Spahija opet gubi, Tomić ruši rekorde, a CSKA i dalje bez poraza

5. kolo Eurolige bez iznenađenja, svi favoriti su očekivano pobjedili. Naš Ante Tomić je srušio rekord, a momčad Nevena Spahije izgubila još jednu utakmicu.Tvrda utakmica u Moskvi, kojom CSKA još jednom potvrđuje svoju dominaciju. U nastavku večeri Željko Obradović sa svojim Fenerom nadmudrio je Bayern crnogorskog kolege i bivšeg trenera Partizana, Dejana Radonjića.

Moskovski CSKA u prvom je susretu 5. Kola Eurolige nadjačao Olympiacos. Peta je to pobjeda u nizu za CSKA i uz Real Madrid ostaju jedina neporažena momčad Eurolige. Tvrda utakmica s malo poena, kratki je opis ovoga susreta. Gosti su krenuli dobro, kvalitetna obrana bila je prisutna na obje strane terena, ali uz precizniji šut Olympiacos je završio poluvrijeme s vodstvom. Treća četvrtina bila je prekretnica utakmice. Sergio Rodriguez je zabio par ključnih trica i osigurao vodstvo svojoj ekipi, koje je zadržano do kraja susreta. Već spomenuti Sergio Rodriguez bio je igrač s najviše poena, zabio je 20 od čega je čak 18 poena došlo sa šuta za tri poena. Will Clyburn zabio je 17, uhvatio 9 skokova i četiri ukradene lopte. Legenda kluba Vassilis Spanoulis, standardno je dobar u Euroligi, a ovu utakmicu zabio je 16 poena i pridodao šest asistencija. Georgios Printezis s 14 poena i šest skokova odradio je još jednu dobru utakmicu za Olympiacos. Zanimljivost utakmice je loša predstava Nanda de Cola, koji je u igri bio malo više od devet minuta i ostvario samo dvije asistencije. Prva je to utakmica bez poena za de Cola u Euroligi.

Prva pobjeda na domaćem terenu za Baskoniu, u uzbudljivoj utakmici pregazili su Darussafaku s 26 poena razlike. Pred oko 11,000 Baska izveli su fantastičnu predstavu. Prvo polovicu susreta mučili su se tržeći odgovarajući ritam. U trećoj četvrtini napravili su seriju od 16-2 i to su vodstvo nadograđivali do kraja susreta. Vincent Porier bio je najbolji igrač domaće ekipe, zabio je 10 poena i uhvatio isto toliko skokova. Valja napomenuti da je Baskonia koristila širinu svog rostera pa su i igrači s klupe imali veliki udio u ovoj pobjedi. Kod Darussafake je najbolji igrač bio Micheal Eric koji je zabio 12 poena i uhvatio šest skokova. Treći je ovo poraz u nizu za Darussafaku i neke stvari se moraju promijeniti.

Susret između Fenerbahčea i Bayerna u Ulker areni u Istanbulu pratilo je 9,000 gledatelja. Okršaj dvojice trenera s Balkana bio je poprilično uzbudljiv. Željko Obradović je ovaj put nadmudrio crnogorskog kolegu Dejana Radonjića. Utakmica je bila poprilično napeta do same završnice. Ekipa Bayerna je dominirala u napadačkim skokovima, dok je Fener bolje držao loptu i imao više asistencija. Dvije minute prije kraja susreta rezultat je bio 81-80, tada je Marko Gudurić ubacio tricu za domaćine, te ga je u nastavku ispratio Jan Vesely sa sjajnim zakucavanjem. Jan Vesely i Luigi Datome bili su najbolji igrači domaće ekipe, Vesely je ubacio 16 poena i uhvatio pet skokova, dok je Datome ubacio 19, sa šutem za tri (4/5). Devin Booker je bio najbolji igrač gostiju, postigao je 15 poena i uhvatio sedam skokova. Hrvat s njemačkom putovnicom, Leon Radošević također se upisao u strijelce, zabio je dva poena. Činjenica je da ove godine ima jako slabu minutažu i to se odrazilo na njegov učinak.

U zadnjem susretu ovoga dana, Barcelona je ugostila Maccabi Tel Aviv našega Nevena Spahije. Prije samoga meča bila je kratka ceremonija, predsjednik Eurolige Jordi Bertomeu uručio je nagradu, posvetu karijeri Juana Carlosa Navarra. Navarro se umirovio ovo ljeto nakon 21 profesionalne sezone, od kojih je 20 proveo u Barceloni, uistinu legenda ovoga kluba i Eurolige. Nakon ceremonije krenula je utakmica, Katalonci su krenuli agresivno, uništavali su obranu izraelskog kluba. U drugoj četvrtini Maccabi se vratio u igru, s par trica uspjeli su doći do egala. Prekretnica je bila treća četvrtina, domaćini su odličnim napadom došli do ozbiljnijeg vodstva kojeg su do kraja meča samo nadograđivali. Naš Ante Tomić opet je odigrao odličnu utakmicu i srušio all-time rekord Eurolige. Zabio je 12 poena i uhvatio sedam napadačkih skokova, osam ukupno. Zabivši 6 šuteva za dva poena, postao je igrač s najviše zabijenih šuteva za dva u povijesti ULEB Eurolige. Naš Dubrovčanin zabio je 952 šuta za dva u svojih 225 utakmica na ovome natjecanju. Pretekao je tako legendu Panathinaikosa Mikea Batistu. Pobjedi Barcelone pridonio je i Victor Claver, zabio je 14 poena i uhvatio sedam skokova. U ekipi Nevena Spahije najbolji su bili Johnny O’Bryant i Angelo Caloiaro. O’Bryant je zabio 10 poena i uhvatio šest skokova, a Caloiaro je zabio 11. Nakon još jednog poraza, momčad Nevena Spahije iduće kolo ugošćuje Real Madrid, zasigurno još jedna izuzetno teška utakmica za momčad iz Tel Aviva.