Euroliga: Španjolci slavili na otvaranju Skupine E

Otvaranje skupine E drugog kruga Eurolige pripalo je Berlinu, gdje je domaća ALBA poražena od favoriziranog madridskog Reala. U drugoj utakmici ove skupine Unicaja je svladala drugog njemačkog predstavnika, momčad Brose Basketsa iz Bamberga.

ALBA Berlin – Real Madrid 63:77

Od samoga početka utakmice, košarkaši Reala dali su do znanja svojim domaćinima tko će biti gazda na terenu. Početno otvaranje 0:7 nakratko je poenima prekinuo Yassin Idbihi, da bi dvoznamenkastu prednost košarkaši iz španjolske prijestolnice izgradili već nakon četiri minute. Domaćini su se do kraja prve četvrtine ipak malo pribrali, pa se na prvi odmor ipak otišlo s prihvatljivom razlikom od +6 za goste (20:26).

S boljom igrom domaći su košarkaši nastavili u drugoj četvrtini, pa su dvije minute prije poluvremena poenima Morleya i Schaffartzika prešli u vodstvo 34:33, ali pet uzastopnih poena Carrolla vraća do kraja poluvremena prednost Madriđanima 34:38.

U drugom poluvremenu košarkaši kraljevskog kluba vratili su se igri s početka utakmice, pa su tako već nakon nekoliko minuta stigli na +13 (37:50), a domaćini su opet uspjeli uzvratiti tek potkraj četvrtine, pa su poenima Wooda i Schultzea s rezultatom 54:60 otišli na posljednji odmor.

A u posljednjem periodu igre opet dolazi do izražaja ipak veća kvaliteta madridskog sastava, koji su svoju prednost ne samo sačuvali, već i povećali do kraja utakmice koja je zaključena tricom iz kuta Nikole Mirotića za konačnih 63:77.

Pobjednike je predvodio Sergio Llull s 15 koševa i šest asistencija, a po 13 poena su dodali Carroll, Mirotić i Fernandez. Amerikanac s hrvatskom putovnicom Dontaye Draper nije ulazio u igru. U berlinskom sastavu najviše se istaknuo Albert Mirallas s 14 ubačaja.

Unicaja Malaga – Brose Baskets Bamberg 85:82

Vrijednu i tešku pobjedu izborili su košarkaši Unicaje protiv Brose Basketsa. Momci Jasmina Repeše nisu dobro ušli u utakmicu, a početno vodstvo gostiju iznosilo je 0:15, da bi se razlika do prvog odmora ipak istopila na pristojnih 15:19.

Već nakon minute igre u drugoj četvrtini rezultat je iznosio 17:26, ali domaćin se stabilizira i serijom 12-3 nakon polovice igre prvi puta izjednačuje (29:29). Ipak, uporna njemačka momčad ne dopušta potpuni preokret pa se na veliki odmor koševima Sharroda Forda i Johna Goldsberrya odlazi rezultatom 39:45.

Kroz treću četvrtinu igralo se koš za koš, domaćine su u igri držali Andy Panko i Marcus Williams, a gosti su prednost održavali preko Andrewa Ogivlya i Boštjana Nachbara. U posljednjih deset minuta ušlo se rezultatom 63:69.

A tada počinje preokret domaćih košarkaša, koji na krilima sjajnog Williamsa do prvog vodstva stižu u 37. minuti, ali isto do kraja nisu ispuštali, već su poenima Panka i Earla Callowaya podebljali na konačnih 85:80.

Williams je vodio momčad Unicaje s 19 poena, a 16 uz sedam skokova je dodao Panko. Kod gostiju iz Njemačke Ford je ubacio 16, a Anton Gavel 15 poena. Od hrvatskih košarkaša u momčadi Unicaje, Luka Žorić je za 17 minuta ubilježio devet koševa, četiri skoka i blokadu, dok je Kruno Simon u šest minuta na parketu promašio jedan šut za tri i načinio jedan prekršaj.