Slavonski Brod pobjedom otvorio Ligu za ostanak

Košarkaši Slavonskog Broda započeli su svoj trnoviti put u Ligi za ostanak. U rezultatski i financijski najlošijoj sezoni klupske povijesti, pokušat će nadoknaditi dvije pobjede zaostatka za najvećim konkurentima i tako sačuvati prvoligaški status prije dodatnih kvalifikacija. Za to će im, optimistično najavljuju iz kluba, biti potrebne sve četiri domaće pobjede te dvije na gostovanjima.

Prva prepreka uspješno je apsolvirana. U Vijušu je večeras pao Zabok, ista momčad koja je u Bedekovčini prije samo dva tjedna pregazila Brođane s 30 koševa razlike (93:63). Dobro, ne baš ista. Zabočani su večeras nastupili bez bolesnih Antonija Vlaića i Dalibora Bagarića, dok je Josip Ceranja napustio klub.

Presudio je veći motiv, furiozni ulazak u treću četvrtinu i šira klupa Brođana sa, prvi put ove sezone, svih 12 seniorskih igrača. Spomenimo da se, nakon godinu i pol dana izbivanja zbog ozljede koljena, košarci vratio Krunoslav Rimac, koji je u ovom susretu zabilježio svoje prve povratničke prvoligaške minute.

Slavonski Brod – Zabok  88:84 (22:23; 41:40; 73:56)

Slavonski Brod: Kljaić 2, Ćosić 5, Rimac, Živković 6, Šamija, Blažević 6, Galić 3, Trepalovac 13 (8sk, 4as), Mat. Karlović 21, Šango 2, Mar. Karlović 10, Čelebija 20 (9sk).

Zabok: Zrnić 17 (7sk), Jurković 12, Anzulović 5, R. Lež 14 (4as), Durkan, Črnjević 12 (8sk), Marić 20 (7sk), Lebo 2, Tuđen, Smolić 2, D. Lež.

Početak prolazi u izjednačenom tonu. Sve do četvrte minute, kada su gosti, košem Petra Marića i tricama Matea Jurkovića i Roberta Leža, pobjegli na 17:11. Brod potom odgovara serijom 9:1, i to preko svog novog pojačanja, Brune Čelebije, koji postiže šest koševa, tricu dodaje Davor Galić i Brođani su ponovno u plusu (20:18). No, Antonio Črnjević nakon koš-faula i Marin Zrnić pobrinuli su se da Zabok četvrtinu završi s minimalnom prednošću (23:22).

Drugi period tricom je otvorio Matej Karlović i vratio vodstvo domaćinu, koji je nakon prodora Franka Šange i Petra Ćosića u 14. minuti poveo 32:28. Črnjević i Karlo Lebo odmah su vratili goste u egal, a Jurković, Lež i Zrnić donijeli novu prednost (40:36). Odgovor slijedi na drugoj strani, koš-faul Ćosića i polaganje Čelebije zaključuju prvo poluvrijeme s 41:40 za Slavonski Brod.

Nastavak susreta trener domaćina Dražen Brajković, prvi put večeras, otvorio je s oba svoja visoka igrača na parketu, Čelebijom i Alenom Trepalovcem. Taj potez pokazao se vrlo učinkovitim, budući da je Slavonski Brod kapitalizirao višak centimetara na centarskim pozicijama te agresivnom obranom i kontranapadima stigao do laganih poena, kojima je riješio ovaj susret. Ponovno je tricom četvrtinu otvorio Matej Karlović, s pet koševa pridružio mu se i brat Marko, i uz novih šest koševa Čelebije u suradnji s Trepalovcem, Slavonski Brod se u 25. minuti odvojio na plus 11 (59:48).

Tri minute kasnije, Trepalovac, Petar Živković i Nikola Blažević donose plus 19 (69:50) te se na kraju treće dionice (73:56) činilo da je utakmica riješena. No, s tim se nisu složili Zabočani, koji koševima Leža, Črnjevića, Marića i tricom Andre Anzulovića serijom 12:3 u 35. minuti smanjuju zaostatak na samo sedam koševa (75:82). Matej Karlović potom novom tricom vraća Brođane na plus 10, no trice Črnjevića i Jurkovića u 38. minuti još malo smanjuju zaostatak gostiju (81:86).

Međutim, do kraja susreta Slavonski Brod nije dopustio potpuni preokret te je zabilježio vrijednu pobjedu na otvaranju Lige za ostanak, kojom je krenuo u lov za Dardom i Križevcima. Tako su Brođani, svojom tek trećom pobjedom u sezoni, napokon dali razloga za slavlje i optimizam svojim navijačima te vjeru da će i sljedeću godinu gledati prvoligašku košarku.

Brođane je večeras do pobjede predvodio kapetan Matej Karlović s 21-im košem. Sjajan prvoligaški debi imao je Bruno Čelebija, koji je uz 20 koševa zabilježio i devet skokova. Vrijedi izdvojiti i all-round učinak Alena Trepalovca (13 koš, 8 sk, 4 as) te 10 koševa Marka Karlovića. Kod gostiju iz Zaboka, prvo ime bio je Petar Marić s 20 koševa i sedam skokova. Marin Zrnić ubacio je 17, a Robert Lež 14 koševa uz četiri asista.

Već za tri dana, Liga za ostanak ide dalje. Doduše, ne i za Slavonski Brod. Brođani su u drugom kolu slobodni pa će cijeli tjedan imati na raspolaganju za pripremu nove domaće utakmice sa Splitom sljedeće subote. Zabok će, s druge strane, u utorak u Bedekovčini dočekati Križevce.