti 52:57.

Španjolska prednost trajala je do sredine posljednje četvrtine, a tada Grci serijom 10:2 stižu do vodstva od 72:66 minutu i pol prije kraja susreta. Španjolci potom kreću u jurnjavu, ali prvo Michael Bramos stavlja tricu, a Spanoulis ostaje miran na crti slobodnih bacanja, za veliku pobjedu Grčke od 79:75, čime se vraćaju u igru za prolazak u četvrtfinale.

Slovenija – Italija 84:77 (18:21; 45:39; 60:54)

Slovenija: Slokar, Lakovič 2, Balažič 2, Joksimović 2, Murić 3, Blažič 3, Nachbar 13, Dragić G. 22, Dragić Z. 15, Lorbek 5, Vidmar 9, Begić 8.

Italija: Aradori 10, Gentile 20, Rosselli, Vitali, Poeta, Melli, Belinelli 11, Diener 5, Cusin 10, Datome 16, Magro, Cinciarini 5.

Slovenija je uspjela nanijeti Italiji prvi poraz na ovom prvenstvu, pobijedivši rezultatom 84:77. Domaćini su odlično iskontrolirali skok, uhvatili čak 17 lopti više od protivnika, pritom skočivši uspješno čak 15 puta u napadu. Iako su Talijani zabili 10 trica iz 21 pokušaja, Slovenci su se pokazali boljima što se unutarnje igre tiče, te na pogon odlične braće Dragić došli do pobjede.

Iako su prvu dionicu dobili Talijani 18:21, Slovenci ih stižu u drugoj, dobivši je s devet poena razlike, čime se na odmor odlazi rezultatom 45:39, najviše zahvaljujući Goranu Dragiću i Mirzi Begiću. Treća četvrtina biva izjednačena, a prednost i dalje ostaje u rukama Slovenaca prilikom ulaska u zadnjih deset minuta. Osam minuta prije kraja, oni dižu svoju prednost tricom Ede Murića na čak 10 razlike (67:57). No, individualnim naporima, ponajviše Marca Bellinelia i Allesandra Gentilea, Talijani dolaze na rezultat 77:74.

Nakon što Gentile zabija dva slobodna bacanja za navedeni rezultat, u sljedećem slovenskom napadu odlično reagira Zoran Dragić te poentira za 79:74. Na drugoj strani Bellineli ide sam na koš, iznuđuje faul, ali uspijeva pogoditi samo jedno od dva slobodna bacanja, što je označilo prvo promašeno bacanje talijanske momčadi na utakmici. Goran Dragić poslije toga lijepo zabija za 81:75, 43 sekunde prije kraja, dok prilikom talijanskog napada Aradori čini prekršaj i time utakmica definitivno biva zaključena. Da bi potvrdio pobjedu, stariji Dragić ubacuje tricu, dok smanjiti prednost na sedam razlike ipak na kraju polazi za rukom Gentileu.

Najbolji su danas kod domaćina bili Zoran i Goran Dragić, s tim da je mlađi Zoran svojih 16 koševa dodao i 11 skokova, a NBA-ovac Goran imao je uz 22 koša, još i šest asistencija. Italiju je predvodio Gentile s 20 poena, 16 je pridodao Datome, 11 Bellineli, a po 10 su zabili Aradori i Cusin, čime je tih pet igrača zabilo 67 od ukupno 77 koševa momčadi.

Slovenija je jednostavno bila bolja u završnici, znala kazniti neopreznost i limitiranost Talijana prilikom napadačkog skoka te se tako popela na drugo mjesto skupine F, dok Talijani ostaju na čelu, s istim brojem bodova kao i današnji protivnici, ali i naša reprezentacija.