Zadar poražen u Mađarskoj

Szolnoki je slavio u susretu protiv Zadra, koji je mogao do pobjede da je bilo više koncentracije i manje izgubljenih lopti i promašenih slobodnih bacanja. Tako ćemo u posljednjem kolu između Zadra i Splita gledati borbu za goli opstanak u ABA ligi.

Loše su Zadarski košarkaši otvorili susret. Krenuli su petorkom Dwight Thorne, Ante Delaš, Marko Ramljak, Romeo Travis i Franko Kaštropil. Serijom 5:0 Szolnoki je otvorio utakmicu, ali brzo su se Zadrani vratili i uzvratili serijom 7:2. Loše je u početnim trenucima igrao Delaš koji je imao dvije izgubljene lopte. Ostatak četvrtine protekao je u laganom vodstvu domaćina između dva i četiri poena razlike, ali dvicom i dodatnim slobodnim bacanjem Delaša, tri sekunde do kraja prvog perioda Delaš poravnava rezultat. Nakon prve četvrtine na semaforu je svjetlilo 23:23. Treba spomenuti i dobru rolu Kaštropila koji je iznudio dva brza prekršaja najboljeg domaćeg igrača Martona Badera.

Prvih pet minuta druge četvrtine momčadi su se izmjenjivale u vodstvu, a niti jedan sastav nije se uspio odvojiti na više od dva poena razlike. Uspjelo je to domaćim košarkašima nakon što je Bader pogodio dva slobodna bacanja, a Rashad Bell položio u kontri dvije minute do kraja druge četvrtine. Szolnoki je poveo 42:36. Ritam igre Zadrana pao je nakon izlaska Thornea iz igre. Košem i dodatnim pogođenim bacanjem Šehovića, domaći su košarkaši otišli na najviših osam poena prednosti do tog trenutka utakmice. Tricom Delaša, Zadar smanjuje na 45:40, a tim se rezultatom otišlo i na odmor.

Najviše problema u prvom poluvremenu Zadru stvarala su dva strana igrača u redovima Szolnokia, Bell i James Florrence koji su zabili ukupno 17 koševa (Bell 9, Florrence 8) s time da je Bell do poluvremena napravio već tri osobne pogreške. Kod Zadra najbolji Delaš s 13 poena uz šut za tri 2:2 i Jusuf Nurkić s 7 koševa dok je Kaštropil uspješno skočio čak sedam puta.

Tri minute bile su dovoljne domaćim košarkašima da odu na 11 koševa prednosti u trećoj četvrtini, a Zadrani nisu koristili činjenicu što su Bader i Bell igrali s tri osobne pogreške. Nakon pozvane minute odmora trenera Ante Nazora, Zadar je dva puta u nizu spustio loptu ispod koša Nurkiću koji jednom pogađa, drugi put promašuje, ali Travis popravlja njegov promašaj za Zadarskih minus sedam.  Većinu treće četvrtine domaćini su imali vodstvo između osam i deset poena razlike. Prišao je Zadar pogođenim bacanjima kapetana Ive Ivanova na minus šest manje od minutu do kraja trećeg perioda. Do kraja četvrtine su sa svake strane po jedno slobodno bacanje pogodili Bader i Goran Vrbanc. Zadar je tako u posljednjih 10 minuta ušao sa zaostatkom od šest koševa.

Treću četvrtinu serijom 5:0 otvaraju domaćini, a prve koševe za Zadar u tom periodu postiže Vrbanc s linije slobodnih bacanja. Nakon druge trice Gaya Szolnoki ima najviših +12 na utakmici nešto više od sedam minuta do kraja utakmice. Zadar vraća kakvu takvu neizvjesnost serijom 5:0, ali s druge strane Gay postiže svoju treću tricu na susretu, a nakon neuspješnog napada Zadra i dva slobodna bacanja za novih +12. Vratio se Zadar opet na -7, ali lošim reakcijama u obrani i izgubljenim loptama dozvoljavaju domaćim košarkašima da održavaju prednost od desetak poena razlike. Szolnoki je na kraju slavio, a Zadar je poražen najviše zahvaljujući izgubljenim loptama kojih je imao čak 15, a ako tu pridodamo i 10 promašenih slobodnih bacanja nije ni čudo što što se doživio novi poraz.

Szolnoki je na kraju slavio 90:79 na krilima Florrencea koji je zabio 23 poena uz četiri asistencije i tri ukradene lopte te Bella s 14 i Gaya s 13 koševa. Zadar je najbolje pojedince imao u Vrbancu s 20 koševa i Delašu s 17, ali treba spomenuti i njegove tri izgubljene lopte i lošu obranu koju je igrao na najboljem pojedincu susreta, Florrenceu.